רפורמות פוליטיות בגוון סיני ייחודי

מאת: China Radio International, תרגום: סי סיאוצ'י, ליאת סוזנה
 • לקראת מושב המליאה ה-3 של הקונגרס העממי הלאומי ה-11 שיתכנס ב-5 במרץ, בוחנת המפלגה את הישגיה לאורך שלושים השנים שעברו מאז השיקה את הרפורמות הכלכליות חסרות התקדים ששינו את פני סין לבלי היכר והפכו אותה למעצמה כלכלית משגשגת. מדיניות הרפורמות כללה מודרניזציה בארבעה תחומים: צבא, חקלאות, מדע ותעשייה. הסברה הרווחת בעולם היא שהרפורמות שהנהיגה הממשלה הסינית אכן הובילו לשינויים מהפכניים, אם כי בתחום החברתי והכלכלי בלבד, ללא כל שינוי ניכר בתחום הפוליטי, וכעת גוברים הלחצים והקריאות גם מבית וגם מחוץ, לקיומה של הרפורמה החמישית- הרפורמה במערכת הפוליטית. אין מן הנמנע שסוגיה בוערת זו תעמוד במרכז הדיונים של המליאה הקרובה. לא ניתן לצפות שהמפלגה הקומוניסטית תחליט בעתיד הקרוב להוביל שינוי פוליטי קיצוני שיוביל לאימוץ מודל הדמוקרטיה של המערב, אך אם נבחן את כל שהתרחש בסין בשנים בשלושת העשורים האחרונים, נוכל לזהות בבירור סממנים של רפורמות פוליטיות עם מאפייניםדמוקרטיים בגוון סיני ייחודי. באילו צעדים, אם כן, נוקטת המפלגה בדרכה לקראת השינוי במערכת המדינית, וכיצד היא מתמרנת בין הצורך המהותי בלשמור על חברה יציבה והרמונית, לבין יישומם של שינויים במערכת הפוליטית?

  השינויים החברתיים והכלכליים שעברו על סין בשנים האחרונות, קשורים קשר הדוק עם השינויים המדיניים שיזמה הממשלה. למעשה, כל ניסיון לשינוי כלכלי הוביל בהכרח לשינוי גם ברמה המדינית. לדוגמא, התהליך שבמסגרתו הוחלפו הקומונות בכפרים בשיטת האחריות המשפחתית, לפיה האיכרים היו רשאים לחרוך את האדמות מהממשלה, למכור חלק מהיבול למדינה ואת השאר בשוק הפרטי, חייב גם ריאורגניזציה של הממשל המקומי בכפרים ובנפות השונות. במסגרת הארגון מחדש, הוקמה גם הועדה המתמדת של הקונגרס הלאומי העממי ברמת הנפה. לאחר השלמתו של התהליך, העם החל, לראשונה, להיות מעורב יותר מתמיד בבחירתם של נציגיו בממשלות המקומיות, עם כינונה של מערכת בחירות דמוקרטית לכל דבר.

  המליאה ה-3 של הקונגרס העממי הלאומי ה-11 תתכנס ב-5 במרץ בבייג'ין

  הממשלה הסינית פועלת לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים, באמצעות חיזוקה של מערכת המשפט, זו המשמשת כתנאי יסודי ובסיסי להבטחת הסדר הציבורי, רווחתו של הציבור, וזכויותיו של הפרט במדינה. מאז שלהי מהפכת התרבות המפלגה נאלצה לעמוד מול ההמונים שהחזיקו בתפיסה שדמוקרטיה פירושה אנרכיה מוחלטת, ומול גל הפופוליזם ששטף את המדינה למשך שנים ארוכות. ההנהגה החדשה שהתבססה ב-1978 בראשותו של דנג סיאופינג ידעה להתוות את הקווים האידיאולוגיים המנחים ולהניח את היסודות לבנייה מחודשת של תשתית חוקתית וחוקית הולמת. מתוך ההכרה בחשיבות של ההגנה על אזרחיה ועל זכויותיהם, המפלגה יזמה במהלך 30 השנים האחרונות שינויים רבים בחוקה, ובמסגרתן הוסרו כל הסעיפים הבעייתיים שהיא ראתה בהם פגיעה בזכויות הבסיסיות של אזרחיה. כחלק מסדרה של רפורמות מרחיקות לכת שהנהיגה בתחום המשפט, היא ייסדה, בין היתר, גם את מערכות המשפט הפלילי והמשפט האזרחי.

