רעידת האדמה בסצ'ואן: מאיזור מוכה אסון לאטרקציה תיירותית?

מאת: People’s Daily, תרגום: יואב וולנסקי
 • מקור: יומון העם תרגום: יואב וולנסקי

  בימים האחרונים דווח בכלי התקשורת הסינים על יוזמה להקמת אתר שינציח את רעידת האדמה הגדולה שפקדה את נפת ווֶן צָו'אן שבמחוז סצ'ואן, במאי 2008. הממשלה המקומית בעיר יינג סיו (Ying Xiu, בסינית: 映秀) – שנפגעה מן האסון בצורה חמורה – הגישה בקשה להפוך את האיזור לאתר תיירות בדירוג "A5", הדירוג הממשלתי הגבוה ביותר, וקיבלה את גיבויה והמלצתה של הועדה האחראית על תיירות בממשלת הנפה.

  על פי תקנות משרד התיירות הלאומי, אתר תיירות יוכל לקבל דירוג של "A5" רק אם כבר היה מדורג כ-"A4" למשך למעלה משנה. לאחר שאתר מקבל המלצה לשיפור דירוגו מועדת הערכה של משרד התיירות המקומי, עוברת הבקשה לוועדה הלאומית.

  עיירה שנפגעה ברעידת האדמה הגדולה בסצ'ואן

  על וון צ'ואן עברו כבר שלוש שנים של שיקום ובניה מחודשת, במהלכן הוקמו בה 4 איזורים בעלי דירוג "A4". יש הטוענים כי החלטות הוועדה המקומית של משרד התיירות בוון צ'ואן אינן ללא משוא פנים, והיא מנסה לקדם איזורי תיירות מקומיים מטעמים אינטרסנטיים. על פי דברי הממשלה המקומית ,הסיבה העיקרית לקידום איזור רעידת האדמה והפיכתו לאטרקציה תיירותית היא שיקום הכלכלה, החברה והסביבה, כ"פיצוי" על נזקי רעידת האדמה.

  עד כמה הולם זה להפוך את יינג סיו למקור משיכה למטיילים? גולשים רבים הביעו תדהמה גדולה נוכח הידיעה, מאחר ומצאו טעם לפגם בכוונה להפוך איזור מוכה אסון לאטרקציה תיירותית. חלקם טענו שאמנם רצוי להפוך את האיזור למקום הולם למבקרים, אולם לא בסדר גודל של אתר תיירות ברמה "A5".

  תגובת משרד התיירות של מחוז וון צ'ואן לשיח הציבורי הייתה, שלא עומדת בפניהם ברירה אלא להתקדם עם תכניתם זו, למען רווחת התושבים. במשך שלושת שנות השיקום מנסה הנפה להתאושש מן האסון שפקד אותה עקב בצד אגודל. "הדבר הכי חשוב הוא האדם הפשוט מהרחוב", נמסר. "לאנשים אלו אין קורת גג או אדמה, והאיזור כבר עכשיו רווי במפעלים מזהמים מבזבזי אנרגיה. הדרך היחידה להתאושש כלכלית היא לפתח כאן את ענף התיירות".