שנחאי: מעכשיו אזור דיוטי-פרי

מאת: People’s Daily, תרגום: יואב וולנסקי
 • שנחאי תהפוך לאזור הכלכלי השני בסין בו יותרו קניות פטורות ממכס ("דיוטי-פרי"). החוק יחול בראשון לינואר 2013, זאת כחלק מן המאמץ לקדם את העיר כאזור סחר בינלאומי.

  המנהלה האחראית בעיר תפעיל מנגנון של החזרי מס (Rebate) ותבחר אזורים מתאימים בעיר לפתיחתן של חנויות דיוטי-פרי.

  באי האינאן, המחוז הדרומי ביותר בסין, נוסתה השיטה הזו כבר בתחילת 2011. החל מינואר באותה שנה היו יכולים מקומיים ותיירים לקנות מוצרים פטורים ממכס, ובתנאי שהם עוזבים את האי ליעד אחר בתוך סין. בעוד שהתכנית התקבלה תחילה בהתלהבות, היא התבררה כלוקה בחסר מאחר שהמוצרים שחל עליהם הפטור לא היו אטרקטיביים לתיירים ומספר בתי העסק שהציעו את המוצרים האלה היה מועט.

  שתי לקוחות זועמות על זבן בדיוטי-פרי על שמכר להם מוצר פג תוקף

  "לאפשר החזרי מס ביציאה משנחאי יפתח את 'תרבות השופינג' בעיר ויקדם את מעמדה כאזור סחר בינלאומי," ציינה סגנית ראש העיר ג'או-וון בפני וועדת פיקוח בבייג'ין בחודש האחרון. עד כה היה באפשרותם של תושבים מקומיים לרכוש מוצרי דיוטי פרי בתקופה של חצי שנה מרגע חזרתם מחו"ל. החוק החדש יאפשר להם ליהנות מן ההנחות ללא צורך לעזוב את גבולות המדינה.

  "המתווה החדש מפרט מי הם הגורמים האחראיים על ההוצאה לפועל של היוזמה בכל אחד מגופי הממשלה המקומית." אמר סגן אחר של ראש העיר, איי באוג'ון. התזכיר גם דוחק בגורמים הנוגעים בדבר לעודד הקמתה של חברות מסחר ולשפר את התשתיות והלוגיסטיקה בשרשרת האספקה לעסקים השונים.

  צעדים נוספים שינקטו במסגרת השינוי האזורי יהיו הטבות לעסקים בהיבט של העסקת עובדים והלוואות, מתן תמיכה לעסקים במקרה של הסתבכות במחלוקת עסקית בינלאומית, זירוז תהליכים בירוקרטיים במכס, הפחתת מספר האישורים הנדרשים להוצאה לפועל של פרויקטים וקידום המסחר האלקטרוני.

  שנחאי. אזור סחר בינ"ל עד 2020

  מטרת השיטה החדשה היא להפוך את שנחאי לעיר מסחר בינלאומית עד שנת 2020. אין זו יוזמה מקומית של ממשלת שנחאי; בשנת 2009 החליט הממשל המרכזי בבייג'ין על היוזמה, ומאז נעשו מספר צעדים לקידום הנושא. יתכן וישאלו חדי האבחנה, כיצד פטור ממכס לתושבים סיניים בתוך סין ישפיע על המסחר הבינלאומי. החוק החדש שיכנס לתוקף בעוד מספר ימים אמנם לא עוסק באופן ישיר בסוגיה הזו, אולם הוא אבן דרך משמעותית, והכרחית, כדי להגיע למצב המבוקש עד סוף העשור הנוכחי.