  המפלגה הקומוניסטית, בתור מפלגת השלטון, מחוייבת לפעול כנגד כל הפרה של זכויות האדם בתחומיה, והיא עושה את כל הנדרש בכדי לשמור על שיוויון זכויות וחירויות של כל אחד ואחד מאזרחיה. אחד מהשינויים המהותיים שהתחוללו במסגרת הרפורמות הכלכליות, בנוסף להקניית זכויות הקניין פרטי, היה הענקת החופש לכל אדם ואדם לבחור בעצמו את תחומי העיסוק שלו, בין אם בתוך סין ובין אם מחוצה לה. היא הסירה את האיסור שהוטל בעבר על יציאה מתוך גבולותיה, וערכה תיקונים במערכת ההגירה שמאפשרים לאזרחיה לצאת את גבולות המדינה ביתר קלות גם למטרות תיירות וגם למטרות לימודים. היא אף הכניסה את השימוש בתעודות זהות אישיות שלא היה נהוג כל-כך בעבר. היא פועלת במרץ להרחבת הערוצים הדמוקרטיים ולקידום מערכת הבחירות בממשלות המקומיות, ובכלל, מגדילה את השקיפות השלטונית ומאפשרת לאזרחים להיות מעורבים יותר בתהליך קבלת ההחלטות ובפיקוח על השלטון.

  כיום, תושבים רבים נהנים מאוטונומיה רחבה יותר, עם ייסודן של ועדות שונות אשר החברים בהן אינם בהכרח אנשי מפלגה. המטרה היא להעניק לאזרחים חופש פעולה גדול יותר ולאפשר גם להם להינות בעצמם מפירות ההצלחה שהניבה מדיניות הרפורמות.

  המפלגה הקומוניסטית עובדת בשיתוף פעולה מלא עם שמונה המפלגות הדמוקרטיות

  לפוליטיקה הסינית מאפיינים ייחודיים משלה. המפלגה הקומוניסטית היא אמנם מפלגת השלטון, אך היא איננה עומדת לבדה, אלא עובדת בשיתוף פעולה מוחלט יחד עם שמונה המפלגות הדמוקרטיות ועם ההתאחדות לתעשייה ומסחר. מפלגות אלה נושאות באחריות רבה, שלא נופלת מזו המוטלת על מפלגת השלטון. הן נוטלות חלק פעיל בכל ההליכים והעשייה המדינית ובמקביל משמשות כגוף המפקח על הדרגים העליונים בממשלה. הן מעורבות בעיצוב המדיניות ובתהליך קבלת החלטות, ואף לוקחות חלק בבחירתם של מנהיגי המפלגה הקומוניסטית. אין ספק כי בשנים האחרונות המפלגות הללו "משחקות" תפקיד מרכזי וחיוני בזירה הפוליטית בסין ומעמדן הולך ומתחזק מיום ליום.

  המפלגה הקומוניסטית הסינית עצומה בגודלה, והיא מונה כיום כ-73 מיליון חברים. היא מכירה באתגרים הניצבים מולה כיום ומבינה שהמפתח להתחזקותה טמון בחדשנות, לימוד ויצירה, לכן היא פועלת כיום לביטול הקביעות בשירותיה, ודואגת לבחור את חבריה, אשר מייצגים את כל שכבות העם, בבחירות פנימיות דמוקרטיות לכל דבר, כשכל מועמד נבחר על פי יכולות וכישורים יוצאי דופן ולא על פי שום קריטריון אחר.

