רוחניות קיסרית במקדש הלאמה

מאת: Original article
 • מקדש הלאמה (בסינית: 雍和宫, Yonghegong מילולית: ארמון השלום וההרמוניה), הממוקם בצפון-מזרח העיר העתיקה של בייג'ין, נבנה בשנת 1694. זו הייתה שנת מלכותו ה-33 של הקיסר קאנגסי, אחד מהקיסרים האגדיים לשושלת צ'ינג. המקדש נבנה במקור בתור קרייה ממשלתית, ואחר כך הוסב לארמון הנסיך.

  גגות המקדש היו בתחילה ירוקים, סמל להמשכיות. השנים עברו והנסיך הומלך לקיסר יונג-ג'נג, אך מותו בטרם עת, 13 שנים בלבד אחרי הכתרתו, שינה את מעמד הארמון. בעקבות מותו של הקיסר הוחלפו בתוך 15 ימים בלבד הרעפים הירוקים בצהובים, הצבע הקיסרי. בשנת 1744, שנתו שלטונו ה-9 של הקיסר צ'יינלונג, בנו של יונג-ג'נג, שונה שוב תפקידו של המתחם, והוא הפך למקדש הלאמה. יעודו החדש של הבניין המפואר היה לאכסן את המשלחות הממלכתיות של הפקידים הגבוהים והנסיכים שהגיעו לראות את הקיסר, ולשמש כמקדש בודהיסטי.

  בדומה לעיר האסורה, מקדש הלאמה מורכב משרשרת של חצרות. אף על פי שהוא המקדש הבודהיסטי הגדול והשמור ביותר בסין, המתחם קטן בהרבה מהארמון הקיסרי. אולי בזכות תכונה זו הוא זוכה לאהדת התיירים, שמרגישים שהעיר האסורה, על גודלה ועוצמתה, מרתיעה ובלתי ניתנת לעיכול. מקדש הלאמה ניחן ביופי הארכיטקטורה הקיסרית אך הוא לא גדול יתר על המידה, והביקור בו נעים למדי.

  עוד לפני שנכנסים אל האתר אפשר להתרשם מעשרות החנויות המוכרות קטורת לצד השערים המקושטים המוצבים בכניסה. אל האתר נכנסים מהשער הדרומי, ועד המקדש עצמו נהנים מההליכה בשדרה הארוכה, שנקראת גם "הדרך הקיסרית". כאן נסעו בני המשפחה הקיסרית לביקור אצל הנסיך. הקירות האדומים, הרעפים הצהובים ופסלי האריות העצומים הניצבים בחצר הראשונה מעידים על חשיבותו של המקום ועל העובדה שהוא שייך למעשה לעיר האסורה. בחצר הראשונה ניצבים גם מגדל התוף ומגדל הפעמון.

  מגדל הפעמון

  המקדש מתפרש על שטח של 6.6 קמ"ר, ואפשר לראות בו ארכיטקטורה קיסרית, כמו גם מנצ'ורית, מונגולית וטיבטית. כל השלטים הניצבים על הביתנים כתובים בארבע השפות, ואת אחת הכתובות הקיסר צ'יין-לונג כתב בעצמו. המקדש השתנה רבות במהלך השנים, ונוספו לו חצרות וביתנים על מנת להתאים את המתחם ליעודו באותו זמן.

  את המקדש אפשר לחצות בשביל המרכזי, המערבי או המזרחי. לאורך המסדרונות המערביים והמזרחיים ניצבי גלגלי תפילה, שהמאמינים מסובבים אותם במהלך הביקור במקדש. המתחם גדוש בחפצי אמנות שהתקבלו במשך השנים מהמשלחות הרבות שפקדו אותו, ובהם תשמישי קדושה טיבטיים ומונגוליים, פסלי בודהא וציורים שונים. אחד האוצרות הגדולים במקדש הוא כלי ברונזה משנת 1747, היושב על בסיס שיש לבן. גובהו של הכלי 43 מטרים, בו שש דלתות והוא מעוטר באינספור פרטים קטנים.

  גלגל תפילה וכלי הברונזה. שני פריטים מתוך אינספור האוצרות השמורים במקדש

  באחד הביתנים המערביים תוכלו להתבונן במנדלה טיבטית. את המנדלה יוצרים הנזירים מחול צבעוני, על פי תקנות וכללים ברורים. חשיבותה בפולחן הבודהיסטי עצומה – לאחר שהמורה מחליט כי תלמידיו הגיעו לבשלות רוחנית, הוא מבקש מהנזירים המיומנים בציור המנדלה להתחיל להכינה, והם שוקדים על המלאכה כ-5 ימים. באופן מסורתי התלמידים לא אמורים להכיר את המנדלה לפני שהגיעו לבשלות רוחנית, אך היום המנדלה מוכרת ברבים והתלמידים יודעים כיצד היא נראית. במהלך הטקס, התלמידים מוכנסים אל החדר כשעיניהם מכוסות ונדרשים לדמיין את סוף העולם כפי שהוא מתואר בכתבים הבודהיסטים. לאחר מכן הם מצווים לדמיין את מותם שלהם. לאחר שהגיעו אל הריקנות המוחלטת, פוטנציאל הדברים כולם, הם יכולים להתחיל לדמיין את העולם החדש, שכבה אחר שכבה. לאחר שדמיינו את יצירת המנדלה, הנזירים מורשים לפקוח את העיניים ולראות את המנדלה לנגד עיניהם. הציור נועד לעזור להם להגיע להארה. לאחר זמן מה מוחרב הציור, סמל למעגל החיים. אף על פי שנהרסה המנדלה אמורה להימצא בדימיונם של התלמידים. כשיגיעו להארה הם יראו את העולם כמו מנדלה.

  אין ספק שאחת החוויות המרשימות ביותר בביקור במקדש היא ההתבוננות בפסלי הבודהא הגדלים מביתן לביתן. מפסל ברונזה קטן יחסית המוצב בביתן הראשון, הבודהא גדל עד שמגיע הפסל בביתן האחרון עצום בגודלו – הוא מתנשא לגובה של 26 מטרים, כולל הבסיס שעליו הוא יושב. מגיע עד גג הבניין שבו שלוש קומות, מוקף באלפי פסלונים קטנים סביבו. במקדש אצורים אוצרות רבים, ביניהם תשמישי קדושה טיבטיים כמו גם מזכרות מילדותו של הקיסר צ'יינלונג.

  איך מגיעים? תחנת הרכבת Yonghegong – Lama Temple (בסינית: 雍和宫) מצויה על קו 2 או קו 5. מומלץ לשלב עם ביקור במקדש קונפוציוס (בסינית: Kongmiao ,孔庙) ובבית הספר הקיסרי (בסינית: 国子监, Guozijian) השכנים למקדש הלאמה.

  כרטיס כניסה: 25 יואן