קשגאר - תמצית ההוויה האויגורית

מאת: China Radio International, תרגום: ליאת סוזנה
 • קשגאר, או בהגייתה הסינית קָה-שְה (Kashi, בסינית: 喀什), היא העיר המערבית ביותר בסין. היא שוכנת בדרום-מערב המחוז האוטונומי של המיעוט האויגורי – סינג'יאנג, סמוך לגבול עם טג'יקיסטן, אפגניסטן, פקיסטן וקירגיסטן. קשגאר היא נווה מדבר שוקק חיים שממוקם בפאתיו המערביים של מדבר טקלמקאן העצום, למרגלות פסגות הקרח של הרי קאראקרום, סמוך למעברי ההרים של רמת פמיר ולרכס הרי טיין-שאן.

  בעבר שימשה קשגאר כתחנה הרחוקה ביותר בסין, בה התחברו לאחד הנתיב הצפוני והדרומי של דרך המשי העתיקה. ביקור בשווקיה הרבים של העיר – שוק יום א', שוק הלילה, שוק השער המזרחי ושוק הבהמות, מקנה את התחושה כאילו הזמן עצר מלכת, שכן היא הצליחה לשמר בקנאות את זהותה כמרכז מסחרי מרכז-אסייתי שוקק חיים המושך אליו, גם היום, סוחרים מכל המדינות השכנות. סיור בשווקים מציע למבקר חוויה לכל החושים - שם ניתן לחזות בססגוניות הרב-תרבותית שמאפיינת את העיר, לשאוף עמוק אל תוך הריאות את ניחוחות התבלינים ולטעום מהלחם שנצלה על האש ומשאר המטעמים והמעדנים המקומיים.

  הרובע העתיק, המקום בו פועמת נשמתה של קשגאר, בנוי מבוך צר של סמטאות מתפתלות, קשתות, חצרות ובתי חימר ואבן. בתוך הרובע מתגוררים כעשרת אלפים תושבים, כולם מוסלמים אדוקים המשתייכים למיעוט האויגורי, הקירגיזי, האוזבקי וההוי. ניחוחות מגרים של בשר, לחמים וירקות צלויים על גחלים אופפים את הסמטאות דרך קבע, ודוכנים רבים של בעלי מלאכה ורוכלים המציעים את מיטב מרכולתם מעטרים אותן בשלל צבעים.

  קשגאר משמשת כבסיס יציאה לטיולים רבים באזור, שכן גם בסביבותיה ישנן אטרקציות רבות ומגוונות, המושכות כל שנה המוני מטיילים מכל רחבי העולם - בין אם מדובר בחצייתה של הדרך הגבוהה ביותר בעולם – דרך קראקורם, הקושרת בין סין לצפון פקיסטן, טיפוס על הרי טיין-שאן ופסגות הקרח של רכס הרי קראקורם, או ביקור באגם הקסום קראגול ששוכן למרגלותיו של הר מוטזדאג אטה, "אבי כל פסגות הקרח", המתנשא לגובה של 7,546 מטרים מעל לפני הים.

  ביקור בשווקי קשגאר מציע חוויה משכרת לכל החושים

  הסינים נוהגים לומר כי "מי שלא ראה את קשגאר כאילו לא ביקר בסינג'יאנג", שכן העיר נחשבת לתמצית מרוכזת של ההוויה הסינג'יאנגית: המורשת התרבותית הבנוייה הטבועה בנופיה של העיר ונכסיה ההיסטוריים הרבים, מייצגים נאמנה את אופייה והלך-רוחה של הקהילה האויגורית. השילוב בין השרידים ההיסטוריים, הנוף האנושי המרתק ונופי הטבע של מדבר פראי, רכסי הרים המתנשאים לגובה של מעל 7,500 מטרים ונהרות מסתעפים שגדותיהם מוקפים יערות עצי צפצפה צפופים, מציעים למבקר חוויה שונה בתכלית מכל מה שהכיר בעבר.

