שלושת החודשים הבאים חיוניים הן לסין והן לארה"ב

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  ביום שבת (12.01) נפגש נשיא סין שי ג'ינפינג עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בארגנטינה. על פי ההודעה לעיתונות בעקבות הפגישה, שני הצדדים הסכימו לעצור הסלמה הנוספת של מכסים ולהגביר את המאמצים שלהם למשא ומתן בתוך 90 יום, בתקווה להגיע להסכמה על הסרת כל המכסים הנוספים המוטלים אחד על השני מאז תחילת השנה. אם מאמצים אלה ייכשלו, סביר מאוד כי ארצות הברית תמשיך להסלים את מלחמת הסחר.

  שני ראשי המדינה הסכימו כי יש צורך בלחיצה על הבלמים  במשך הסלמת חיכוכי הסחר. ההפוגה הושגה, וכעת יש מקום להתייעצויות נוספות- תוצאות חיוביות ראשונות בדיונים. עם זאת, צוותי סחר משני הצדדים יעסקו כעת בסבב חדש של שיחות מורכבות וקשות בשלושת החודשים הקרובים.

  מדוע הגיעו סין וארצות הברית להפסקת אש זו? הסיבה העיקרית לכך היא ששני הצדדים שילמו מחיר עבור מלחמת הסחר בשמונה החודשים האחרונים.

  כיום שני הנשיאים לחצו על כפתור "הפסקה" בנושא חיכוכי הסחר. זוהי בחירה נבונה שתועיל לשני הצדדים, ועדיין, שלושת החודשים הבאים יהיו קריטיים - צוותי הכלכלה והסחר צריכים ליישם את הקונצנזוס במהלך הפגישה של יום שבת ולהגיע להסכם. זה יהיה דבר טוב עבור סין וארצות הברית. האלטרנטיבה תהיה סבב חדש של סכסוכי סחר, שיביא לאי-ודאות גדולה יותר לשתי המדינות ולעולם כולו.

  למען האמת, עם רק 90 ימים בהישג יד, בהתחשב באופי המורכב של סוגיות הסחר בין סין וארה"ב, צוותי המשא ומתן לקחו על עצמם משימה מפרכת. על "הסוגיות המבניות" שהועלו על ידי הצד האמריקאי, כגון הגנה על זכויות קניין רוחני, שיתוף פעולה טכנולוגי, גישה לשוק וחסמים לא-מכסתיים, עמדתה הכללית של סין היא שהנושאים העולים בקנה אחד עם כוונותיה של סין לגבי הרפורמה והפתיחה יהיו מוקדי המו"מ על סדר היום של המשא ומתן. סין גם העלתה כמה מענייני הליבה שלה אליהם ארה"ב הגיבה. סבב המשא ומתן הקרוב יהיה קשה ומסובך, שכן שני הצדדים יתמקחו בעסקאות, שלא לדבר על העובדה שהצד האמריקאי שינה את דעתו באופן בלתי צפוי במהלך המשא ומתן הקודם. יש להתחשב גם בחלוקות הפנימיות של הקבוצה האמריקאית, ובמצב הפוליטי הפנימי הרחב יותר בארצות הברית.

  לא משנה מה התוצאה, סין נוטה יותר להגיב בשלווה. על רקע האתגרים של מלחמת הסחר, הגישה של סין תמיד היתה עקבית וברורה: סין אינה רוצה מלחמת סחר, אך היא אינה חוששת להילחם כדי להגן על האינטרסים המרכזיים של עמה. שמונה חודשים של התייעצויות הוכיחו את נחישותה של סין ואת אמינותה.