צפון סין

מאת: China Radio International, תרגום: תרצה ערב
 • בצפון סין, הנקרא בסינית הוּאָה-בֶּיי (Huabei, 华北), נכללים האזור המוניציפלי בֵּייגִ'ין (Beijing, בסינית: 北京), האזור המוניציפלי טיֵינגִ'ין (Tianjin בסינית: 天津), והמחוזות הֶבּיֵי (Hebei בסינית: 河北), שָאנסִי (Shanxi בסינית: 山西) ורובו הגדול של האזור האוטונומי מונגוליה הפנימית, מלבד ארבע הערים המשתייכות לצפון-מזרח סין.

  אקלים וטופוגרפיה: האקלים של צפון סין הוא אקלים יבשתי. הקיץ חם ומרובה בגשמים, החורף קר ויבש. התקופה הגשומה קצרה – עיקר הגשם יורד ביולי ובאוגוסט. צפון סין מתחלק לארבעה אזורים טופוגרפיים עיקריים: במזרח ובצפון מתנשאים הרים, במרכז פרושים מישורים, ובמערב – מישורים גבוהים.


  בֵּייגִ'ין (Beijing בסינית: 北京)

  המטרופולין בייג'ין היא אזור מוניציפלי בפני עצמו, הכפוף ישירות לשלטון המרכזי. "בייג'ין" הוא שם העיר וכן האזור שכולל את העיר עצמה והפרברים סביב לה.

  אוכלוסייה: בבייג'ין חיים היום 17.55מיליון איש, 47.1% מהם גרים בפרברי העיר. בבייג'ין חיים היום יותר מ-580 אלף בני מיעוטים.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: בייג'ין ממוקמת בצפון מערב המישורים של צפון סין. מחוז הביי מקיף אותה מכל עבריה, ובדרום מזרח שכנה לטיינג'ין. שטחה של בייג'ין עומד על 16,805 קמ"ר

  אקלים: הקיץ הוא העונה הגשומה והחמה, בחורף קר ויבש, והסתיו היא התקופה הנעימה ביותר. הטמפרטורה השנתית הממוצעת בבייג'ין נעה בין 10-12 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז בייג'ין עמד בשנת 2008 על 1.0488 טריליון יואן, צמיחה של 9% מ-2007. התעשייה בבייג'ין היא השלישית בגודלה בסין.

  אטרקציות תיירותיות

  1. העיר האסורה (Gugong בסינית: 故宫): הממוקמת בטבורה של העיר הוקמה בשנים 1406-1420. זהו קומפלקס בניינים עצום בגודלו, שממנו שלטו 24 קיסרי מינג וצ'ינג עד שנת 1911.

  2. מקדש השמיים (Tiantan בסינית: 天坛): מקדש השמים הוא המקדש הגדול והעתיק ביותר שנשמר בסין. הוא נבנה בזמן שושלת מינג ושימש את הקיסרים בתפילות לקציר טוב ושנים פוריות.

  3. אתרי החומה הסינית (Changcheng בסינית: 长城): מסביב לבייג'ין נותרו על תילם קטעים מן החומה הסינית, פרוייקט הבניה הארוך בעולם.

  4.ארמון הקיץ (Yiheyuan בסינית: 颐和园): גן עצום בגודלו, הכולל אגם, הרים וגנים סיניים מסורתיים. כאן בילתה המשפחה הקיסרית את שעות הפנאי שלה וניהלה את ענייני הממלכה.

  אמנות מקומית:

  1. סוכר מותך: פיסול אנשים, חיות, פרחים ועוד בסוכר מותך.

  2. דְזה-דִי-שוּ: אמנות במה עממית של המנצ'ורים בבייג'ין, טיינג'ין וצפון מזרח-סין. במהלך המופע הזמר שר בקול נמוך ורציני, ואינו מדבר כלל במהלכו.

  3. האמנות של בייג'ין מתאפיינת בחריטות של אבן ירקן, שנהב, אמייל וחריטה על ציפוי הכלים.

  אוכל מקומי: אל בייג'ין מגיעים אנשים מכל רחבי סין, ועימם גם המנות המיוחדות למקום מוצאם. מסיבה זו אפשר למצוא בה אינספור מאכלים האופייניים לכל מחוז ועיר ברחבי המדינה, ורק מעט מאוד מטעמים המיוחדים לה. ברווז פקין – ברווז צלוי הנחתך לעיני האורחים. הוא נאכל בקרפ דקיק עם רצועות מלפפון ובצל, ברוטב מתקתק.