  מסגד איד-קא (Id Kah, בסינית: 艾提尕尔清真寺)

  מסגד איד-קא, או בהגייתו הסינית: אָי-טִי-גָה-אֶר, הוא המסגד הגדול והפעיל ביותר בסין בפרט ובמרכז אסיה בכלל. פירוש שמו בשפה האויגורית הוא: "מקום המשמש להתכנסות ולתפילה בציבור". המסגד שממוקם בצידה המערבי של הכיכר המרכזית בעיר, הנושאת את אותו השם, מעניק את המימד החשוב ביותר לקו המתאר של העיר קשגאר והוא נחשב למופת האדריכלות האויגורית המוסלמית.

  המבנה המקורי הוקם לראשונה בשנת 1442 על חורבותיו של בית קברות, על-ידי השליט המוסלמי של קשגאר באותה התקופה, Saqsiz Mirza. בעבר שימש המקום גם כמדרסה (בית מדרש מוסלמי) אליה הגיעו מאמינים משני עבריו של רכס הרי טיין-שאן להתחנך בכתבי הקודש, וממנה הפיצו אנשי הדת את בשורתם. לאורך השנים נערכו עבודות שיפוצים והרחבה רבות במהלכן התפתח המבנה לצורתו המוכרת כיום.

  המסגד מצטיין במבנהו הרב-גוני. הוא משתרע על פני שטח של 16,800 מ"ר והוא מחולק למספר חלקים, ביניהם אולם התפילה הראשי, האולם החיצוני, החצר המרכזית, במת האימאם (מינבר) איזור ההיטהרות והיכל הכתובים. אולם התפילה הראשי זרוע עמודים וביניהן קשתות וגגו מקורה בכיפה לבנה. משני צידיו החיצוניים ניצבים שני מינארטים זקופים ומחודדים המתנשאים לגובה של 18 מטרים. שער הכניסה הראשי בנוי לבנים בצבע צהוב ולבן, עטורות גילופי אבן כחולים וירוקים מרשימים האופייניים לאמנות מוסלמית.

  המסגד יכול לאכלס עד כ-20,000 אלף איש, ואכן בימי חג הוא מלא עד אפס מקום. בימי שישי כ-10,000 מאמינים מכל רחבי המחוז נוהרים אל המסגד לתפילת הצהריים. כרטיס כניסה: 20 יואן

  המאוזוליאום של אָפּאַקְ חוֹג'ה (Apak Hoja Mausoleum בסינית: 阿帕克霍加墓)

  אחוזת הקבר של אָפּאַקְ חוֹג'ה ממוקמת בכפר האוהאן השוכן בפרבריה הצפון-מזרחיים של קשגאר, במרחק 5 ק"מ ממרכז העיר. מדובר מבנה קבר מוסלמי טיפוסי המשתרע על שטח של 2 דונם. באחוזה קבורים 72 איש, חמישה דורות של משפחה אחת, שאביה היה מסיונר מוסלמי נודע בשם יוסוף חוג'ה. לאחר מותו של יוסוף, נטל על עצמו בנו הבכור, אָפּאַקְ, להמשיך את מורשתו של אביו, ולימים התמנה לשליט החאנות האויגורית יארקנד. מכיוון שדמותו הכמעט מיתולוגית של אפאק האפילה על זו של אביו, הוחלט, לאחר מותו בשנת 1693, לקרוא לאחוזת הקבר על שמו.

