קבצן בעיר הגדולה: למעלה מ- 4,000 יואן בשעה

מאת: China Radio International, תרגום: וואנג דונג-ואן, שי כהן
 • ניתן להתקל בהם בפינות הרחוב, באתרי תיירות ובמקומות רבים ברחבי העיר, קשישים ואנשים שלא שפר עליהם הגורל שרועים על הקרקע ומתחננים לנדבה. "לרוב אני תורם לנזקקים", מציין הכותב, "אולם בשעה שאני נתקל בצעירים, שכוחם עוד במותניהם, המבקשים כסף לנסיעות או טוענים כי הוריהם חולים, איני מוכן לתת". כיום, רמאים רבים מתחזים לקבצנים ומבקשים נדבה מהעוברים בדרך, ומימדי התופעה רק הולכים וגדלים.

  אחד ממרכזי הקניות באיזור סי-דאן

  באתרי אינטרנט רבים פורסמה לאחרונה תמונתו של "הקבצן מאיזור סי-דאן" אשר עוררה עניין רב בקרב הגולשים. סי-דאן הוא איזור קניות מרכזי בבייג'ין בו ניתן למצוא מרכזי קניות וחנויות מותגים רבות. על פי הדיווחים, קבצן זה מרוויח לעיתים למעלה מ-4,000 יואן בשעה, סכום העולה על שכר עבודתם החודשי של פועלים קשי יום במדינה.

  מחישובי הגולשים עולה, כי בהנחה שהכנסתו הממוצעת היא 1,000 יואן בשעה, בכל יום מקבץ הוא נדבות במשך 5 שעות, ובכל חודש "עובד" 20 ימים אזי הכנסתו השנתית עומדת על 1.2 מיליון יואן. בנוסף לכך, אין הוא משלם מסים ולמעשה עשיר הוא יותר מאלו שנותנים לו את כספם. למשמע סכומים אלה לא ניתן שלא להרים גבה ולשאול, האם ניתן באמת להתעשר מקיבוץ נדבות?

  בתמונה שפורסמה ברשת נראה הקבצן כשהוא לבוש עד מותניו, שרוע על המדרכה ומתחנן לנדבות. הולכי הרגל מצדם, שומרים ממנו מרחק ולא נותנים לו כסף. עם זאת, מציין אחד האנשים כי מזה שנים רבות מרוויח מקבץ הנדבות סכומים מכובדים, ומוסיף כי ברשות משפחתו יש 4 מכוניות פרטיות, מספר דירות בבייג'ין, אמו עונדת תכשיטי כסף וזהב, וילדיו לובשים מותגים בינלאומיים.

  לדעת הכותב, מדובר כאן בשמועה שפרשה כנפיים ודי במתמטיקה פשוטה בכדי להבין כי היא איננה נכונה. אם נבדוק את הנתונים נגלה כי בהנחה שכל אחד נותן יואן אחד, אזי במשך שעה צריכים למעלה מ-4,000 איש לתת לקבצן נדבה בכדי שיגיע לסכום זה. נבחן את המצב מזווית אחרת, נניח כי כל אחד נותן לו 100 יואן, מכאן נדרשים לעשות זאת למעלה מ-40 אנשים בשעה ולמעשה בכל דקה וחצי מקבל הקבצן נדבה. האם ייתכן מצב שכזה?