70 שנה: סין עדיין מסייעת להתפתחות העולמית

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
  • לפני עשר שנים ספרו של האקדמאי הבריטי מרטין ז'אק (Martin Jacques) "כשסין תשלוט בעולם" עורר דיון סוער במערב. הסופר האמין כי סין תפתח גישה שונה למודרניזציה מזו שחוו מדינות המערב, ותביא לשינויים עמוקים בסדר העולמי. עשר שנים לאחר מכן התבררו רבות מההשקפות בספר כנכונות. הנייר הלבן, שכותרתו "סין והעולם בעידן החדש", שפורסם לאחרונה על ידי ממשלת סין, קובע בבירור כי העם הסיני, באמצעות עבודתם הקשה במהלך 70 השנים האחרונות, סיים מסלול התפתחות עצמאי ובאותה עת הוסיף אנרגיה חיובית לשלום והתפתחות העולם.

    סין תרמה תרומה רבה ליצירת עקרונות בסיסיים להתפתחות היחסים הבינלאומיים המודרניים. היא ניהלה מדיניות חוץ שלווה ועצמאית, לאחר שהציעה יחד עם הודו ומיאנמר את חמשת העקרונות לחיים משותפים שלווים שהפכו לעקרונות המנחים ביחסים הבינלאומיים ובמשפט הבינלאומי. על רקע מגמה של קיטוב פוליטי וגלובליזציה כלכלית בשנים האחרונות, סין הציעה את הרעיון של בניית עתיד משותף לאנושות ,״יוזמת החגורה והדרך" ורפורמה במנגנון הממשל העולמי. זו הסיבה שמזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרס, הודה לסין על "התמיכה ארוכת השנים במטרת האו"ם" והכיר בסין "עבור תפקידה המרכזי כנדבך בשיתוף פעולה בינלאומי ורב-צדדי." 

    במהלך שבעים השנים האחרונות סין מנהלת מדיניות הגנתית, לפיה המדינה מעולם לא ביקשה הגמוניה, התרחבות או פיתוח תחומי השפעה. המדינה גם שומרת על רמת שקיפות גבוהה של התקציב הצבאי. בין שנת 2012 לשנת 2017 היוו ההוצאות הביטחוניות השנתיות הממוצעות של המדינה כ-1.3 אחוז מהתמ"ג שלה, הרמה הנמוכה ביותר מבין חמשת חברות הקבע במועצת הביטחון של האו"ם. בינתיים, סין הפכה לתורמת הכלכלית השנייה בגודלה לאו"ם. המדינה גם משתתפת באופן פעיל במשימות של שמירת שלום של האו"ם, לאחר ששלחה למעלה מ-39,000 אנשי צבא למשימות של האו״ם בשמירת השלום ברחבי העולם, והפכה להיות התורמת הגדולה ביותר של שומרי השלום בין חמשת חברות הקבע במועצת הביטחון. 

    סין ממלאת גם תפקיד קונסטרוקטיבי בפתרון סכסוכים פוליטיים בנושאים כמו פירוק נשק גרעיני של חצי האי הקוריאני, סוגיית הגרעין האיראנית ותהליך השלום בסוריה ואפגניסטן. סין היא גם משתתפת פעילה בליווי ימי ובעבודות סיוע הומניטריות בינלאומיות, וכמו כן דוגלת בצורך בחיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי בבקרת נשק, אי-הפצת נשק גרעיני וסיכול טרור. היא מתעקשת לפתור מחלוקות טריטוריאליות באמצעות משא ומתן וייעוץ, וכבר פתרה באופן רשמי סוגיות של גבולות עם 12 מדינות שכנות, תוך דחיפה מתמדת של התייעצויות עם מדינות דרום מזרח אסיה הרלוונטיות לקביעת קוד התנהגות בים סין הדרומי. סין גם משתתפת באופן פעיל בדיאלוגים רב-צדדיים הנוגעים לתחומי ביטחון סייבר וחלל חיצוני במטרה לקדם פיתוח של מנגנון ביטחון אזורי וכללים בינלאומיים הוגנים. 

    העולם נמצא בצומת דרכים. עם זאת, יש דמויות במערב שעדיין תקועות בהלך הרוח של המלחמה הקרה ומטיפות לרעיונות של "תחרות בין מעצמות" ו"סכום אפס", אשר מקשים על השגת השלום והאמון העולמי. הגישה של סין להתפתחות שלווה והבטחה לא לחפש הגמוניה אלא תועלת הדדית לא רק חתרו תחת התבנית הישנה של העוצמות הגדולות, אלא גם השפיעו באופן עמוק על תהליך הפיתוח העתידי בעולם. ועדיין, סין נותרה מחויבת לדרך של התפתחות שלוו, צפויה להציע הזדמנויות גדולות יותר לשאר העולם ולהמשיך להיות המייצב של שלום וביטחון עולמי.