שוק הטכנולוגיה החדש של סין יתרום לפיתוח באיכות גבוהה

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  תשובתה של סין לנאסד"ק, לוח החדשנות המדעי STAR, החל לסחור ביום שני וקידם את תחילתו של שלב חדש בפיתוח שוק ההון בסין. נדרשו קצת יותר ממאתיים יום עד שסין ביצעה את תוכניתה להקמת שוק STAR עם מערכת ההנפקה הראשונית המבוססת על רישום (IPO). התקופה הקצרה יחסית לא הגיעה רק כתגובה לצורך המיידי של המדינה לטפח מפעלי מדע וטכנולוגיה מקומיים, אלא גם משקפת את נחישותה של סין להעמיק עוד יותר את הרפורמה בשוק ההון שלה.

   שוק ה- STAR נועד לשמש בתור מבחן לרפורמה בשוק ההון בסין. בשונה מלוחות מקומיים אחרים, מערכת ההנפקה מבוססת הרישום, שפועלת בדומה לשווקים מפותחים רבים, מאפשרת תמחור הגיוני יותר בשוק, נותנת עדיפות לגילוי מידע והידוק כללי המחיקה. כללי המסחר נבדלים גם הם מכיוון שלשוק ה- STAR אין מגבלות לשינוי מחירים במהלך חמשת ימי המסחר הראשונים. לאחר מכן, הלוח מאפשר למניות לעלות או לרדת בירידה של 20% לכל היותר, יותר מגבול ה-10% התקף במרבית המניות בלוחות האחרים.

  ביום המסחר הראשון, עלו מחירי המניות של 25 החברות הראשונות הרשומות בשוק ה- STAR וכך נבנה האמון של המשקיעים בשוק החדש. מחירי המניות של חברות מסוימות ירדו לאחר הזינוק הראשוני. תנודות כאלו הן נורמליות גם בשווקים דומים. בתור שחקן חדש בשוק ההון הסיני,לוחSTAR  כולל מספר חברות סטארט-טפ שעדיין לא יצרו מקורות רווח יציבים. עם זאת, יש להם פוטנציאל צמיחה חזק מכיוון שחברות אלו עוסקות בעיקר בתעשיות מתפתחות כמו ביו-רפואה, מוליכים למחצה ואנרגיה חדשה. אנליסטים טוענים כי משקיעים יצטרכו לגלות סבלנות לפני שיראו תשואות טובות יותר.

   התפקיד החיוני של שוק ההון הוא לשרת את הכלכלה הריאלית. שוק ה-STAR יסייע למשוך את זרימת ההון לעבר תעשיות מדע וטכנולוגיה איכותיות, לעורר את יצר החדשנות ואת התחרותיות של תעשיות ובכך לקדם שדרוג ושינוי תעשייתי במקביל לפיתוח הכלכלה החדשה.

  השקת שוק ה-STAR מספקת עדות נוספות לנחישותה, ביטחונה ונכונותה של סין לנקוט בפעולות להעמקת הרפורמות הכלכליות והפיננסיות ולפתיחה מוגברת של שווקיה בפני משקיעים זרים. אם ההתלהבות שהפגינו המשקיעים ביום המסחר הראשון הינה אינדיקציה לעתידו, שוק הון כה דינאמי ועמיד עם פוטנציאל גדול יהפוך לקטליזטור אמיתי שיניע את הפיתוח האיכותי של סין.