שמורות הפנדה: מקלט לעצלנים

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי, עריכה: סו' ג'יה,
  • שמורות הפנדה של מחוז סצ'ואן שוכנות ברכס הרי צְ'יונְגלאי שבין רמת צ'ינגהאי-טיבט לבין האגן הסצ'ואני שסביב בירת המחוז צֶ'נגדוּ. בסך הכול 7 שמורות טבע ו-9 פארקים, החשובים שבהם ווֹלוֹנְג (Wolong, בסינית: 卧龙) ו"הר ארבע העלמות" (Si Guniang Shan, בסינית: 四姑娘山). שטחן הכולל של השמורות 9,245 קמ"ר, והן משתרעות על פני שטחים שבתחום המוניציפלי של 12 ערים ונפות שונות. מדובר בסביבת המחיה הגדולה ביותר של דובי פנדה בסין כיום וכן בבסיס הריבוי החשוב ביותר לגידול דובי פנדה. שמורות הפנדה בסצ'ואן הוכרזו ב-7 בדצמבר 2006 לאתר מורשת טבע עולמית. בשמורות הפנדה בסצ'ואן צמחיה עשירה, וכאן מתגוררים למעלה מ-30 אחוזים מדובי הפנדה בעולם החיים בטבע.

    בשמורות למעלה מ-10,000 סוגים של צמחיה גבוהה, מינים נדירים וייחודיים של בעלי חיים כגון פנדות, קופים זהובים ואנטילופות וכן 5,000 עד 6,000 סוגים של צמחים מלמעלה מ-1,000 משפחות. אלה שטחי הטבע הרב-גוניים והעשירים בעולם פרט לאזור הטרופי, ובהם בעלי חיים רבים אשר מצויים בסכנת הכחדה כגון: פנדה אדום, נמר שלגים מצוי, נמל ערפילי מצוי ועוד. מדענים סינים וזרים רבים החלו זה מכבר לערוך מחקרים על האקולוגיה של שרשרת ההרים צ'יונגלאי ומגיעים תכופות למחקר שטח באזור.

    .מומחים לדובי הפנדה סבורים כי הגנה על השמורה בשלמותה עשויה לסייע בבלימת התופעה שסביבות המחייה של הפנדה הופכות לאיים מבודדים, בהרחבת המאגר הגנטי של הפנדות וכן ביצירת תנאים שיועילו בעתיד לשחרר את הפנדות ולהשיבן אל הטבע. בה בעת המומחים מציינים כי מאחר שהמקום זכה למעמד של "אתר מורשת עולמית", יש לנקוט משנה זהירות בפתיחתו לתיירות. הקמת פרויקט "הפרוזדור האקולוגי של הפנדות" הועלתה לראשונה בשנת 1987. מטרתו העיקרית להרחיב את סביבת המחיה של דובי הפנדה ולהגביר את המגע בין להקות הפנדות באמצעות נטיעת יערות במבוק בין שמורות הפנדה הנפרדות ואיחוד השמורות לכדי שמורה אחת.

    מידע שימושי:

    אוטובוסים לוולונג יוצאים מצ'נגדו באופן סדיר. בוולונג כרטיסי כניסה במחירים שונים בהתאם לאתר בשמורה שבו בוחרים לבקר. השמורה מציעה סיורים מאורגנים לחיפוש ולאיתור פנדות בטבע. סיורים אלה עולים 360 יואן לאדם. מי שאין לו זמן לנסוע עד לוולונג, יכול להסתפק בביקור בשמורת הפנדות הקטנה, כמה קילומטרים צפונית לעיר צ'נגדו.