רכבת האקספרס משנה את פניה של סין

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: סו ג'יה, רן בולדור
 • לפני שנת 2007 לא הייתה בסין ולו רכבת אחת שיכלה לזכות בתואר "מהירה". אולם לאחר שנים מספר, מסילה אחר מסילה, טסות כעת על הקרקע רכבות מהירות כמעופו של דרקון. הטכנולוגיה שבעזרתה מוקמות מסילות אלה היא מהמתקדמות בעולם, ואין שנייה לסין במהירות רכבותיה ובאורך מסילותיה, ובתנופת הבנייה בענף הרכבות בה. בחלוף 6 שנים, יצרה סין יש מאין תשתית אדירה של רכבות מהירות, שאינה רק מחזקת את המדינה אלא גם משפיעה על אורח חיי תושביה.

  רכבת אקספרס נחה על הרציף

  קו הרכבת המהירה הראשון נחנך ב-1 באוגוסט 2008, בחברו את הבירה בייג'ין לעיר טיינג'ין (השוכנת 120 ק"מ מדרום-מזרח לבייג'ין). בשנים שעקבו נוספו קווים מהירים רבים נוספים, דוגמת קו שנחאי-נאנג'ין וקו ווהאן-גואנג ג'ואו.

  ב-2011 הביט העולם בדריכות עת חנכה סין את רכבת האקספרס בין בייג'ין לשנחאי. קווי אקספרס נוספים נבנו לאחר מכן. עד סוף יולי 2012, הופעלו 21 רכבות מהירות שנוסעות על 6,894 ק"מ של מסילות. הרכבות המהירות פחות מגיעות ל-250-200 קמ"ש ומשתמשות ב-3,324 ק"מ של מסילות, ואילו רכבות האקספרס טסות ב-350-300 קמ"ש על 3,570 ק"מ של מסילות.

  לקיומן של הרכבות המהירות יש השפעות דמוגרפיות, גיאוגרפיות וכלכליות רבות. במקרים רבים נבנים איזורים תעשייתיים סביב מסילות הרכבת. הרכבות מאיצות את תהליך האורבניזציה בקרבן את הפרברים לכרך, ומצד שני מזרימים ביתר קלות כישורים, טכנולוגיה וממון לכפרים. הקמת הרכבות אף מסייעת לפתור את בעיות התעסוקה של איכרים שמתיישבים קרוב למסלולי הרכבת. הפערים בין העיר לכפר ובין איזור לאיזור הולכים ומצטמצמים. איזור מערב סין התקרב מאוד כתוצאה מתנופת הרכבות, ומרכז סין נפתח אף הוא לכל העברים. קיומן של הרכבות מקדם את הסחר הבין-איזורי בסין. אחרי פתיחת קו ווהאן-גואנגדונג, אנשי עסקים רבים מגואנגדונג נסעו להונאן ולהוביי להשקיע כספם שם, וסחורות מרצועת החוף החלו משרכות את דרכן אל פנים הארץ. הרכבת המהירה בייג'ין-טיינג'ין הביאה לעלייה של 35% בכמות המבקרים בטיינג'ין, ומסעדות העיר נגדשו בלקוחות.

  היחיד שפיספס את הרכבת לווהאן

  הערת המתרגמים – הקטע לעיל פורסם כמאמר מערכת בסוכנות הידיעות הממשלתית סינהואה לקראת כינוס הקונגרס ה-18 של המפלגה בנובמבר, שעתיד לעסוק בין היתר בתשתית הרכבות (וכמובן בבחירת הנהגה סינית חדשה). למעוניינים בקריאה נוספת בנושא רכבותיה של סין, אנא ראו כתבתנו כאן.