  אחוזת הקבר אָפּאַקְ חוֹג'ה - מבנה קבר מוסלמי טיפוסי

  האחוזה היא למעשה קומפלקס של מספר מבנים מרשימים מוקפים חומה, הכוללים את היכל הקבורה, אולמות התפילה ומגדל השער. המתחם כולו מוקף גנים ירוקים רחבי ידיים ובמרכזם בריכת מים צלולים. היכל הקבורה הוא מבנה מרשים ומרווח עם מאפיינים מרכז אסייתים מובהקים. ההיכל מתנשא לגובה של 26 מטרים, והוא מקורה בכיפה עטורה באריחים ירוקים מזוגגים בקוטר של 17 מטרים. בתוך ההיכל עצמו ניצבת מעין "מרפסת" שעליה מסודרים עשרות הקברים זה לצד זה, עשויים כולם קרמיקה מזוגגת מעוטרת בהדפסים של פרחים כחולים על רקע לבן. מחוץ להיכל משתרע שדה קבורה ובו מסודרים בשורות עשרות קברים "פשוטים" יותר.

  אחוזת הקבר ידועה גם בשם "קבר הפילגש הריחנית" (Xiangfei Mu, בסינית: 香妃墓). האגדה מספרת כי באחוזה קבורה צאצאית למשפחת חוג'ה, שהיתה לאחת מפילגשותיו של קיסר שושלת צ'ינג, צ'יין לונג. מסופר כי בחצר הקיסרית היא זכתה לכינוי סיאנגפיי, מילולית: "הפילגש הריחנית", משום שגופה הדיף תמידית ניחוח פרחים משכר. לאחר מותה היא הובאה כל הדרך מבייג'ין לקבורה במוזוליאום על-ידי גיסתה, סו דה-סיאנג. הכתובים מעידים על-כך כי מדובר למעשה באגדה בלבד, שכן שמה האמיתי של הפילגש היה רונג מיי, והיא נקברה בקברים המזרחיים של שושלת צ'ינג ,במחוז הביי. אך על-אף שמדובר באגדה בלבד, השם "קבר הפילגש הריחנית" מיוחס מאז ועד היום למקום.

  אל האחוזה, שממוקמת, כאמור, צפון-מזרחית לעיר, ניתן להגיע במונית או באופניים, ברכיבה של 30-40 דקות. האחוזה פתוחה לקהל כל ימות השבוע בין השעות 17:30-8:00. כרטיס הכניסה: 15 יואן.

  מידע שימושי:

  הגעה: קשגאר היא ציר תחבורתי חשוב בדרום סינג'יאנג והיא יושבת על עורקי תחבורה מרכזיים במחוז. מבייג'ין יוצאות 4 טיסות ישירות בשבוע, בימים ראשון, שלישי, רביעי ושישי בשעה 07:55. כמו כן, יוצאות טיסות ישירות גם משנחאי, גואנג-גו'או וג'ינאן. מאורומוצ'י, בירת מחוז סינג'יאנג, יוצאות 14 טיסות בכל יום. שדה התעופה של קשגאר ממוקם במרחק של 10 ק"מ צפונית מהעיר. קשגאר אמנם מקושרת במסילת רכבת לערים אחרות בסינג'יאנג, אך אין רכבות ישירות אליה מערים מחוץ למחוז. מבייג'ין יוצאת רכבת אחת ביום לעיר טורפן (Turpan, בסינית: 吐鲁番), בנסיעה שאורכת כ-38 שעות, אך הנסיעה כוללת חנייה של 7-4 שעות, תלוי באיזה יום בשבוע מדובר.

  לינה: ברחוב סמאן (Seman, בסינית: 色满) במרכז העיר ניתן למצוא בתי מלון ואכסניות, במחיר שמתחיל ב-50 יואן, אך בהחלט ניתן למיקוח. מומלץ להגיע לביקור בעיר בין החודשים אוגוסט וספטמבר, אז מזג האוויר במיטבו. בנוסף, במהלך התקופה בין חג "עיד אל פיטר", יום סיום הצום של חודש הרמדאן ובין חג הקורבן (שמצויין בסביבות חודש אוקטובר) נוהרים אלפים לעיר לקחת חלק בתפילות ובשלל הפעילויות שנערכות במסגד איד-קא. מדובר בחוויה יוצאת דופן ומרתקת, שבהחלט לא כדאי לפספס.