תחבורה

 • הגעה: טיסות ישירות מתל-אביב לבייג'ין ולהונג קונג של חברת אל על יוצאות שלוש פעמים בשבוע. החל מחודש אפריל 2016 תתחיל גם חברת חיינאן איירליינס להפעיל טיסות ישירות מתל אביב לבייג'ין. 

  מישראל אפשר להגיע לשתי הערים וכן לשנחאי גם בטיסות לא ישירות דרך בירות אירופה.

  טיסות פנים: בסין פועלת מערכת ענפה של טיסות פנים ונמלי תעופה מצויים כמעט בכל הערים הגדולות. חברות התעופה השונות מאוגדות כולן תחת רשות התעופה האזרחית. לכל נתיב טיסה בין היעדים השונים יש מחיר מלא קבוע, שאותו מגדירה רשות התעופה האזרחית. עם זאת, פרט לתקופות חגים, שבהן יש ביקוש רב לטיסות, כמעט תמיד מוצעות הנחות, ובתקופות לא עמוסות אפשר להשיג כרטיסי טיסה בשליש מהמחיר המלא ולעתים אף בפחות מכך.

  על כל המחירים המוצעים יש להוסיף 70-100 יואן מיסי נמל ודלק. כדי לנצל את ההנחות המוצעות מומלץ לפיכך לקנות כרטיסים לטיסות פנים בסין עצמה ולא מראש בארץ. כרטיסי טיסה אפשר לקנות במשרדי רשות התעופה האזרחית המצויים בכל עיר, בסוכנויות נסיעות גדולות כקטנות הפזורות ברחבי הערים וכן באינטרנט באתרים של חברות התעופה השונות וכן באתרים כגון www.elong.net. 

  באופן עקרוני, כל סוכנויות הנסיעות ואתרי האינטרנט השונים מחוברים לאותה רשת מחשבים, כך שסביר להניח שאם הנחה מסוימת מוצעת במקום אחד, אותה הנחה תוצע גם במקום אחר, אולם תמיד כדאי לערוך סקר שוק קטן. בקניית כרטיס טיסה, נוסף על מחיר הכרטיס ומיסי הנמל והדלק, אין שום צורך להוסיף עמלה כלשהי.

  מערכת הרכבות: א. רכבות בין עירוניות: תשתית הרכבות הבין-עירוניות השתפרה באורח ניכר בשנים האחרונות, ובאחרונה נבנות מסילות חדשות ומתווספות מסילות אקספרס בין הערים השונות. סוגי הרכבות השונים נבדלים על פי האות הלטינית שקודמת למספר הרכבת:

  רכבות D הן רכבות חדשות במהירות גבוהה מאוד (נכון לשעת כתיבת שורות אלה המהירות המקסימלית עומדת על 350 קמ"ש, אך בעתיד היא צפויה להגיע גם ל-450 קמ"ש), שפועלות בין הערים הגדולות בעיקר במזרח סין.

  הרכבות מספקות נוחות שעולה אף על נוחות טיסה. עם חיבור הקו המהיר בין בייג'ין לשנחאי, יתקצר זמן הנסיעה בין שתי הערים ל-5 שעות בלבד.

  רכבות Z הן רכבות שינה ישירות ומהירות שפועלות בעיקר בין בייג'ין לערים הגדולות האחרות במזרח סין. אורך הנסיעה ברכבות אלה בדרך כלל לילה אחד, וכל הקרונות ברכבת הם קרונות שינה, המספקים דרגשים רכים ונוחים (4 דרגשים בתא).

  רכבות T הן רכבות אקספרס. הן איטיות במעט מרכבות Z, ומלבד קרונות שינה של דרגשים רכים, יש בהן קרונות שינה של דרגשים קשים (6 דרגשים בתא) וקרונות ישיבה.

  רכבות K הן רכבות איטיות יותר, המציעות אותה תשתית קרונות כמו רכבות T.

  רכבות N הן רכבות במהירות זהה לרכבות K, אך לטווחים קצרים יותר. רכבות בלא סימון של אות לטינית הן רכבות מאספות. רכבות אלה בדרך כלל איטיות מאוד, ולא כל הקרונות מצוידים במזגן.

