שועטות קדימה

מאת: Other, תרגום: עמית אלעזר
 • שיעור ההשתפות של המין הנשי בהשכלה התיכונית והאוניברסיטאית נמצא במגמת עלייה מאז שנות ה-90 של המאה שעברה. יש מקומות ששיעור זה לא רק שהשתווה אלא אף עלה על זה הגברי, כך למשל במחוז ג'ה-ג'יאנג, שם שיעור הסטודנטיות שהתקבלו ללימודים באוניברסיטאות ממשיך לגדול במהלך 10 השנים האחרונות. אם בשנת 2000 תפסו הנשים רק 44.2% מכלל התלמידים, הרי שבשנת 2010 הן עברו כבר את הגברים ושיעורן עמד על 52.2%, גידול של 8%.

  האם יש קשר בין גידול שיעור הנשים באוניברסיטאות למקצוע הנלמד? יש הטוענים שרובן ככולן של הסטודנטיות חולשות על מדעי הרוח. אך מבדיקה של הנתונים השנתיים במחוז עולה, כי מספר המקומות המוצעים לסטודנטים בפקולטות למדעי הרוח עומד על 19%, בעוד שאת עיקר הנתח (55%) תופסים ענפי המדעים המדוייקים.

  מבחן הכניסה לאוניברסיטאות, המכריע "לחיים ולמוות" את עתידם האקדמי של הנבחנים

  "היתרון המספרי הגובר שיש לנשים על גברים ניכר כבר מהתיכונים", אומר אחד מהמרצים באוניברסיטה לטכנולוגיה בג'ה-ג'יאנג. במרבית המקרים, תופסים הבנים את רוב המקומות בשיעורי המדעים בבתי הספר התיכוניים, אך כעת ניתן לראות שחל שינוי גם בתחום זה. מנהל של אחד מהתיכונים במחוז אומר, כי בניגוד ללפני 5 שנים, אז שרר שיוויון מספרי בין המינים, הרי שכיום עומד היחס על 2:3 לטובת הבנות.

  "מספרן ההולך וגדל של נשים באוניברסיטאות אינו ניתן להפרדה ממערכת בחינות הכניסה לאוניברסיטאות", אומר אחד מאנשי החינוך. "אם נסתכל על שלושת חלקי החובה בבחינת הכניסה: סינית, אנגלית ומתמטיקה, נגלה כי שניים מהם בוחנים יכולת הבעה בכתב, תחום בו יש לבנות יתרון ברור על בנים."

  ג'ין האי-ין, מרצה באוניברסיטת ג'ה-ג'יאנג, טוען כי ניתן לראות את העלייה במספר הסטודנטיות במהלך 10 ו-20 השנים האחרונות. אך הן ראוייות לציון לא רק מבחינה מספרית, אלא גם בשל הישגיהן המרשימים. כך לדוגמה, 9 מבין 12 מקבלי המלגה היוקרתית והנחשקת ביותר באוניברסיטת ג'ה ג'יאנג השנה הם נשים. לדעתו, הדבר מצביע על כך שמערכת החינוך הקיימת כיום בסין מותאמת יותר ליכולותיהן של נשים.

  דעה שונה מכך משמיע סיה ביאו-צ'ואן, העומד בראש היחידה לרישום באחת האוניברסיטת במחוז. לדעתו, שיעור הבנות קשור למקצוע הנלמד. באוניברסיטה הנדונה שיעור הנרשמים ללימודי הנדסה ומדעים גבוה יחסית, לכן גם שיעור הבנים הכללי במוסד הלימודים גבוה. אך עם זאת, הרי שגם באוניברסיטה זאת ניכרת מגמה דומה של עלייה בשיעור הסטודנטיות.

  לדבריו של אחד מהמרצים באוניברסיטה לכלכלה ושוק ההון במחוז, שיעור הסטודנטיות תמיד היה גבוה יותר מזה של הגברים. אך בהשוואה ללפני 10 שנים, אז תפסו הן 55% מכלל המקומות, הרי שכיום 67% מתלמידי המוסד שייכים למין הנשי. בנוסף, סטודנטיות רבות יותר מגברים מגיעות להישגים גבוהים.

  "בהסתכלות על שוק העבודה כיום, כאשר גברים מחפשים עבודה עומדות בפניהם בחירות ואפשרויות רבות. לחץ העבודה מביא נשים רבות להיות חרוצות ומצטיינות", כך מנתח אחד מהמורים במוסד להשכלה גבוהה במחוז.

  "בהשוואה לגברים הרי שנשים בעלות שליטה עצמית טובה יותר והן שוקדות יותר על לימודיהן", אומר מורה באחד התיכונים בעיר האנג-ג'ואו. "בנוסף, לתלמידים חרוצים ומתמידים קל יותר להשיג ציונים גבוהים במבחנים בכתב, הדורשים הפגנת ידע, תחומים בהן יתרון לנשים על גברים".