תחרות נושאת פרסים לכתיבת שירה סינית משכה 23 אלף מתחרים

מאת: Global Times
 • לא פחות מ-23 אלף סטודנטים סינים שלחו שירים פרי עטם לתחרות השירה של אוניברסיטת ג'יאו טונג משנחאי שהסתיימה בחודש שעבר. מתוך הסטודנטים הסינים שהגיעו מ-1,560 מכללות ואוניברסיטאות בסין ובחו"ל, נבחרו 108 זוכים שהתחלקו בפרסים בשווי כולל של 200 אלף יואן (120 אלף שקל). בנוסף האוניברסיטה מתכוונת לפרסם את שירי הזוכים.

  לשירה הסינית היסטוריה ארוכה שמתחילה לפי הערכה עוד במאה ה-11 לפני הספירה. לא רק משוררים מקצועיים כתבו שירה בסין אלא גם קיסרים, גנרלים ומנהיגים פוליטיים כדוגמת היו"ר המייסד של סין הקומוניסטית מאו דזה דונג. אלא שעם הזמן איבדה השירה בסין את מעמדה כצורת הביטוי הספרותית הפופולרית ביותר.

  הסטודנט צ'ין סאן שו קורא שירה 

  כדי להחזיר עטרה ליושנה ולהשיב את השירה הסינית למרכז הבמה, החליטה אוניברסיטת ג'יאו טונג ליזום תחרות כתיבת שירה נושאת פרסים לסטודנטים, שנערכה השנה בפעם השנייה. התחרות הנוכחית החלה בפרסום קול קורא למשלוח שירים באוגוסט 2015 והסתיימה כאמור בבחירת המנצחים במגוון קטגוריות בחודש שעבר. המארגנים הביעו שביעות רצון מההרשמה הגדולה לתחרות כאשר לדוגמה כ-350 סטודנטים רק מאוניברסיטת סיצ'ואן במערב סין נרשמו אליה.

  "עבור סטודנטים באוניברסיטה שנולדו בשנות ה-90 כתיבת שירה, שהיתה בעבר הדרך המרכזית לביטוי המחשבות הפנימיות, אינה יותר במיינסטרים", אומר המשורר והמבקר התרבותי יה קואן ג'נג, ששימש כשופט בגמר התחרות. "היום אנשים צעירים מבטאים עצמם יותר בדימויים ויזואליים. השירים של היום לא טובים כמו בשנות ה-80 וה-90, כאשר כל סטודנט שהתמחה בלימודי סינית כתב שירה, ועדיין אני מוצא כישרונות גדולים בתחרות".

  איך בוחרים את השירים הזוכים? לדברי יה, "אחת הדרכים החשובות להערכת שיר היא לראות האם הוא מתאר חוויות חיים ייחודיות באופן ייחודי. שירה יכולה לבטא את מה שקשה לבטא בפרוזה".

  בניגוד למה שאולי ניתן היה לחשוב, השופט דווקא מייחס השפעה חיובית לאפלקיציות מסרים מיידים כמו WeChat על השירה. "האפליקציות האלה מחזירות אנשים לביטוי מילולי של המחשבות", הוא אומר. "התקשורת בהם צריכה להיות קצרה, תכליתית וקלה להפצה. אני חושב שהטכנולוגיה תועיל דווקא להתפתחות השירה".

  במפתיע או שלא, במקום הראשון לא זכה סטודנט לספרות או לסינית אלא דווקא תלמיד מדעי המחשב. זוכה אחר בתחרות היה דוקטורנט במתמטיקה מאוניברסיטת פרינסטון בארה"ב. יה לא מופתע ומציין כי כותבי השירים יכולים לעסוק בכל דבר, ולהיות אנשי עסקים מצליחים, מורים, פקידי ממשלה או שוטרים.

  צ'ין סאן שו, תלמיד שנה שלישית לספרות עכשווית מאוניברסיטת פודן בשנחאי, שזכה במקום השני בקטגוריה של שירה מודרנית אמר כי "התהליך היצירתי מלא בקשיים. אני צריך להשקיע הרבה מאוד זמן בצחצוח המילים שלי. צריך זמן רב להתרכז, לקרוא ולהרגיש".