שי: יישום 8 היוזמות העיקריות עם המדינות האפריקאיות

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • ביום שני האחרון, ה-3 לספטמבר, נשיא סין, שי ג׳ינפינג, הצהיר כי סין תיישם שמונה יוזמות עיקריות עם המדינות האפריקאיות בשלוש השנים הקרובות והלאה, תוך התייחסות לתחומים כמו קידום תעשייתי, קישוריות של תשתיות, פיתוח מסחר ופיתוח ירוק.

  שי הצהיר זאת במהלך נאום המפתח שנשא בטקס הפתיחה של פסגת בייג׳ין 2018 בפורום שיתוף הפעולה סין-אפריקה.

  לגבי הקידום התעשייתי, שי אמר כי אקספו המסחר והכלכלה בין סין ואפריקה יוקם בסין וחברות סיניות יעודדו להגדיל השקעות באפריקה. סין תוציא לפועל 50 תכניות סיוע חקלאי, תספק סיוע חירום ועזרה הומאניטרית במזון בסך 1 מיליארד יואן (147 מיליון דולר) למדינות אפריקה המושפעות מאסונות טבע ותשלח 500 מומחים בכירים מתחום החקלאות לאפריקה.

  בהתייחסותו לקישוריות של תשתיות, שי אמר כי סין תעבוד עם African Union כדי לגבש תוכנית שיתוף פעולה בנוגע לתשתיות ין-אפריקה ותתמוך בחברות סיניות המעוניינות לקחת חלק בפיתוח תשתיות באפריקה דרך השקעות-בנייה-תפעול או מודלים אחרים.

  בנוגע לפיתוח מסחר, שי אמר כי סין תגדיל את הייבוא מאפריקה, בעיקר מוצרים שאינם משאבים, ותתמוך במדינות אפריקאיות להשתתף ב-China International Import Expo. המדינות האפריקאיות הפחות מפותחות יהיו פטורות מתשלום דמי הצגה בתערוכה, שי הוסיף.

  בנוגע לפיתוח הירוק, שי הצהיר כי סין עתידה לקחת חלק ב-50 פרוייקטים של סיוע בפיתוח ירוק והגנה על אקולוגיה וסביבה עם דגש על הגנה בתחומי שינוי אקלים, אוקיינוסים, מניעה ושליטה על מידבור והגנה על חיות בר.

  כשנגע בנושא בנייה וקיבולת, שי שיתף כי סין מעוניינת לייסד 10 סדנאות לובאן באפריקה ולהציע הכשרה מקצועית לצעירים. בנוסף, סין תכשיר 1,000 אפריקאים בכירים, תספק לאפריקה 50,000 מלגות ממשלתיות, תממן סמינרים וסדנאות עבור 50,000 אפריקאים ותזמין 2,000 צעירים מאפריקה לחילופים עם סין.

  בנוסף, שי הצהיר כי בכל הנוגע לבריאות, סין עתידה לשפר 50 תכניות סיוע רפואי לאפריקה עם דגש על פרוייקטים מרכזיים כמו הקמת מטה של המרכז האפריקאי לבקרת מחלות ומניעתן ובתי חולים תחת דגל ידידות סין-אפריקה.

  שי שיתף כי סין מעוניינת להקים את מרכז הלימודים האפריקאיים ולהרחיב את חילופי האנשים בין המדינות. סין מברכת את השתתפותה של אפריקה בליגת התיאטרון הבינלאומי של דרך המשי, איגוד המוזיאונים הבינלאומי של דרך המשי ורשת הפסטיבלים של אומנות של דרך המשי.

  לבסוף, שי סיפר כי סין מתחייבת להקים קרן סין-אפריקה לשלום וביטחון ותמשיך לספק סיוע צבאי בחינם בכדי לסייע ל-African Union. סך של 50 תכניות סיוע עתידות לצאת לפועל, כולל תחומים כגון משימות השלום של האו״ם, לחימה בפיראטים וניטרול מתקפות טרור.