צריך לרדוף סיבה מוצדקת עבור טובת הכלל

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו, עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  שר החוץ של סין, וואנג יי, פגש את העיתונות ביום שישי בשולי הכנס השני של המחוקק העליון של המדינה, הקונגרס הלאומי העממי. הוא השיב על שאלות כמעט בכל הנושאים החמים בעולם כיום, החל מהיחסים בין .המעצמות הגדולות למצב בחצי האי הקוריאני ופיתוח במדינות אפריקה.

  סין עברה שינויים עמוקים במהלך 40 השנים האחרונות של הרפורמה והפתיחה והפכה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, כשיותר מ-800 מיליון אנשים עזבו את קו העוני, ומודל הפיתוח שלה קיבל התייחסות על ידי מספר הולך וגדל של מדינות מתפתחות.

  עיתונאי מגאנה שסקר את הכנס השני של מחוקקי סין אמר כי מדינות אפריקניות מזדהות עם מודל הפיתוח של סין. והם לא לבד: עד כה, 123 מדינות ו-29 ארגונים בינלאומיים חתמו על הסכמי שיתוף פעולה עם סין ליוזמת החגורה והדרך. חלקן הובילו הישגים משמעותיים בבניית תשתיות ופיתוח יכולת כלכלית. הרכבת הסטנדרטית  בין מומבסה וניירובי בקניה היא דוגמה אחת כזו. כשרק הרכבת בלבד תרמה 1.5 אחוז לצמיחה הכלכלית המקומית מאז נכנסה לשירות במאי 2017. ומספר המדינות המשתתפות בחגורה והדרך ממשיך לגדול ולא רק בקרב מדינות העולם המתפתחות. איטליה, חברה בG7-  מעוניינת להיות חלק מהתכנית. לכן, כאשר יתקיים בבייג‘ינג בחודש הבא פורום החגורה והדרך לשיתוף פעולה בינלואמי, צפויים להשתתף יותר מנהיגים ממשלתיים מאשר בפעם הקודמת.

  הסיבה שבגללה מדינות רבות מעוניינות ביוזמת החגורה והדרך, זה שהן יכולות לראות את ערכה כצורת פיתוח. כפי שציין השר וואנג, אין זה "כלי גיאופוליטי" שמנוהל בידי סין בלבד לטובתה ואין המדינות מתפתות לתוך "מלכודת חוב" על ידי הבטחות שווא. במקום זאת, אמר השר, המדינות המשתתפות מבינות כי התנתקות מסין זה התנתקות מהזדמנויות, ובמידה מסוימת גם התנתקות מהעולם.

  וואנג יי ניצל את ההזדמנות לפגישתו עם העיתונות כדי להתייחס להנחה עליה מבוססים רבים מהחששות בנוגע ליוזמת החגורה והדרך- כי סין מבקשת להפוך למעצמה הגמונית חדשה בעולם. החששות לגבי סין העולה החלו להיות חריפים בשנים האחרונות, ולא במקרה זה קרה בזמן שכמה מהמעצמות הגדולות המסורתיות בעולם הפכו להיות יותר ויותר פרוטקציוניסטיות ומבודדות. כפי ששר החוץ הבהיר, אין לסין שום עניין להפוך להגמון. היא תמשיך לדבוק במדיניות של דו-קיום בשלום עם כל המדינות ושיתוף הפעולה עם הקהילה הבינלאומית. 

  ככל שהמדינה נפתחה לעולם, היא נטלה חלק גדול אף יותר באחריות העולמית. כך ניתן לראות בהשקה של "יוזמת החגורה והדרך", הקמתו של בנק התשתיות וההשקעות האסיאתי, ותפקידה כספק הגדול ביותר של משקיפי השלום של האו“ם. הפילוסופיה הבסיסית של מדיניות החוץ של סין היא כי התפתחות צריכה להיות הוגנת ושוויונית. זו הסיבה שסין תמשיך לתמוך בשלום העולמי והתקדמות האנושות.