שאוסינג: עיר התעלות והגשרים

מאת: Original article

 • במבט על העיר שאוסינג בתמונת לוויין רואים בבירור את התעלות הרבות שחוצות אותה לאורך ולרוחב. שאוסינג (Shaoxing, בסינית: 绍兴) אשר נמצאת בצפון מחוז גֶ'ה-גְ'יאנג שבמזרח סין, על קו החוף הדרומי של מפרץ האנג-ג'ואו, היא מהערים הרומנטיות בסין. לעיר, שהוקמה בשנת 490 לפנה"ס, היסטוריה של 2,500 שנה בקירוב. על אף מיקומה באחד האזורים העשירים והמשגשגים במדינה, היא מצליחה לשמור בקנאות על קצב איטי ונינוח למרות הפיתוח המסחרר מסביב, ומתפארת בהיותה שופעת אווירה עתיקה, כאילו העבירו אותה בזמן הישר משושלות מינג וצ'ינג.

  אף על פי ששאוסינג אינה נהנית מההילה של עיירות המים הממוקמות צפונית ממנה במחוז ג'יאנגסו כמו סוג'ואו, ג'ואוג'ואנג וטונגלי, היא ראויה לתואר "עיירת תעלות" לא פחות ואף יותר מהן. במבט מלמעלה על שאוסינג תראו תעלות רבות המרשתות אותה בכל הכיוונים אפילו יותר מבוונציה ה"מקורית", זו שבאיטליה. סביב שאוסינג אינספור אגמים צלולים, גבעות ירוקות וכפרים מסורתיים אשר משלימים את הטיול ברחובות העתיקים והתעלות של העיר עצמה. שאוסינג לא התברכה ב"אתרים" רבים במובן הקלאסי של המילה, אך מומלץ מאוד לעצור בה בכל טיול במזרח סין הכולל את מחוז ג'ה-ג'יאנג, לשוטט בין התעלות וגשרי האבן היפהפיים שנמתחים מעליהן ולשוט בסירות קטנות בתוכן.

  כלכלת שאוסינג נשענת על תעשיית הטקסטיל ובעיקר על תעשיית המשי, שלה היסטוריה של למעלה מ-1,000 שנים. במשך שנים רבות שמה של שאוסינג יצא בכל רחבי סין בזכות המשי האיכותי שמופק בה, ומדי שנה בשנה נערכות בעיר תערוכות של ענף הטקסטיל והמשי.

  שאוסינג מפורסמת בסין בראש ובראשונה בזכות אדם אחד ומשקה אחד. שאוסינג הקטנה הוציאה מתוכה את מי שנחשב לאבי הספרות הסינית המודרנית – לוּ סוּ'ן – הסופר הדגול והמוערץ שבראשית המאה העשרים ביקר בלשון חדה את החוליים של החברה הסינית באותה תקופה ועד היום נחשב לאחד מאנשי העט המשפיעים ביותר על המחשבה הרפורמיסטית והמהפכנית בסין החדשה. לצידו, שאוסינג מפורסמת בזכות השיכר הצהוב מתוצרת המקום, יין אורז שמופק מהמים הצלולים שבאגמים סביבה ומשמש מרכיב תיבול חשוב במאכלים סיניים רבים.

  בית המגורים הישן של הסופר לו סו'ן (בסינית: Luxun Guli, 鲁迅故里), גאוות העיר, נמצא ברחוב בשאוסינג שנקרא על שמו. לו סו'ן גדל בבית זה עד שנסע ללמוד רפואה ביפן וחזר לגור בו עם חזרתו לעיר, שבה לימד בבית ספר מקומי בין השנים 1910-1912. בבית זה כתב גם לו סו'ן את הרומן הראשון שלו ואח"כ עבר לבייג'ין, שם גם הלך לעולמו. בית המגורים של לו ס'ון הוא מבנה מסורתי מעץ בן שתי קומות. את המקום פוקדים תיירים מכל רחבי סין שהתחנכו על סיפוריו, והוא אתר חובה לכל מי שמתעניין בספרות סינית.

  תיירים בכניסה לבית המגורים הישן של לו סו'ן

  בקצה המזרחי של שאוסינג, שלושה ק"מ ממרכז העיר, האגם המזרחי (Donghu, בסינית: 东湖) הוא אזור נוף שבו אגמים, גבעות וסלעים בשלל צורות משונות. האגם נחשב לאחד משלושת האגמים היפים במחוז ג'ה-ג'יאנג יחד עם האגם המערבי בהאנג-ג'ואו הבירה והאגם הדרומי בג'יאסינג. בעבר הייתה בסביבות האגם גבעה מסולעת ענקית, עד שבשושלת האן נשלחו למקום פועלים לחצוב אבנים. בשושלת סווי, שבתקופתה שופצה החומה הגדולה, נחצבו מהגבעה סלעים נוספים, עד שלבסוף נוצרו בה חורים רבים וצורות מיוחדות ומשונות שנותרו בה עד היום. באזור האגם כמה מערות וביתנים סיניים מסורתיים שאפשר לנוח בהם וליהנות מהנוף. אפשר לשכור סירה על האגם ולשוט בין תשעת הגשרים המצויים על גדותיו. כרטיס הכניסה לאגם עולה 40 יואן.

  מידע שימושי

  הגעה: שאוסינג מקושרת ברכבות מהירות ובאוטובוסים מהירים להאנג-ג'ואו ולשנחאי. נמל התעופה הקרוב נמצא בהאנג-ג'ואו, מרחק של פחות משעה נסיעה.

  לינה: בעיר מבחר גדול של מלונות. מומלץ לחפש מלונות מסורתיים וקטנים בסמטאות הצמודות לתעלות הרבות החוצות את העיר.