קאיפנג: לחוש את פאר העבר

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, עמית אלעזר
 • העיר קאיפנג (Kaifeng, בסינית: 开封) ממוקמת במזרח מחוז הנאן. שטחה משתרע על 6,444 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 4,800,000 איש. קאיפנג הייתה אחת מ-7 הערים ששימשו כבירת סין בתקופות קדומות ולה היסטוריה של יותר מ-3,000 שנה. בתקופת שושלת סונג הצפונית, שימשה קאיפנג כמרכז הפוליטי, הכלכלי, המדיני, התרבותי והמדעי של הממלכה כולה. באותה תקופה, בשנת 1013, הייתה קאיפנג גם העיר עם האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם כולו.

  בזמן שושלת סונג הצפונית הגיעו סוחרים יהודים מהודו לדונג ג'ינג בירת סין דאז (קאיפנג של היום). בשנת 1163 נבנה בית הכנסת בעיר. באמצע המאה ה-19 נהרס וננטש בית הכנסת. למרבה המזל, ערך נזיר קתולי שני תרשימים של בית הכנסת, עדות למבנה אשר התקיים במשך כ-700 שנה. בתרשים אחד נראה בית הכנסת ממבט מבחוץ ובשני נראה פנים בית הכנסת. לפי השרטוטים, ניתן לדעת שמדובר במבנה מרשים וגדול - אורכו ממזרח למערב היה 130 מטרים ואילו רוחבו מצפון לדרום היה 50 מטרים. בית הכנסת נבנה בסגנון הבנייה הסיני אשר היה מקובל באותם זמנים והיו בו שערים סינים עליהם הופיעו כתובות שונות ובתוכם מספר חצרות.

  האזור שבו התגוררו יהודים רבים בעבר נמצא ברחוב ג'יאָוֹג'ינְג חוּטוֹנג (Jiaojing Hutong, בסינית:教经胡同). דגם של בית הכנסת מוצג במוזיאון "בית התפוצות" בתל-אביב.

  מקדש דָה סיָאנְג גוּאוֹ (Daxianguo Si בסינית: 大相国寺)

  מקדש בודהיסטי זה נבנה בתקופת שושלת צ'י הצפונית, בשנת 555 לספירה. בתקופת שושלת סונג הצפונית זכה המקדש לטיפוחה של המשפחה הקיסרית והורחב מספר פעמים, בכך הפך למקדש הבודהיסטי הגדול ביותר בקאיפנג, מתחם בו 64 מקדשים ולמעלה מאלף נזירים.

  מתחנת הרכבת ניתן לקחת אוטובוס מספר 5, 9 או 20 המגיעים למקדש.

  שעות הפתיחה: 18:30 – 8:00

  כרטיס כניסה בעונת התיירות עולה 44 יואן, ובעונה החלשה: 35 יואן.

  פארק צ'ינג מינג שָאנג הֶה (Qingming Shangheyuan בסינית:清明上河园)

  ג'אנג דזה דואן, צייר מתקופת שושלת סונג, מתאר בציורו "חג צ'ינג-מינג על גדות הנהר" את קאיפנג המשגשגת בזמן שושלת סונג הצפונית על נופיה, אנשיה ובניניה. הפארק, המבוסס על ציור זה, כמו מקים לתחייה את קאיפנג בזמן שושלת סונג. מלבד המבנים שבו, מציע הפארק מופעים שונים המשיבים לחיים את התקופה הקדומה.

  שעות הפתיחה: 22:00 – 9:00.

  מתחנת הרכבת ניתן לקחת אוטובוס מספר 1, 15 או 20. כרטיס כניסה בעונת התיירות: 80 יואן, ובעונה החלשה: 60 יואן.

  פארק ביתן הדרקון (Longting Gongyuan, בסינית: 龙亭公园)

  הפארק ממוקם בצפון מערב העיר, ומשתרע על שטח של כ-860 דונם. בעבר ניצבו מבנים קיסריים חשובים של חמש שושלות שונות אשר קבעו את בירתן בעיר זאת. המבנה המרכזי בפארק, ביתן הדרקון, נבנה בשושלת צ'ינג ומאפשר לחוש את פאר העבר במקום זה בעל היסטוריה עשירה.

  שעות הפתיחה: 19:00 – 7:00

  מחיר הכרטיס: 35 יואן

  מתחנת הרכבת ניתן לקחת אוטובוס מספר 1 או 20.

  מידע שימושי

  התקופה המומלצת ביותר לביקור בעיר היא בחודשים ספטמבר ואוקטובר. בתקופה זו מזג האוויר נוח ולא יורדים גשמים רבים וניתן גם ליהנות מפריחתו של פרח החרצית.

  שדה התעופה הבינלאומי של העיר ג'נג ג'ואו, בירת מחוז הנאן, ממוקם כשעה נסיעה מהעיר קאיפנג. מהערים המרכזיות בסין ניתן להגיע לג'נג ג'ואו במטוס או ברכבת. תחנת הרכבת של קאיפנג ממוקמת בדרום העיר, הקווים 1, 3, 4, 5, 9, 10 מקשרים את מרכז העיר עם תחנת הרכבת.

  כיאה ליעד תיירותי מפורסם, בקאיפנג מבחר רב למדי של מלונות ובתי הארחה ברמות ובמחירים שונים.