  אחד מהנושאים הדחופים שיעמדו על הפרק במליאה הקרובה של הקונגרס הלאומי של העם הוא הבחירות של חברי הועדה המרכזית לבדיקת עבירות משמעת של המפלגה. בשנים האחרונות המפלגה פועלת לחיזוקם של מנגנוני הבקרה והפיקוח על הבירוקרטיה הפנימית ועל כל המוסדות המדיניים והמשפטיים במדינה, גם של גופים פורמאליים וגם של גופים אזרחיים וגופי תקשורת מתוך הניסיון לחשוף ולתקן עוולות.

  לשיטה הפוליטית בסין,כאמור, גוון ייחודי משלה. היא מושתתת על קווי האידיאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית תוך הישענות על שני גופים עיקריים: האחד הוא הוועדה הפוליטית המייעצת של הקונגרס הלאומי של העם, והשני הוא הגוף המתאם את קשרי המפלגה הקומוניסטית עם גורמים פוליטיים אחרים. ההיבט הדמוקרטי מתבטא גם בהקמתה של מערכת בחירות, בין אם מדובר בבחירתם של חברי המפלגה וראשיה, ובין אם בבחירתם של נציגי הממשלות המקומיות על האזרחים הסינים, וגם בייסודה של מערכת ההצבעה, שבאמצעותה חברי הוועדה המייעצת לוקחים חלק פעיל בעיצוב המדיניות של המפלגה בתחומים שונים. בהתאם להחלטתה של המפלגה להעצים ולחזק את סמכויותיה של הוועדה הפוליטית המייעצת של הקונגרס העממי, אשר חבריה מגיעים מכל שכבות העם, יותר ויותר אזרחים סינים לוקחים חלק כיום, באמצעות זכויות ההצבעה, בתהליך קבלת ההחלטות. אם בעבר נהוג היה לחשוב שהוועדה המייעצת של הקונגרס העממי היא גוף חסר כל ייחודיות ותועלת, כיום אנחנו יודעים שהיא ממלאת תפקיד חשוב בתהליך ביסוסה של הדמוקרטיה הסוציאליסטית בסין. חברי הוועדה מגיעים מכל קצוותיה של החברה הסינית, מנציגי מפלגות השלטון, דרך חברי גופים אזרחיים שונים, ועד לבני המיעוטים, נציגים מכל הקבוצות האתניות המרכיבות את החברה הסינית. חברי הוועדה אינם חוששים להביע את דיעתם הכנה גם בנושאים בוערים אשר עומדים על סדר היום, והשקפותיהם המעמיקות מספקות לחברי המפלגה הקומוניסטית משוב מפיח השראה בכל הקשור בניהול עינייני המדינה.

  חברי הקונגרס העממי מגיעים מכל קצוותיה של החברה הסינית

  בשנים האחרונות מתקיים דיון סוער במערב אשר עוסק בכשליה של השיטה הדמוקרטית המערבית. יש המרחיקים לכת וטוענים כי הדמוקרטיה, שלטון הרוב, הפכה ללא יותר מסיסמא, אשר אמנם נושאת בחובה עקרונות יפים ואסתטיים, אך עדיין סיסמא ריקה מתוכן, אשר גורמת לאנשים לחשוב שאם הם שמים את הקול שלהם בקלפי, או משתתפים בדיון קולח בטלוויזיה הם באמת לוקחים חלק פעיל ומהותי בתהליך קבלת ההחלטות הנוגעות לניהול המדינה. הגדולה של סין מתבטאת ביכולת שלה לאמץ אלמנטים ומאפיינים ספסציפיים בלבד מהשיטה הדמוקרטית המערבית, להתאים ולשלב אותם יחד עם רעיונות סיניים מסורתיים, ליצירת מעין "יצור כלאיים", דמוקרטיה בגוון סיני ייחודי, אשר תתאים לתנאים הכל- כך ייחודיים שלה.