שוק האינטרנט שייך לצעירים

מאת: People’s Daily, תרגום: סו ג'יה, רן בולדור
 • האטת הצמיחה הכלכלית בסין טופחת על פני שוק העבודה בסין. בעוד משרות קונבנציונאליות הולכות ונהיות קשות להשגה, צעירים סינים רבים שוקלים ברצינות למצוא לעצמם מקור פרנסה בעולם האינטרנט, שהולך ומתרחב משנה לשנה.

  לפי דו"ח של משרד הרווחה ומשאבי אנוש בממשלת סין, פריחת ענף האינטרנט במדינה הביאה ליצירה של למעלה מ-10 מיליון מקומות עבודה והורידה באופן ניכר את לחץ האבטלה. לפי הדו"ח, צעירים מהווים את רוב העוסקים ביזמות אינטרנט, כולל בעלי חנויות אונליין ועובדים בעסקים בעלי זיקה למסחר אלקטרוני.

  בגלל שמגבלות פיזיות לא חלות במלוא מובן המילה בעולם האינטרנט, ניתן להכפיל את הכוח של העסק פי כמה רמות", אומר לי סוּ'אֶה-לינג, מייסד ומנכ"ל של חברת YY העוסקת במדיה חברתית. "האינטרנט הוא כל כך דינמי, שהוא מאיץ את תהליך הניסוי והטעייה של יזמות עסקית", אומר לי, שחברתו נרשמה בנאסד"ק בנובמבר 2012.

  תמונת יח"צ של חברת YY. לי סוּ'אֶה-לינג הוא הלופת את הדביבון הגדול מקדימה

  הדו"ח הממשלתי ציין גם שעסקים מקוונים מאפשרים יותר חירות וגיוון במהלך חיפוש העבודה. ב-2012 נרשם שיא של 6.8 מיליון בוגרי אוניברסיטאות בסין, אולם רבים לא הצליחו למצוא עבודה בגלל הפער בין כוח העבודה הקיים במדינה לבין צרכיה הממשיים של הכלכלה.

  הדו"ח בדק ומצא שכמעט חצי מהעובדים בענף האינטרנט מחזיקים בתואר כלשהו הקשור בדרך כזו או אחרת לעולם האינטרנט או לענף המסחר, ושליש הוכשרו לכך בבתי ספר מקצועיים. יש ביקוש רב לבעלי נסיון עשיר בשיווק, ניהול, טכנולוגיות ומשפטים.

  יזמים רבים יודעים לספר שהאינטרנט עוזר לקצץ בעלויות ולהגדיל את יעילות העסק, ובנוסף נותן הזדמנויות לרכוש חברים. בנוסף, המסחר באינטרנט צובר יותר ויותר תאוצה בסין, במיוחד לנוכח גל חוסר האמון במגזר המסחרי הלא מקוון. בטאו באו, פלטפורמת הקניות אונליין הגדולה בסין, מתבצעות כל יום 18 מיליון עסקאות, המעידות כי דווקא בזירת האינטרנט ישנו אמון הדדי בין המוכרים לקונים באתר.

  טאו באו. 18 מיליון עסקאות. ביום

  הדו"ח של משרד הרווחה כלל גם כמה מסקנות להמרצת התעסוקה בענף המסחר המקוון, וציין שיש לנקוט אמצעים שונים על מנת לאפשר לחברות סטארט אפ קטנות לשמור את הראש מעל המים, כולל מתן קו אשראי ופטורים ממסים. הרשויות צריכות להנחות קרנות פרטיות להשקיע בעסקי אינטרנט עם פוטנציאל להתרחבות. "האינטרנט הופך את הבלתי סביר לאפשרי, ובכך הוא הופך לאחד מהרעיונות מעוררי ההשראה ביותר בתקופתנו", אומר לי סוּ'אֶה-לינג.