שלושת הנהרות המקבילים: מקור חיים

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • "שלושת הנהרות המקבילים" הוא המונח המתייחס לשלושת הנהרות האדירים אשר מקורם ברמת צ'ינגהאי-טיבט: נהר היאנגצה, נהר המקונג ונהר הסאלווין. נהרות אלה זורמים בשצף זה לצד זה לאורך כ-170 ק"מ מצפון לדרום בתוך תחומי מחוז יונאן אשר בדרום מערב סין. הם חולפים בין הרים נשגבים ותלולי פסגות כהר דאנְדאנְגְליקֶה, הר גאוליגונג, הר נו והר יוּ'ן, ויוצרים מחזה גיאוגרפי ייחודי ונדיר של שלושה נהרות הזורמים זה לצד זה ואינם נפגשים ולו פעם אחת. שטחו הכולל של האזור 41 אלף קמ"ר, ונאספים בתוכו נופים ייחודיים של הרים גבוהים וקניונים עמוקים, פסגות מושלגות וקרחונים, רמות וביצות, יערות וערבות, אגמי מים מתוקים, בעלי חיים נדירים וצמחים יקרי ערך. ביולי 2003, נכנס אזור שלושת הנהרות המקבילים לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.


  אזור שלושת הנהרות המקבילים נמצא במקום המפגש של שלושת האזורים הגיאוגרפיים של מזרח אסיה, דרום אסיה ורמת צ'ינגהאי-טיבט. האזור מייצג באופן נדיר גיאוגרפיה אלפינית ומשקף את השינויים שהיא עוברת, ומדובר למעשה במוזיאון הגיאולוגי העשיר בעולם. לפני 40 מיליון שנה, הלוח של תת היבשת ההודית והלוח האירו-אסיאתי התנגשו זה בזה. התנגשות זו גרמה ללחץ מאסיבי, לשבירה ולהתרוממות של רכס הרי הֶנגדְוַאן. שרשראות ההרים והנהרות נפרשו זה לצד זה ויצרו את הנוף המופלא והייחודי של שלושה נהרות מקבילים אשר זורמים בשצף לאורך 170 ק"מ. ערוצי הנהרות נמצאים בגובה של למעלה מ-3000 מטרים מעל פני הים, ובגדותיהם מצוקים מעידן הקרח המתנשאים לגובה של 6000 מטרים ויותר מעל פני הים. זה האזור הרגיש ביותר לפעילות ססמית בסין וכן אחד המקומות המרתקים ביותר בעולם מבחינת התופעות האקלימיות המתרחשות בו.

  ההרים הנישאים והפסגות המושלגות באזור שלושת הנהרות המקבילים משתרעים לכל עבר והפרשי הגבהים חדים: החל בעמק החם והיבש של נהר הסאלווין בגובה 760 מטרים מעל פני הים וכלה בפסגת קאווה-קארפו המתנשאת לגובה של 6,740 מטרים. באזור זה נאספו נופים ייחודיים של הרים גבוהים וקניונים עמוקים, פסגות מושלגות וקרחונים, רמות וביצות, יערות וערבות, אגמי מים מתוקים, בעלי חיים נדירים וצמחים יקרי ערך. באזור 118 פסגות מושלגות שגובהן 5,000 מטר ומעלה מעל פני הים ושכל אחת מפוסלת בצורה שונה לגמרי. לצד ההרים המושלגים יערות בראשית שלווים ואגמים קרחוניים הפזורים בכל עבר. את הפסגה הראשית בהר מיילי, פסגת קאווה-קארפו, מכסה קרחון בן עשרות אלפי שנים. הקרחון הנוצץ והשקוף מתחיל בפסגה ונמתח עד לאזור המיוער שבכפר מינגיונג אשר בגובה 2,700 מטר מעל פני הים. הקרחון הוא מחזה נדיר - שכן הוא אחד הנמוכים על פני כדור הארץ וכן אחד הקרחונים שנמצאים בקו הרוחב הנמוך ביותר על פני הכדור. זה אלפי שנים הר השלג מיילי הוא הר קדוש לטיבטים, מתחם אסור שמטפסים אדוקים אינם נכנסים אליו על דעת עצמם.

  "שלושת הנהרות המקבילים" הוא אחד האזורים העשירים ביותר בעולם בסוגי בעלי החיים המתגוררים בו, ולכן זכה למוניטין של "מאגר הגנים של היצורים החיים בעולם". הואיל והאזור לא כוסה בקרחונים יבשתיים במהלך עידן הקרח הרביעי ובשל העובדה שרכסי ההרים בו נפרשים מצפון לדרום, המקום הפך למקלט ולנקודות מעבר חשובה של זני בעלי חיים צפוניים ודרומיים מאירו-אסיה. שטחו של האזור פחות מ-0.4 אחוזים משטחה הכולל של סין, אבל מצויים בו למעלה מ-20 אחוזים מסוגי הצמחים בסין כולה ו-25 אחוזים מזני בעלי החיים במדינה. כעת, באזור זה חיים 77 מינים של בעלי חיים מוגנים ונדירים המצויים בסכנת הכחדה כגון: קוף זהוב יונאני, אנטילופות, נמר שלגים מצוי, טיגריס בנגלי, עגור שחור-צוואר ועוד 34 סוגים של צמחים מוגנים כגון טאיוואניה, שרך שחור, טקסוס סיני ועוד.

  אזור "שלושת הנהרות המקבילים" כולל 9 שמורות טבע ו-10 אתרי נוף אשר מצויים בתחום המוניציפאלי של העיר ליגְ'יַאנְג, ובתחומי החבל האוטונומי הטיבטי דיצ'ינג, והחבל האוטונומי של מיעוט הליסו נוּגְ'יַאנג – כולם במחוז יונאן. באזור מתגוררים 16 מיעוטים שונים, וזהו מקום נדיר בעולם מבחינת ריבוי הקבוצות האתניות, הלשונות, הדתות, האמונות והמנהגים שמתקיימים בו בצוותא. זה זמן רב שהטבע ב"שלושת הנהרות המקבילים" הוא מקור משיכה למדענים, הרפתקנים ומטיילים, ויש לו ערך מדעי חשוב, משמעות אסתטית רבה ותרבות עשירה ומגוונת של בני מיעוטים.

  מידע שימושי:

  הערוצים העליונים של שלושת הנהרות המקבילים זורמים בצפון מערב יונאן. כדי לטייל בכל אחד מן הנהרות יש להתבסס בעיר או בעיירה הקרובה ומשם לארגן את הטיול. לטיול בערוצים העליונים של נהר היאנגצה יש להתבסס בליג'יאנג. בנהר המקונג מומלץ להתחיל בבאושאן (Baoshan, בסינית: 保山)ומשם להצפין. נקודת המוצא לטיול באפיקים העליונים של נהר הסאלווין היא העיירה לושווי (Lushui, בסינית: 泸水). מידע נוסף על טיול באזור נהר הסאלווין תמצאו כאן.