שגרירות סין: "הישראלים היו רוצים ללמוד יותר על סין"

מאת: China Radio International, תרגום: תרצה ערב
 • המסך ירד על אירועי "לחוש את סין" שנערכו בישראל בשבועיים האחרונים. האירועים העניקו לקהל הישראלי הצצה אל התרבות הסינית המגוונת, קירבו בין שתי המדינות ושני העמים וזכו להצלחה רחבת היקף. עם סיום האירועים, העניקה ממלאת מקום השגריר בישראל, ג'אנג סיאו-אן, ראיון לכתב הרדיו הבינלאומי של סין:

  אירועי "לחוש את סין" מסתיימים היום, האם תוכלי לתת לנו סקירה קצרה של האירועים? ג'אנג סיאו-אן: בוודאי! האירועים החלו ב-17 באוקטובר. הם אורגנו על ידי מחלקת החדשות הממשלתית של סין ומשרד החוץ הישראלי. שגרירות סין בישראל, משרד התרבות ומשרד התיירות של ישראל עזרו בארגון האירועים. החל ב-17 באוקטובר, הועלו האירועים הבאים: שתי הופעות – להקת הנכים הסינית העלו שלוש הופעות ולהקת המחול המודרני של בייג'ין העלו 4 הופעות. מלבד זאת, אירגנו שתי תערוכות, האחת היא "יחסי סין ישראל" והשניה "להתקרב אל סין". האירועים כללו גם את שבוע הקולנוע הסיני, שבמסגרתו הוקרנו 7 סרטים בארבע ערים, שזכו לאהדת הקהל. בשבוע הטלוויזיה הסינית הראנו סרטים שעוסקים בתרבות הסינית ובחיי הסינים. אלה הוקרנו ברצף בסוף השבוע של 23-24 באוקטובר. גם הכנס "סין, ישראל והכלכלה העולמית" נערך במסגרת האירועים, והוא זכה להצלחה גדולה.

  כמעט 100 אלף איש השתתפו באירועים, באמת המון אנשים. במהלך השבועיים האלה דיברת בטח עם הרבה ישראלים. מה היה להם להגיד על "לחוש את סין"? אכן שמעתי הרבה, והיו להם דעות שונות על נושאים שונים. למשל, אחרי המופע "החלום שלי" רבים אמרו "מעבר לכל דמיון": שהמופע היה מיוחד, וריגש אותם מאוד. לא רק הצד האמנותי של המופע, אלא גם הרוח והאמביציה של המופיעים. מופע המחול המודרני זכה גם הוא להערכה – הם לא ידעו שיש בסין מחול מודרני מסוג כזה, כה יפה, המשלב את פניה הרבות של התרבות הסינית. הם היו רוצים ששתי הלהקות יחזרו להופיע בישראל. הקהל הישראלי קיבל יפה את התרבות הסינית,

  והיא השפיעה עליו עמוקות.

  לדעתך האישית, מה היה האירוע המרשים ביותר? גם אני הייתי בוחרת את "החלום שלי". אולי גם כי זה היה אירוע הפתיחה של אירועי "לחוש את סין" בישראל. הנשיא פרס נאם לפני המופע, שיבח את סין וברך אותה על 60 שנות הפיתוח. בתחילה דובר על כך שהוא יראה רק מחצית מהמופע ויפרוש, אך הוא נשאר לראותו במלואו, ואף צפה בתערוכה "יחסי סין-ישראל". המופע עורר השראה בכל הצופים, וזכה בשבחים במיוחד מאיגוד הנכים. עוד נאמר, כי אם סין מאפשרת לנכיה ליצור מופע כה יפה, ברור שסין מייחסת חשיבות לחלשים החיים בחברה הסינית. לדעתם, לא רק ישראל, אלא העולם כולו צריך ללמוד מהפרוייקט הזה.

  מה הם ההישגים של "לחוש את סין בישראל?" אני חושבת שהארועים זכו בהישגים רבים. אלה לא דעותיי האישיות, אלא מה ששמעתי מהקהל הישראלי. אני חושבת שעתה, אחרי שהכול נגמר, אפשר לחלק את ההישגים לכמה חלקים, ועלינו צריכים להמשיך לפעול בהתאם לכך: ראשית, על סין להמשיך להראות את המשאבים התרבותיים שלה. תוכן הפעילות בישראל התמקד במאפיינים הייחודיים של התרבות הסינית, והראנו צדדים יפים מאוד של התרבות שלנו. אני מדברת במיוחד על המופעים של להקת הנכים ולהקת המחול המודרני. שנית, הקהל הישראלי היה רוצה ללמוד יותר על סין. האירועים האלה הציגו להם זוויות שונות על הישגי הפיתוח בסין ועל התרבות ואמנות של המדינה. אני חושבת שענינו על דרישות הקהל הישראלי ועל רצונותיו בתחומים אלה. לסיכום, על מנת לארגן את כל האירועים האלה היינו צריכים לעבוד בצמוד למשרדים הרלוונטיים של ישראל, מה שתרם ליחסים בינינו.