תלויה מעל הנהר בלב יערות במבוק

מאת: Original article, תרגום: קובי לוי
 • העיירה העתיקה ג'ונגשאן (Zhongshan, בסינית: 中山古镇) ממוקמת 125 ק"מ דרומית לעיר צ'ונגצ'ינג לאורך הגדה המזרחית של נהר סוּנְסִי. הנהר, שפירוש שמו "יובל נצרי הבמבוק", מקורו בצפון מחוז גוויג'ואו והוא זורם מכאן צפונה עד שנשפך לאחד היובלים של נהר היאנגצה. ג'ונגשאן מוקפת בנוף הררי ירוק וביערות במבוק עבותים והיא דוגמא קלאסית לעיירת מסחר עתיקה הבנויה בסגנון סצ'ואני ושבתיה תלויים מעל הנהר. ביקור בג'ונגשאן הוא הזדמנות להתרשם מסגנון הבנייה המיוחד של האזור, להירגע מהמולת העיר על כוס תה מעל הנהר הגועש ולצאת לטיולים רגליים בהרי האזור המלאים ביערות במבוק.

  ג'ונגשאן הוקמה לפני כ-850 שנה בתקופת שושלת סונג והתפתחה בזכות תחבורת הנהרות ומיקומה סמוך לגבול עם מחוז גוויג'ואו. בזמן שושלת צ'ינג, אז ידעה את תור הזהב שלה, רחוב המסחר הראשי שלה נמתח לאורך 1,500 מטרים והיו בו לא פחות מ-453 בתי עסק. גם כיום, אף על פי שהעיירה איבדה ממעמדה בעקבות זניחת תחבורת הנהרות, ברחוב שאורכו הצטמצם לקילומטר אחד נותרו 307 בתי עסק. מקצתם משרתים אמנם את התיירים מצ'ונגצ'ינג הפוקדים את העיירה בסופי שבוע, אך רובם שמר על האופי המקורי של חנויות צנועות המוכרות לתושבים מצרכי יומיום ומספקות שירותים בסיסיים כמו נפחות, נגרות, סנדלרות וכו'. כיום מונה העיירה העתיקה כ-200 משפחות ומעליה נבנתה גם עיירה חדשה כדי להתמודד עם גידול האוכלוסייה. העיירה החדשה עלובה למדי, אך השתיים די מנותקות זו מזו.

  האזור שבו יושבת ג'ונגשאן גשום מאוד וכדי למנוע הצפות בעיירה, הבתים מוגבהים מעל גדת הנהר באמצעות סוללה, וחלקם תלוי מעליה באמעצות מוטות עץ רחבים. הבתים עשויים רובם מעץ, וכמעט כולם נמצאים לאורך רחוב המסחר הראשי. בקומה התחתונה בדרך כלל פועל בית עסק כלשהו, פתוח לכיוון הרחוב, ואילו בקומות העליונות חדרי המגורים, אחדים פונים לכיוון הנהר ואחרים לרחוב. רוב הבתים בעיירה גבוהים יחסית, 6-8 מטרים גובהם, ובהם שתיים או או שלוש קומות. הבתים משני צדי הרחוב הצר צמודים זה לזה ובנויים כך שגגותיהם בולטים כלפי פנים ונותנים מחסה טבעי, כך שהרחוב מוצל משמש ומוגן מרוח ומגשם.

  רוב הבתים צנועים מאוד אמנם, אך עדיין נותרו כמה אחוזות שהיו שייכות לאצולת העיירה וחושפות טפח מתהילת העבר. בתוך תחומי האחוזות אפשר למצוא כמה גנים סיניים, בריכות דגי נוי, ביתנים וחצרות פנימיות גדולות, וכן אוצרות היסטוריים יקרי ערך מתקופת הזוהר של העיירה, כמו אוספים של מטבעות עתיקים ורהיטי עץ מגולפים מתקופת מינג וצ'ינג. מומלץ לבקר באחוזת "בריכת הדרקון" (בסינית: 龙塘庄园) ובאחוזת "מישור התמר" (בסינית: 枣子坪庄园), שתיהן ממוקמת פחות מק"מ מהרחוב הראשי.

  רחוב המסחר שהוא החלק הארי של העיירה העתיקה תחום בשני גשרים מאבן ומעץ בצפון ובדרום. מהגשרים ומהגדה המערבית של הנהר תצפית מצוינת על העיירה, ורואים בבירור את שורת הבתים העתיקים, על קירותיהם הלבנים, קורות העץ החומות והרעפים האפורים תלויים על הסוללה שמעל הנהר. כדאי לא להסתפק רק בסיור בעיירה העתיקה עצמה, ומומלץ מאוד לחצות את הגשרים, להיכנס ליערות הבמבוק שבגדה המערבית ומהם לצאת בכמה מסלולי טיול רגליים לאורך הנהר או במעלה ההר.

  למי שמעוניין לשלב ביקור בג'ונגשאן גם עם טיול ארוך יותר בטבע, כ-15 ק"מ דרומית לעיירה נמצאת שמורת סְה-מְיֵין-שָאן (Simianshan, בסינית: 四面山, מילולית, "הר ארבעת הפנים", על שם ההרים והצוקים המקיפים את השמורה מארבעה צדדים). בשמורה עשרות נחלים ופלגי מים, יערות עשירים בצמחיה, צוקים גבוהים, אגמים וגולת הכותרת – יותר מ-100 מפלים, הגבוה שבהם נופל מגובה 154 מטרים ורוחבו 40 מטרים. בשמורה ששטחה 240 קמ"ר אופציות רבות מאוד לטיולים רגליים. אפשר לטייל בה במהלך היום ולשוב לג'ונגשאן ללינה בערב.

  מידע שימושי

  הגעה: מתחנת האוטובוס המרכזית של צ'ונגצ'ינג (צמודה לתחנת הרכבת, נקראת בסינית: 重庆菜园坝汽车站) יוצאים אוטובוסים לעיר ג'יאנג-ג'ין (Jiangjin, בסינית: 江津). מתחנת האוטובוס של ג'יאנג-ג'ין יוצאים אוטובוסים לג'ונגשאן במהלך היום. האוטובוסים מגיעים לעיירה החדשה אשר יושבת מעל העיירה העתיקה. מדרגות תלולות יורדות מהכביש אל תוך רחוב המסחר העתיק. חלק מהאוטובוסים היוצאים מג'יאנג-ג'ין לכיוון ג'ונגשאן ממשיך דרומה ומגיע גם לשמורת סה-מיין-שאן.

  נופים בשמורת סה-מיין-שאן, כ-15 ק"מ דרומית לג'ונגשאן

  לינה: רוב התיירים הפוקדים את ג'ונגשאן מגיעים במסגרת טיול יום מצ'ונגצ'ינג הכולל ביקור בשמורת סה-מיין-שאן וארוחת צהרים + סיבוב קצר בעיירה העתיקה. מעטים נשארים לישון בעיירה (רובם תרמילאים סינים) ולכן בשעות הבוקר ואחר הצהרים היא נינוחה ושלווה מאוד. ברבים מן הבתים העתיקים מוצעים חדרים פשוטים, חלקם עם שירותים ומקלחת, הפונים לרחוב או לנהר הגועש שאת שאונו אפשר לשמוע במשך כל הלילה. חפשו את השלט בסינית 客栈 ("בית הארחה"). חדרים עם שתיים או שלוש מיטות מושכרים בכמה עשרות יואנים. כל בתי ההארחה הם גם מסעדות שיוכלו להכין גם ארוחתכם, שאותה תאכלו במרפסת מעל הנהר.