  טיֵינגִ'ין (Tianjin בסינית: 天津)

  המטרופולין טיינג'ין היא אזור מוניציפלי בפני עצמו, הכפוף ישירות לשלטון המרכזי. "טיינג'ין" הוא שם העיר וכן האזור שכולל את העיר עצמה והפרברים סביב לה.

  אוכלוסייה: באזור המוניציפלי של טיינג'ין חיים 11.15 מיליון איש, 96% מהם בני האן והנותרים בעיקר מנצ'ורים, מונגולים קוריאנים והווי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: טיינג'ין היא העיר הנמוכה ביותר בסין – גובהה כ-2-5 מטרים מעל פני הים. ממזרחה ים בּו ומכל שאר עבריה מקיף אותה מחוז הביי. שטחה של טיינג'ין מתפרש על 11,760 קמ"ר.

  אקלים: אף על פי שטיינג'ין שוכנת לחוף הים, האקלים בה לרוב יבשתי מפני שים בּוֹ הוא ים פנימי. למרות זאת, לאקלים בעיר יש גם מאפיינים של אקלים ימי. באביב יבש, נושבות בעיר רוחות חזקות, ומזג אוויר משתנה חליפות מחום לקור. הקיץ הוא העונה הגשומה והחמה, והסתיו העונה הנעימה ביותר. בחורף קר ויבש כמעט ולא יורדים במהלכו משקעים.

  כלכלה: התמ"ג של טיינג'ין עמד בשנת 2008 על 635.438 מיליארד יואן, צמיחה של 16.5% מ-2007. נמל טיינג'ין הוא מהחשובים ביותר בצפון סין, ויוצאת ממנו סחורה ל-160 מדינות ברחבי העולם.

  אטרקציות תיירותיות

  1. הר פָּאן (Panshan בסינית: 盘山): נודע בתור "ההר הראשון במזרח לעיר הבירה". האתר קיבל מעמד של אתר תיירות ארצי.

  2. אזור "חמש הדרכים" (Wudadao Fengqingqu בסינית: 五大道风情区): באזור זה בנויים מבנים בסגנונות שונים, השאובים מיותר מ-200 מדינות. לא רק שיש לגנים ולבתים השונים ערך אסתטי רב, התגוררו בהם במהלך השנים אושיות מפורסמות.

  3. רחוב התרבות העתיקה של טיינג'ין: הרחוב מציע למבקרים בו חנויות המוכרות רהיטים עתיקים וענתיקות אחרות, חנויות של אמנות עממית מסורתית, ולצידם פועלין גם מסעדות, בתי תה, פאבים וכדומה.

  4. מקדש דוּלֶה (Dulesi בסינית: 独乐寺): הוא אחד מבניינים העתיקים המפורסמים בעיר, ועל פי המסורת הוא נבנה בזמן שושלת טָאנְג.

  אמנות מקומית:

  1. ברכות לראש השנה מכפר יָאנְג-ליוּ-צִ'ינְג (Yangliuqing בסינית: 杨柳青): אחת משלוש המסורות הגדולות בסין של ציורי הברכות לשנה החדשה.

  2. פסלי חימר המיוחדים לעיר טיינג'ין

  3. שטיחי טיֵינגִ'ין: נודעים בעולם כולו בזכות רכותם והריקמה שלהם.

  אוכל מקומי: טיינג'ין מפורסמת בזכות מסעדת הבאו-דזה הבּאוֹ דְזְה של גוֹאוּ-בּוּ-לִי שסניפיה פרושים בכל רחבי המדינה. באו-דזה הם כיסונים אווריריים מאודים, הממולאים בדרך כלל בבשר וכרוב.

  מחוז הֶבּיֵי (Hebei בסינית: 河北)

  עיר בירה: שְה ג'יָה ג'וּאָנְג (Shijianzhuang בסינית: 石家庄)

  אוכלוסייה: במחוז הביי חיים 70.37 מיליון איש. 4.31% מהם בני מיעוטים, בעיקר מנצ'ורים, כמו גם מונגולים, קוריאנים ובני הְווי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: מחוז הֶבּיֵי יושב על רצועה המחברת בין חוף הים ליבשת הפנימית. התנאים הטופוגרפיים של המחוז מסובכים מאוד, והם כוללים מישורים, הרים, גבעות, מישורים ועוד. גודלו של המחוז מתפרש על פני 190,000 קמ"ר. בצפון מזרח היא שכנה למחוז ליאונינג, בצפון מערב לאזור האוטונומי מונגוליה הפנימית, בדרום מערב למחוז שאנסי. בייג'ין וטיינג'ין ממוקמות באמצע המחוז ובמזרחו. בדרום מזרח הביי שוכן מחוז שאנדונג.

