שר החוץ הסיני נפגש עם נתניהו ועבאס

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר
 • שר החוץ הסיני פתח את ביקורו במזרח התיכון אתמול (18 בדצמבר) ונפגש ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס. לדברי וואנג, לביקורו בפלסטין יש שתי מטרות -האחת, לפסוע שעל נוסף בהעמקת יחסי הידידות המסורתיים בין סין לפלסטין. השנייה, תמוך בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים על בסיס הצהרותיו של הנשיא סי.

  לדבריו, פיסת אדמה זאת הייתה מאז ומתמיד ביתם המשותף של הפלסטינים והישראלים. אך ישראל נוסדה כבר לפני יותר מ-60 שנה, בעוד שמשאלתם של הפלסטינים להקים מדינה טרם התממשה עד היום. מצב זה איננו הוגן ואיננו הגיוני, ולא ראוי ש ימשיך ויתקיים גם בעתיד.

  וואנג יי והנשיא הפלסטיני

  עוד אמר, כי מלחמה איננה פותרת בעיות, וכי אלימות רק תגביר את האיבה. משא ומתן הוא הדרך היחידה הנכונה לפתרון הסכסוך. הוא הדגיש, כי סין תומכת בשיחות השלום המתקיימות בזמן האחרון בין הצדדים. כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם, תמשיך סין ותמלא תפקיד חיובי בקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטין, הבטיח שר החוץ הסיני.

  לאחר הפגישה, הניח וואנג פרחים על קברו של יאסר ערפאת והתפנה לסעוד עם מארחו ארוחת צהריים.

  מאוחר יותר באותו היום, הגיע שר החוץ הסיני לירושלים ונפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. על פי דיווח של אתר משרד ראש הממשלה, אמר וואנג כי הגיע לישראל על מנת לקדם ולחזק את הידידות בין המדינות, אותה כינה "ידידות מסורתית ועמוקה". בנוסף, אמר שכלכלות שתי המדינות יכולות להשלים ולסייע זו לזאת ולכן שיתוף הפעולה בין הצדדים צפוי לשאת פירות. עם זאת, התקשורת הסינית דיווחה בקמצנות יתרה על ביקורו בצד הישראלי ועל פגישתו עם נתניהו.

  צילום: כתבת CRI בישראל, וואנג צ'יין

  בנוסף, ציין וואנג כי סין תמשיך ותשחק תפקיד חיובי במזרח התיכון. הוא הזכיר גם שבמהלך מלחמת העולם השנייה קיבל העם הסיני בזרועות פתוחות את אלפי הפליטים היהודיים שהגיעו מאירופה.

  נתניהו, מצידו, הדגיש בפני שר החוץ הסיני כי יש למנוע מאיראן את היכולת לפתח נשק גרעיני וכי הקהילה הבינלאומית צריכה לעמוד על כך.