תרומתם של 140 אלף הסינים במלחמת העולם הראשונה

מאת: China Radio International
 • הידעתם: 140 אלף גברים סינים סייעו למאמץ המלחמתי במלחמת העולם הראשונה באירופה

  ב-2017 מצוינות 100 שנים להכרזת המלחמה של סין על גרמניה והצטרפותה ללחימה באירופה במלחמת העולם הראשונה.

  מלחמת העולם הראשונה היתה מלחמה שהתנהלה בחפירות ועד סוף המלחמה נבנו לא פחות מ-2,450 ק“מ של שוחות באירופה על ידי הצדדים הלוחמים. כל שוחה היתה בעומק ממוצע של 3 מטרים וברוב של 1-2 מטרים.

  מתחילת המלחמה ב-1914 ועד 1916 השוחות של הצבא הבריטי נבנו על ידי יחידות בנייה וחיילים אנגלים שאליהם הצטרפו חיילים מחבר העמים הבריטי. יחידות אלו גם סיפקו את האספקה השוטפת של אמצעי לחימה ומזון לשוחות.

  אבל מצב זה השתנה בקרב על הסום, אחד הקרבות הגדולים והאכזריים של מלחמת העולם הראשונה שנערך ב-1916 במחוז סום בצפון צרפת. בקרב שנמשך בין יולי לנובמבר מתו כמיליון בני אדם משני הצדדים, כשהכוחות הברטיים ספגו כ-420 אלף פצועים, הרוגים ונעדרים. הקרב חידד בבריטניה את ההבנה כי הם צריכים לחפש כוחות נוספים כדי לתמוך בלחימה בחזית.

  סין אמנם שמרה על עמדה ניטרלית במלחמה עד אוגוסט 1917, אך באוקטובר 1916 נמסרה לממשלה הסינית בראשות לי יואן חונג הודעה ממשרד המלחמה הבריטי, לפיה הם מקבלים את הצעת הממשלה הסינית לספק עובדי כפיים סינים לא לוחמים כדי לסייע לצבא הבריטי.

  הממשלה הסינית גייסה מתנדבים בערוצים רשמיים וכך גם עשו מיסיונרים סינים שפעלו בסין. הבריטים הציעו תנאים כספיים נדיבים יחסים למתנדבים - 20 יואן תשלום בעת הגיוס ועוד 10 יואן לשבוע למשפחה של המתנדב בסין כל עוד הוא נמצא באירופה - מה שמשך מתנדבים עניים רבים.

  המתנדבים הראשונים יצאו לאירופה בספינה דרך קנדה בתחילת 1917. בדצמבר 1917 כבר היום 54 אלף פועלים סינים שעבדו עם הכוחות הבריטים והצרפתים. עד סוף המלחמה הגיע מספרם ל-140 אלף.

  חלק מהם נהרגו בקרבות, אחרים חזרו הביתה לסין ואחרים בחרו להישאר באירופה והביאו את התרבות הסינית לצרפת. מאוחר יותר הם גם השפיעו על מנהיגי המהפכה הקומוניסטית ג‘ואו אנלאי ודנג שיאופינג, שלמדו שניהם בצרפת ושנים לאחר מכן יובילו את סין.

  אנדרטה ראשונה לזכרם של הפועלים הסינים צפויה להיות מושלמת בלונדון באוגוסט 2018. האנדרטה תתנשא לגובה של 9.6 מטרים.