  ב. קניית כרטיסי רכבת ולוחות זמנים: כרטיסי רכבת אפשר להשיג בתחנות הרכבת עצמן בלא עמלה, ובתחנות ממכר כרטיסים הפזורות ברחבי הערים בעמלה של 5 יואן לכרטיס. מלונות המסייעים לאורחיהם לקנות כרטיסי רכבת בדרך כלל גובים עמלה של 50-100 יואן לכרטיס.

  תחנות רכבת בערים גדולות יכולות להנפיק כרטיסים גם לרכבות שאינן יוצאות מאותה עיר. כדאי להקדים ולרכוש את הכרטיסים מבעוד מועד, אך יש לקחת בחשבון כי התקנות הקובעות כמה ימים מראש אפשר לקנות כרטיסים משתנים מזמן לזמן ומעיר לעיר. נכון לשעת כתיבת שורות אלה, בבייג'ין אפשר לקנות כרטיסים לרכבות שינה 10 ימים מראש ולרכבות D אפשר 20 ימים מראש. לוחות זמנים של רכבות בין-עירוניות (באנגלית) אפשר למצוא בקישור הבא, שדרכו אפשר גם להזמין כרטיסים מראש תמורת עמלה, בהתאם לזמינות.

  ג. רכבות עירוניות ותחתיות: בסין פועלות רכבות תחתיות בערים בייג'ין, שנחאי, גְוַאנְג-ג'וֹאוּ, שֶנְגֶ'ן, נאנג'ינג, טְיֵינְגִ'ין והונג-קונג. רכבות קלות פועלות בערים ווּהאן, צ'ונג-צ'ינג, דָה-לְיֵין וצ'אנג-צ'וּן. בערים רבות נוספות נבנות כעת מערכות רכבות תחתיות ורכבות קלות. שעות הפעילות של הרכבות משתנות מעיר לעיר, אך רובן פועלות מ-5:00-6:00 בבוקר ועד 22:00-23:00 בערב בכל יום.

  ד. אוטובוסים: עם שיפור תשתיות הכבישים המהירים בעת האחרונה, נסיעה באוטובוס היא אלטרנטיבה נוחה יחסית אם אין רכבת ליעד הנסיעה או אם כרטיסי הרכבת אזלו. במרחקים קצרים, לעתים נסיעה באוטובוס אורכת פחות זמן מנסיעה ברכבת.

  בערים גדולות (ולעתים גם בערים קטנות) על פי רוב יש כמה תחנות אוטובוס, ולכן יש לברר מראש מאיזו תחנה יוצא האוטובוס ליעד המבוקש. פרט לתקופות עמוסות, בדרך כלל אין צורך להזמין מראש כרטיסי אוטובוס ואפשר לקנות את הכרטיס ביום הנסיעה.

  אוטובוסים עירוניים: בכל עיר פועלת מערכת עניפה של אוטובוסים המחברים את קצוות העיר. שמות התחנות כתובים בדרך כלל רק בסינית, אולם בערים אחדות הם כתובים גם בתעתיק הלטיני.

  ה. מוניות: המוניות בתוך הערים מספקות תחבורה נוחה וזולה באורח ניכר בהשוואה לישראל ומדינות מערביות. מחירי הנסיעה משתנים מעיר לעיר, והם בדרך כלל אינדיקציה טובה ליוקר המחיה באותה עיר. חשוב להקפיד לעלות למוניות מורשות בלבד - בכל המוניות המורשות מודבק רישיון עם תמונה של הנהג מול המושב שליד הנהג. הנהג במוניות אלה יפעיל מונה מייד עם תחילת הנסיעה גם בלי שיתבקש. להשכרת רכב עם נהג לנסיעות מחוץ לעיר, יש לסכם מראש עם הנהג על מחיר הנסיעה, ולשלם רק אחרי החזרה.

  אם אתם מתכוונים לבקר בבייג'ין, תוכלו לעיין מבעוד יום במדריך לנוסע המונית בבייג'ין.