תעלות מים וגשרים בפאתי שנחאי

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • ג'וּ-גְ'יָה-גְ'יָאוֹ (Zhujiajiao, בסינית: 朱家角) היא עיירת תעלות מים עתיקה מפורסמת הממוקמת בפאתי העיר שנחאי, ולה היסטוריה של למעלה מ-1,700 שנים. שטחה 47 קמ"ר, והיא נוצצת כפנינה קטנה בנוף האגמים והגבעות בסביבה.

  ג'ו-ג'יה-ג'יאו היא העיירה השמורה ביותר מבין ארבע העיירות העתיקות בתוך התחום המוניציפלי של שנחאי. גשרים עתיקים וייחודיים תלויים מעל זרמי המים המפכפכים, נחלים קטנים מוצלים על ידי עצי ערבה, ובתים עם חצרות שובים את ליבם של כל מי שחיים בהמולת העיר המודרנית ומגיעים לעיירה הזו, המלאה בתחושה עתיקות, שלווה ורוגע.

  אי אפשר להימלט מן הגשרים בג'ו-ג'יה-ג'יאו שהם גולת הכותרת והסמל של העיירה. כל הגשרים עתיקים ומיוחדים במינם, ונבנו בתקופת שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911). מעל תעלות העיר העתיקה נמתחים 36 גשרים עדינים בשלל צורות וסגנונות, החל מגשרי עץ, דרך גשרי אבן וכלה בגשרי שיש.

  גשר פַאנגשֶנְג (בסינית: Fangshengqiao, 放生桥, מילולית: "גשר שחרור הדגים לחופשי"), שנבנה בשנת 1571, הוא גשר האבן הארוך, הגדול והגבוה ביותר בג'ו-ג'יה-ג'יאו באזור שנחאי כולו, ובו 5 קשתות. על הגשר לוח אבן הקרוי "אבן שער הדרקון", החרוט ב-8 דרקונים המתפתלים וכרוכים סביב פנינה בוהקת. בראש הגשר ניצבים ארבעה אריות מאבן בגודל טבעי.

  גשר הפרוזדור (בסינית: Langqiao, 廊桥), הוא גשר העץ היחיד ואחד המבנים הסמליים בעיירה. בשני צדי הגשר קורות עץ ומעליו מזחילות הפוכות, והוא נראה בדיוק כמו פרוזדור צר.

  כיאה לעיירה תעלות מים עתיקה הממוקמת מדרום לערוצים התחתונים של נהר היאנגצה, סמוך לעיר הגנים סוג'ואו, בג'ו-ג'יה-ג'יאו כמה גנים סיניים מרשימים ואחוזות עתיקות שנבנו בתקופת שושלות מינג וצ'ינג. מבין הגנים העתיקים, גן קֶה-גְ'ה (בסינית: Kezhiyuan, 课植园) הוא הגן הגדול ביותר בעיירה. הגן שימש בעבר כאחוזה של אחת ממשפחות האצולה של הכפר, משפחת מָה, ולכן היא נקראת גם על שמה - אחוזת מה.

  הגן ממוקם ברחוב סיג'ין בצפון העיירה, ובו נוף יפהפה וכמה פינות שלוות ומבודדות. הגן מחולק לשלושה חלקים עיקריים – אזור של ביתנים והיכלות, גבעה מלאכותית וגינה. על הגבעה המלאכותית ניצב בניין מרובע בן חמש קומות שבראשו ביתן פתוח המכונה "ביתן נוף הירח". זהו המבנה הגבוה ביותר בעיר.

  נוסף על הגשרים והגנים, בג'ו-ג'יה ג'יאו סמטאות צרות ועתיקות, מבני אבן ייחודיים לאורך גדת הנחל ובתים עתיקים, מה שהופך שיטוט ברחובותיה לחוויה אמיתית. השדדה הצפונית של ג'ו-ג'יה-ג'יאו (בסינית: Baidajie, 北大街) היא הרחוב העתיק הייצוגי של העיירה שמלא במבנים עתיקים משושלות מינג וצ'ינג. זהו הרחוב העתיק השמור ביותר באזור שנחאי והוא מושך אליו תיירים רבים שמגיעים משנחאי בסופו שבוע. הרחוב, שאורכו קילומטר אחד בלבד, פשוט ואלגנטי בעת ובעונה אחת.

  מידע שימושי

  הגעה: קו תיירותי מס' 4 מגיע מאצטדיון שנחאי ישירות אל ג'ו-ג'יה-ג'יאו.

  כניסות: כרטיס כניסה בסך 80 יואן מקנה גישה לכל שמונת האתרים בעיר, כולל שיט בסירה. כרטיס בסך 60 יואן מקנה גישה לאותם אתרים בלי שיט בסירה. כרטיס ב-30 יואן מקנה כניסה ל-4 אתרים.