שיתוף הפעולה בין סין וארה"ב הוא הרצון של העם

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
  • עיתון וושינגטון פוסט פירסם מכתב פתוח לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ וחברי הקונגרס ביום רביעי שכותרתו "סין היא לא האויב". המכתב הפתוח היה חתום על ידי כמאה אנששי אקדמיה, ממשל, צבא ועסקים אמריקאים. המכתב הביע חשש מפני ההידרדרות ההולכת וגוברת ביחסים האמריקניים עם סין, שלפי השקפת החותמים איננה משרתת את האינטרסים האמריקאיים. במכתב נאמר כי בניגוד למה שאנשים רבים מאמינים, אין קונסנזוס יחיד בוושינגטון המעודד את הצבתה של סין בתור יריבה.

    המכתב טוען כי סין היא לא אויב כלכלי, וכי ארה"ב נקטה בפעולות רבות אשר תרמו ישירות להתדרדרות של היחסים הבילטראליים.כך, ארה"ב מנסה להתייחס לסין כאל יריבה ולנתק אותה מהכלכלה העולמית, מה שבתורו יפגע במעמדה של ארה"ב בעולם ותערער את האינטרסים הכלכליים של כל המדינות. בנוסף, מעורבותה של סין במערכת הבינלאומית היא חיונית להישרדות המערכת ולפעילות יעילה בפתרון בעיות כלליות כגון אקלים. האינטרסים של ארה"ב, כך אומרים, ישורתו בצורה הטובה ביותר על ידי השבת היכולת שלה להתחרות ביעילות בעולם המשתנה ועל ידי עבודה לצד מדינות אחרות וארגונים בין לאומיים, ולא על ידי קידום מאמץ לא יעיל לערער ולהגביל את סין.

    המכתב הפתוח גם מראה שתוצאות הפגישה באוסקה בין הנשיא שי ג'ינפינג לנשיא דונלד טראמפ תואמות את רצון העם בשתי המדינות. מנהיגי סין וארה"ב הגיעו להסכם להמשיך ולקדם קשרים דו-צדדיים על בסיס תיאום, שיתוף פעולה ויציבות, והסכימו להמשיך לקדם את שיחות הסחר על בסיס שוויון וכבוד הדדי.

    כפי שציין המכתב, סין איננה יריבה כלכלית של ארה"ב. שתי המדינות היוו 40% מהתמ"ג העולמי ונהנו מאוד מהשגשוג הגובר של השאר. זו הסיבה שההחלטה של וושינגטון להטיל מכסים על יבוא מסין היא הפסד לשני הצדדים. אין ספק כי למכסים אין את האפקט הרצוי: על פי נתונים שפורסמו על ידי משרד המסחר האמריקני ביום רביעי, הגירעון המסחרי של ארה"ב עם סין גדל ב-12.2% ל-30.2 מיליארד דולר בחודש מאי. המכסים אינם פתרון הקסם לבעיות הכלכליות של המדינה, כפי שרבים קיוו.