  אקלים: גם מחוז הביי שייך לאקלים היבשתי היבש למחצה. הטמפרטורה השנתית הממוצעת נעה בין 13-12 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז הביי עמד בשנת 2008 על 1.61886 טריליון יואן, צמיחה של 10.1% משנת 2007. החקלאות היא ענף היצור העיקרי במחוז, ומגדלים בו דגנים, כותנה ודגים. ענפי התעשייה העיקריים הם פלדה, פחם, חשמל, ותעשייה קלה.

  אטרקציות תיירותיות

  1. שָאן-הָאי-גוּאָן (山海关Shanhaiguan): עד שנת 1990 חשבו שמקטע החומה הגדולה בשאן-האי-גואן, הנכנס אל הים, הוא הקטע המזרחי ביותר של החומה הסינית. מאז נמצאו אמנם מקטעים מזרחיים יותר, אך הוא עדיין אתר תיירותי חשוב ולו בשל "השער הראשון מתחת לשמים", שער שהיה מעבר הגבול הצפוני בזמן שושלת צ'ינג.

  2. ארמון הקיץ בצ'נג-דה ( Chengde Bishu Shanzhuang בסינית: 承德避暑山庄): בזכות מיקומה הגיאוגרפי, המשפחה הקיסרית הגיעה לנפוש בצ'נג-דה בימי הקיץ החמים והבלתי נסבלים בבייג'ין. בארמון הקיץ של צ'נג-דה, הגדול פי 4 מארמון הקיץ שבבייג'ין, אפשר למצוא אגם, יערות לציד ומבנים בסגנונות שונים מכל רחבי סין.

  3. בּיי-דָאי-הֶה (Beidaihe בסינית: 北戴河): אחד מהחופים הפופולאריים ביותר בצפון סין בעונת הרחצה. מזג האוויר הנעים ומאכלי הים המשובחים מושכים אל המקום אינספור נופשים, הממלאים את בתי המלון והמסעדות שלחופי האוקיינוס

  4. הר צָאנְג-יֶן ( Cangyanshan בסינית: 苍岩山): בדרום מערב המחוז, שבו צולמה הסצינה האחרונה בסרט "נמר דרקון".

  אמנות מקומית: מתוך 129 אמנויות הלחימה שהתפתחו בסין, 52 מהן נוצרו במחוז הביי. גם כלי הנשיפה של המחוז מפורסמים, ומנגנים בהם שירים עממיים בחגים, חתונות ולוויות.

  אוכל מקומי: מחוז הביי מפורסם בבשר החמור המשובח שלו, שאוכלים בפרוסות בתוך מאפה.


  מחוז שָאנסִי (Shanxi, בסינית: 山西)

  עיר בירה: טָאי-יוּאָן (Taiyuan, בסינית: 太原)

  אוכלוסייה: במחוז שאנסי חיים 34.1 מיליון איש. רובם המוחלט בני האן, רק 0.29% מתושבי המקום הם בני מיעוטים, בעיקר הווי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: מחוז שָאנסִי ממוקם בצפון מזרח המישור הגבוה הוּאָנְג-טו, בחלקו המערבי של צפון סין. המחוז גבוה יחסית בזכות רכסי ההרים הנישאים שם. גודל המחוז 156,000 קמ"ר. מצפון למחוז שוכן האזור האוטונומי של מונגוליה הפנימית, ממזרח מחוז הביי, ממערב מחוז שאאנסי, ומדרום מחוז הנאן.

  אקלים: האקלים במחוז יבשתי לגמרי. הצפון מושפע ממזג האוויר הקר שמגיע ממונגוליה הפנימית. החורף ארוך, קר ויבש. הקיץ קצר, חם ומרובה משקעים. הטמפרטורות באביב משתנות במהירות ובמהלכו נושבות סופות החול. הסתיו קצר ונוח. טמפרטורה שנתית ממוצעת במחוז עומדת על כ-12 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז שאנסי עמד בשנת 2008 על 693.873 מיליארד יואן, צמיחה של 8.3% משנת 2007. ענף התעשייה העיקרי הוא תעשיית הפחם.

