שמש, ים והמונים

מאת: China Radio International, תרגום: וואנג דונג-וואן, תרצה ערב, עריכה: תרצה ערב
 • סין איננה מצטיינת בחופי רחצה – אף על פי שקו החוף שלה נמתח על פני אלפי קילומטרים. אחד המקומות היחידים שבהם ניתן להנות מחוף ים של ממש הוא האי האינאן (Hainan בסינית: 海南) – האי הטרופי היחיד של סין. עיר הבירה של המחוז היא אמנם האיקואו הצפונית, אך היעד הפופולארי ביותר באי הוא סאניה שבדרום, אליה נוהרים ההמונים לנפוש ולעשות חיים. בשל הפופלאריות הרבה שהאינאן נהנה ממנו בשנים האחרונות, מחירי האתרים והלינה קופצים במידה ניכרת בחגים ובחופשות. כדי למגר את התופעה, חוקקו באחרונה הרשויות תקנות הנוגעות למחירים השערורייתיים הנהוגים באי.

  מפרץ יה-לונג. היקר והמבודד מבין שלושת החופים

  בסאניה שלושה חופי רחצה טרופיים: מפרץ סאניה (בסינית: 三亚湾, Sanyawan), דה-דונג-האי (Dadonghai בסינית: 大东海) ומפרץ יה-לונג (בסינית: 亚龙湾, Yalongwan). כדאי לברר מראש היכן בית המלון שהזמנתם ועד כמה הוא קרוב לחופים עצמם.

  מפרץ יה-לונג מבודד יחסית והרחצה בו נעימה מאוד, בעיקר בזכות איכות המים הגבוהה והחול הרך. אך יש לו שני חסרונות עיקריים: הגישה אליו באוטובוסים או במוניות הרבה פחות נוחה מלחופים אחרים (נהגי מוניות רבים לא מסכימים לנסוע עד יה-לונג בלילה) ובתי המלון, כמו גם שירותים אחרים הניתנים באזור, יקרים בצורה ניכרת מהאפשרויות האחרות.

  המים והחול של חוף דה-דונג-האי אינם נופלים בהרבה אחרי מפרץ יה-לונג, ושהיה בו עדיפה לאין שיעור. דה-דונג-האי הוא החוף הקרוב ביותר אל האטרקציות התיירותיות באזור, מה שמקל מאוד על המטייל העצמאי. מלבד זאת, הקירבה של החוף לעיר מאפשרת להנות מחיי לילה, בניגוד למפרץ יה-לונג (מונית לדה-דונג-האי תעלה בסביבות 10 יואן בלבד).

  מפרץ סאניה מומלץ לא רק בזכות השקיעה הנהדרת שהוא מספק אלא גם משום שהחול בו נעים, הגלים נוחים ויש סיכוי לא רע שתתפסו סרטן או שניים. מצויים בו גם בתי המלון הזולים ביותר באזור.

  בסאניה שני מסלולי טיול, המסלול המזרחי והמסלול המערבי:

  המסלול המערבי כולל את האי המערבי (בסינית: 西岛, Xidao) וההר הדרומי (בסינית: 南山, Nanshan). האי המערבי, שנמצא בתוך השמורה של מפרץ סאניה, נפרש על פני 2.8 קמ"ר וחיים עליו 3000 איש. האי מספק לתיירים פעילויות ימיות שונות, בעיקר דיג וצלילה.

  דרכי הגעה אל האי המערבי: אפשר להגיע אל האי בסירות של המקומיים – ישנות ואיטיות אך זולות, אשר יוצאות מהמזח של מפרץ סאניה (בסינית: 三亚港码头, Sanyagang Matou) ומהמזח הישן של האי המערבי (בסינית: 西岛老码头, Xidaolaomatou). דרך שניה היא הסירות המיועדות לתיירים – מהירות ויקרות באופן משמעותי מהסירות הישנות. אלה יוצאות ממזח צ'יגאנג (בסינית: 旗港码头, Qigang matou) ומהמזח הישן של האי המערבי.

  בשמורת ההר הדרומי, כ-40 ק"מ מסאניה, שלושה אזורים עיקריים: האחד בודהיטסטי בעיקרו, אשר כולל מקדשים, פסלים ומכוני מחקר בודהיסטיים. השני מתמקד בתרבות הסינית, והשלישי – בתרבות של האינאן. קו 21 מגיע למקום וכרטיס הכניסה עולה 150 יואן.

  המסלול המזרחי כולל מקומות רחוקים יותר מסאניה: בו-אאו (בסינית: 博螯, Boao), הגן הבוטני סינגלונג (בסינית: 兴隆植物园, Xinglongzhiwuyuan) ואי הקופים (בסינית:猴岛, Houdao). אם החלטתם שלא לשכור רכב, סעו בתחבורה ציבורית לערים הקרובות לאתרים ומשם קחו מונית.

  בו-אאו, המרוחק כ-300 ק"מ מסאניה, הוא המקום שבו הנהר נשפך לים. הוא לא מומלץ לרחצה מכיוון שהמים בו עכורים והחול גס.

  בגן הבוטני תוכלו ללמוד על הצמחים הגדלים במזג אוויר טרופי, כמו גם לטעום פירות אקזוטיים (כרטיס כניסה: 45 יואן). אל אי הקופים, הקרוב יחסית אל הגן הבוטני, מגיעים ברכבל מיוחד העובר מעל הים. מיני הקופים הרבים, רובם ידידותיים יחסית, יעניינו ילדים ומבוגרים כאחד (88 יואן לאדם).

  מידע שימושי

  סאניה היא כפר הנופש של סין, ומקום המפלט מהקור בחודשי החורף. משום כך, מספטבר עד ראש השנה הסיני מחירי הלינה והשהייה באי מטפסים לגבהים מרשימים, אך אין ספק ששבוע החופש בתחילת אוקטובר וראש השנה הסינית הם התקופות הגרועות ביותר להגיע למקום – בראש השנה האחרון חדר במלון 5 כוכבים עלה בסביבות 15,000 יואן ללילה.

  באינטרנט ואצל סוכנויות הנסיעות אפשר להשיג חבילות נופש לסאניה, הכוללות טיסה ולינה. אם אתם מעדיפים להגיע באופן עצמאי, בררו על הרכבות והמעבורות שיוצאות מגואנג-דונג ואף משנחאי.

  בסאניה עצמה מומלץ לא לקנות דברים ברחוב אלא בסופרמרקטים. שימו לב שמוצרי אלמוגים אינם חוקיים ואם יגלו אותם במטען לא יתנו לכם להוציא פריטים כאלה מן האי.