רשומות ההיסטוריון

מאת: China Radio International, תרגום: גל זוהר, תרצה ערב
 • הספר "רשומות ההיסטוריון" (בסינית: Shiji ,史记) נכתב במאה ה-1 לפנה"ס, בתקופת שושלת האן המערבית. הספר מתעד 3000 שנות פוליטיקה, כלכלה ותרבות, החל בעת העתיקה ועד שושלת הַאן המערבית. לספר ערך עצום הן למחקר ההיסטורי והן למחקר הספרות, והשפעתו על שני תחומי הידע עמוקה מאוד. עיקר יחודו הוא שהוא הראשון המתאר את מאורעות ההיסטוריה דרך ביוגרפיות.

  מחברו של הספר הוא סְה-מַה צְ'יין, סופר והיסטריון שחי בתקופת הַאן המערבית. הוא נולד למשפחה של היסטוריונים – אביו שימש כהיסטוריון הראשי בארמון הקיסר. כילד היה סְה-מַה צְ'ין תלמיד מבריק, וכבר אז ניחן בחשיבה מקורית בכל הנוגע לדמויות וארועים היסטוריים. בצעירותו הרבה סה-מה צ'יין לטייל, אז חקר את סביבתו על מאפייניה החברתיים, הגיאוגרפיים, האנושיים והכלכליים. הוא ביקר באתרים ההיסטוריים החשובים בכל מקום שאליו הגיע, וחזר לביתו עם תעודות ומסמכים היסטוריים. סְה-מַה צ'יין הלך בעקבות אביו, ומונה אחריו להיסטוריון הראשי של הקיסר. באותה תקופה, כתיבת הרשומות ההיסטוריות הייתה נתונה תחת פיקוח מחמיר. להיסטוריונים היו עמדות שונות בנוגע לתפקידם, ויותר מכך - עולמם היה צר כקוף המחט. לנוכח זאת, סְה-מַה צְ'יין סידר את התעודות והמסמכים שאסף, והתכונן לכתוב ספר שלם בעצמו. אולם אז, בעקבות מעורבותו בשערוריה פוליטית, הוא נכלא וסורס - גופו ונפשו צולקו לתמיד. למרות תוצאות המשפט חזר סה-מה צ'יין לעבוד בחצר הקיסר, אך הוא לא חזר לעצמו מעולם. ההיסטוריון התמסר למה שראה כעת כתכלית היחיד לקיומו – השלמת כתיבת "רשומות ההיסטוריון". 13 שנים נדרשו להשלמת היצירה, המתפרשת על פני 103 פרקים ובה 500,000 סימניות.

  הספר מתחלק לחמישה חלקים: ביוגרפיות של קיסרים; טבלאות; מסות; ביוגרפיות של בני אצולה ואנשי מפתח וביוגרפיות כלליות. קו העלילה הראשי הוא קורות הקיסרים ואנשי הממשל, ומסיבה זו הביוגרפיות של הקיסרים, ביוגרפיות של אנשי אצולה וביוגרפיות כלליות הם עיקר היצירה. סגנון הכתיבה זה, שהומצא בידי סה-מה צ'יין, נקרא "היסטוריה ביוגרפית".

  "רשומות ההיסטוריון" נקרא גם "רשומות האמת". שלא כמו ההיסטוריונים האחרים, תיאר סה-מה צ'יין את תרומתם האדירה של האצילים והנסיכים בזמנים עברו, והעלה על נס את המאורעות האדירים של תקופתו. ספרו נבדל מספרי היסטוריה אחרים ברוחב היריעה שלו; ההיסטוריון לא הסתפק בתיאור המאורעות המדיניים בלבד, אלא כלל בספרו גם צבא, כלכלה, תרבות ואף מדעים כגון אסטרונומיה, גאוגרפיה, כמו גם מנהגים עממיים. כך נרקם לעיני הקורא עולם מלא חיים, שבו התרחשו הסיפורים ההיסטוריים. לנוכח גורלו המר הכיר סה-מה צ'יין בפרץ החיוניות של האדם, כמו גם בערך החיים שלו. מסיבה זו, מקבלות האהבה והשנאה מקום נרחב בספרו, כפי שלא הופיעו לפנים באף אחד מספרי ההיסטוריה בסין.

  ל"רשומות ההיסטוריון" ערך ספרותי רב. היצירתיות נראית קודם כל בעיבוד המוצלח של החומרים ההיסטוריים והפיכתן לדמויות מרתקות. לדוגמא: המורדים החלשים המראים גבורה ונחישות, האינטלקטואלים רבי הידע והתושיה, הנערה היפה והאמיצה שנמלטת עם אהובה להנשא בסתר... דמויות אלה ואחרות המרכיבות את "רשומות ההיסטוריון" הן החלק החשוב והצבעוני ביותר בספר.

  כתיבתו של הספר פשוטה, ברורה וחיה, ואף מזכירה תיאור דמויות ואירועים במחזה. בזכות סגנון זה קיבל הספר את מעמדו במשך השנים. השפה שבה נכתבה היצירה נחשבת עד היום לסינית העתיקה המשובחת ביותר.