  אטרקציות תיירותיות

  1.פִּינְגיָאוֹ (Pingyao בסינית: 平遥): אחת מארבע העיירות העתיקות שחומתן נשארה על תילה, ואחד ממוקדי התיירות המרכזיים במחוז. היום מציעה העיירה העתיקה, שבה נוסדו הבנקים הראשונים בסין, בתי מלון משפחתיים הממוקמים בחצרות מסורתיות, מסעדות קטנות ואחוזות יוצאות דופן.

  2. דה-טונג (Datong בסינית: 大同): "עיר הפחם" הסינית מציעה למבקריה שלל אתרים היסטוריים, בהם מערות פסלים בודהיסטיים, מקדש תלוי ועוד.

  3. הר וו-טאי (Wutaishan בסינית: 五台山): אחד מארבעת ההרים הקדושים לבודהיסטים, מפורסם במקדשים רבים ובנוף עוצר נשימה.

  אמנות מקומית: הקאנג היא המיטה המסורתית בצפון סין. במחוז שאנסי מעוטרים הקירות הסובבים את מיטת הקאנג בציורים עדינים ביותר. מלבד זאת, בעיירה יו'-סיין התפתחה אחת מהמסורות המגזרות הנייר המפורסמות בסין.

  אוכל מקומי: מחוז שאנסי מפורסם ברחבי סין בזכות החומץ המיוצר בו, וכן בזכות סוגים שונים ומגוונים של איטריות.


  האזור האוטונומי של מונגוליה הפנימית (Neimenggu Zizhiqu בסינית: 内蒙古自治区)

  עיר בירה: הוֹהְהוֹט (Huhehaote בסינית: 呼和浩特)

  אוכלוסייה: במונגוליה הפנימית חיים היום 23.861 מיליון איש, 20.76% מהם בני מיעוטים, רובם מונגולים ומנצ'ורים, ולצידם חיים גם קוריאנים, אוונקים, ובני דאור והווי.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: רוב מונגוליה הפנימית היא מישורים גבוהים, כ-1000 מטרים ויותר מעל פני הים. במזרח המחוז משתרעות ערבות, ובמערבו מתפרש מדבר. הנהר הצהוב זורם בחלקו הדרום-מערבי של המחוז. זהו המחוז השלישי בגודלו בסין - יותר מ-1.1 מיליון קמ"ר. מצפון שוכנות רפובליקת מונגוליה ורוסיה, שכנות לה המחוזות הבאים (ממזרח למערב): היי-לונג-ג'יאנג, ג'ילין, ליאונינג, הביי, שאנסי, שאאנסי, נינג-סיה וגאנסו.

  אקלים: האקלים במחוז הוא יבשתי. מפני שמדובר במרחבים עצומים הפרשי הטמפרטורות בין המקומות השונים גדולים מאוד. הטמפרטורה השנתית הממוצעת במחוז עומדת על 10 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מונגוליה הפנימית בשנת 2008 עמד על 77.6180 מיליארד יואן. ענפי התעשיה העיקריים הם משאבים טבעיים, תעשייה כימית, תעשיית מתכות ועיבוד תוצרים חקלאיים.

  אטרקציות תיירותיות: מונגוליה הפנימית מפורסמת בעיקר בערבות שלה. פסטיבל הנאדאם שנערך באוגוסט הוא סיבה מצויינת לבקר במחוז, ומבחינת מזג האוויר זו התקופה המומלצת ביותר לטיול במונגוליה הפנימית.

  אמנות מקומית: מחול האָנדָאי (安代Andai): ריפוי מחלות מסורתי בריקוד ובשירה.

  אוכל מקומי: תושבי מונגוליה הפנימית חוגגים במשתה כבש שלם, הארוחה המסורתית של המונגולים. אחד מהמטעמים המוגשים שם הוא כף רגל של גמל- כף רגל קדמית של גמל מטוגנת קלות, ולצדה פטריות. אחת המנות שיצאו מתחום האזור ופופולאריות מאוד גם בערים אחרות, היא חתיכות דקות של בשר כבש המבושלות עם ירקות במים רותחים.

  סייעה באיסוף החומר: יאנג יאנג