רובר (רכב נודד) הירח החדש של סין משאיר "טביעת רגל" ראשונה על הצד האפל של ירח

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • רורב הירח של סין , Yutu-2 או "ארנב ירקן -2", השאיר את "טביעת הרגל" הראשונה אי פעם מחללית אנושית על הצד הרחוק של הירח מאוחר בלילה ביום חמישי, אחרי שהופרד מן הנחתת בצורה חלקה.

  הרובר נחתה על פני הירח ב- 10:22 בלילה ביום חמישי והשאיר עקבות על אדמת הירח. המאורע תועד על ידי המצלמה על הנחתת והתמונות נשלחו בחזרה לכדור הארץ באמצעות לוויין "Queqiao", כך הודיע מינהל החלל הלאומי של סין (CNSA).

  חללית חקר הירח Chang'e-4, הושקה ב-8 בדצמבר 2018, כשהיא מכילה נחתת ורכב נודד, ונחתה על צדו הרחוק של הירח ביום חמישי בבוקר.

  בשל נטיית סיבובו של הירח, אותו צד תמיד פונה אל כדור הארץ. הצד השני, שאת רובו לא ניתן לראות מן כדור הארץ, נקרא הצד הרחוק או הצד האפל, כיוון שרובו עדיין לא נחקר.

  לאחר הנחיתה המוצלחת, מומחים אישרו את מיקומה של החללית באמצעות "Queqiao", לוויין אשר הושק במאי 2018 כדי להגדיר ולבצע את התקשורת בין כדור הארץ והצד הרחוק של הירח, פרמטרים של סביבת אזור הנחיתה, מצבו של ציוד הבדיקה כמו גם את זוויות קרני השמש כדי להתכונן להפרדת הנחתת והרובר, CNSA אמר בהצהרה.

  ב-15:07, מומחים אישרו את הפרדת חללית החקר דרך לוויין "Queqiao".

  לפי נתוני מרכז הבקרה האווירית של בייג'ינג, לאחר קבלת האישור, רובר Yutu -2, הממוקם על גבי החללית, הרחיב את לוח השמש שלו והחל להתקרב באיטיות אל מנגנון ההעברה.

  מנגנון ההעברה היה נעול כמתוכנן כשצד אחד מגיע אל פני הירח ומאפשר לרובר לרדת אל פני השטח מן המדרון.

  חללית חקר Chang'e-3, המורכבת מרובר הירח הראשון של סיןYutu, ונחתת, הושקה בשנת 2013. זו היתה החללית הסינית הראשונה שיצאה לחקור אובייקטים מחוץ לכדור הארץ.

  כמו קודמו, Yutu-2, מסוגל להיות בתנאי לחץ ואקום מתמשך, קרינה אינטנסיבית וטמפרטורות קיצוניות, מצויד בארבעה מטענים מדעיים, כולל מצלמה פנורמית, ספקטרומטר הדמיה אינפרא-אדום ומכשירי מדידה של מכ"ם, כדי לקבל תמונות של פני הירח ולגלות ירחי קרקע ומבנה.