שר החוץ הסיני יחל היום את ביקורו במזה"ת

מאת: Xinhua News Agency
 • מקורות: סינחואה ברשת, סאות' צ'יינה מורנינג פוסט כתב: עמית אלעזר

  שר החוץ הסיני, וואנג יי, ייחל היום (17 בדצמבר) את ביקורו הרשמי במזרח התיכון, סימן נוסף לניסיונותיה של סין להגביר את השפעתה הפוליטית והכלכלית באזור. ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית יעמוד בסימן קידום תהליך השלום בין הצדדים. יש לציין, כי זהו ביקורו הראשון של וואנג במדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה מאז התמנתה הנהגה חדשה בסין.

  בהודעה שנמסרה על ידי דובר משרד החוץ הסיני, חונג ליי, נאמר כי וואנג יי יערוך ביקור בן 10 ימים בין 17 ל-26 בדצמבר בישראל, פלסטין, אלג'יריה, מרוקו וערב הסעודית. עוד נאמר, כי בשנים האחרונות מקדמת סין פתרונות לסוגיית הגרעין האיראני, מלחמת האזרחים בסוריה וכן הסכסוך הישראלי פלסטיני. וואנג ייפגש עם מנהיגי המדינות הנזכרות, ידון עימם בהעמקת היחסים ובשאלות העומדות על הפרק, וכן יציג את עמדתו של נשיא סין לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני.

  שר החוץ הסיני, וואנג יי

  וואנג שוחח אתמול טלפונית עם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, ואמר לו כי מטרת ביקורו העיקרית בישראל וברשות הפלסטינית היא קידום תהליך השלום בין הצדדים. עוד אמר וואנג, כי סין עקבה בתקופה האחרונה אחר מאמציה של ארה"ב לחידוש שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

  "במצב הנוכחי על שני הצדדים לנצל את ההזדמנות, לדבוק בשיחות השלום, לנקוט בצעדים מעשיים ליישוב הסכסוך ולעמול על בניית אמון הדדי, תוך חתירה להשגת התקדמות בהקדם האפשרי" – הדגיש שר החוץ הסיני. בנוסף, אמר כי סין מעוניינת לשמור על דו שיח עם ארה"ב בסוגיה זאת.

  "המזרח התיכון הוא אזור משתנה ובלתי צפוי, וסין רוצה להראות את השפעתה בפתרון הסכסוכים בו", טוען לי גואו-פו, מנהל המרכז ללימודי המזרח התיכון במוסד הסיני ללימודים בינלאומיים.

  וואנג ליין, פרופסור ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת פקין, מציין כי האינטרס המרכזי של סין נשאר כשהיה - נפט. בנוסף, "העובדה ששר החוץ הסיני שוחח על תכנית נסיעתו עם קרי מצביעה על כך כי סין מודעת למעמדה של ארה"ב כשחקנית המרכזית באזור וכי לבייג'ין אין כוונה לקרוא תיגר על מצב זה".

  במקביל, אמר וואנג ליין כי המצב במזרח התיכון מאפשר לשני הכוחות – סין וארה"ב, למצוא שפה משותפת. "ארה"ב מקווה להשיג את תמיכתה של סין בהתמודדות עם המצב לא רק בסוריה, אלא גם בנושאים אחרים כמו סוגיית הגרעין האיראני. המזרח התיכון הוא אזור בו שני הכוחות - סין וארה"ב - יכולים בקלות רבה יותר לשלב ידיים ולמצוא מכנה משותף. זאת, בהשוואה לאזור אסיה הפסיפית, שם מועצם המתח בשל סכסוכים טריטוריאליים".

  מבחינה כלכלית, הופכת סין לשותפה מסחרית חשובה של המזרח התיכון כמו גם לאחת הרוכשות העיקריות של נפט. על פי הערכות, עד שנת 2020 היקף המסחר בין סין והאזור יגיע ל-500 מיליארד דולר. במקביל, סין מייבאת גם 3.7 מיליון חביות נפט גולמי מדי יום ממדינות החברות באופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט.

  בחודשים האחרונים במיוחד ניכרת מעורבותה ההולכת וגוברת של סין בסוגיית הסכסוך הישראלי פלסטיני. הנשיא הפלסטיני, בהזמנתו של הנשיא הסיני, ביקר מחמוד עבאס בבייג'ין בחודש מאי. במעמד זה חזר נשיא סין על תמיכתה של ארצו בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל. באותו החודש גם ביקר ראש הממשלה נתניהו בסין, וסין אף הציעה לטווח בין הצדדים ולארח שיחות שלום בבירה. במקביל, סין אינה שוקטת על שמריה ומשחקת תפקיד חשוב גם בפתרון סוגיית הגרעין האיראני ומלחמת האזרחים בסוריה.