צ'נגדו - כשמסורת ומודרניות נפגשים

מאת: China Radio International, תרגום: סי סיאוצ'י, ליאת סוזנה
 • סוג'ואו היא אחת מן הערים המשתתפות בתחרות בינלאומית שעורך הרדיו הבינלאומי של סין, במהלכה מתבקשים גולשים מכל רחבי העולם לבחור את העיר הסינית המועדפת עליהם.


  צ'נגדו (Chengdu, בסינית: 成都), היא עיר הבירה של מחוז סצ'ואן בדרום מערב סין. העיר שוכנת בחלקו המערבי של אגן סצ'ואן, ומשתרעת על פני שטח של 12,300 קמ"ר. אוכלוסייתה מונה כ-13 מיליון איש בקירוב. צ'נגדו מתהדרת בהיסטוריה של למעלה מ-2,400 שנה ובתור בירתו של אחד המחוזות הפוריים והעשירים ביותר בסין, היא נהנתה לאורך כל שנותיה מפריחה ומשגשוג. העיר הוקמה בתקופת שושלת שאנג כעיר הבירה של הקיסרות. היא הצליחה לשמר בהצלחה, לכל אורך שנות ההיסטוריה, את מעמדה כמרכז הפוליטי, הצבאי והכלכלי של סצ'ואן.

  צ'נגדו נחשבת לאחת ממקורותיה של הציוויליזציה הסינית. הממצאים הארכיאולוגיים מעידים אף כי תרבות הברונזה צמחה מאזור העיר. בתקופות מאוחרות יותר היא גם שימשה בתור נקודת ההתחלה של דרכי המשי הדרומיות, ממנה יצאו שיירות של סוחרים לכיוון מרכז אסיה וכד לאירופה והמזרח התיכון.

  למרות גודלה (החמישית בגודלה בסין), צ'נגדו נחשבת לאחת הערים הסימפטיות והירוקות ביותר בסין, עם שפע של פארקים, אגמים ומעיינות אשר משרים תחושת רעננות על העיר כולה. הסימטאות במרכז העיר מזמינות לטיול בנבכי ההיסטוריה המפותלת של סין שהותירה את חותמה בכל פינה. דוכני האוכל הרבים שמתמקמים בכל פינה ועבר, מאור ראשון ועד השעות הקטנות של הלילה, מאפשרים לטעום מכל הטוב שיש למטבח הסצ'ואני, המפורסם ביותר מבין מטבחיה של סין, להציע – אוכל ייחודי וחריף שמתאים במיוחד לבלוטות הטעם הישראליות.

  צִ'ינְג-יָאנְג גוֹנְג ( Qingyang Gong, בסינית: 青羊宫)

  מקדש צִ'ינְג-יָאנְג גוֹנְג (מילולית: מקדש "העז הירוקה") שממוקם במערב העיר, הוא המקדש הדאואיסטי הגדול ביותר בדרום מערב סין ובין המפורסמים ביותר במדינה. המקדש הוקם לראשונה בתקופת שושלת טאנג, אך לאורך ההיסטוריה הוא נהרס והוקם מחדש פעמים רבות. המבנים שמרכיבים אותו היום שופצו ונבנו מחדש בתקופת שושלת צ'ינג. האגדה מספרת כי המקדש הוא מקום הולדתו של אבי תורת הדאואיזם, לאו דזה. במקום זה הוא אף העביר את הדרשה הדאואיסטית הראשונה שלו.

  המקדש מורכב מאולמות והיכלים רבים, כשלכל אחד ואחד מאפיינים ארכיטקטוריים דאואיסטיים ייחודיים משלו. על קירות ההיכל הראשי חרוטות דמויותיהם של שמונה בני האלמוות הדאואיסטיים רכובים על חיותיהם. במרכז האולם ניצב פסלה של אלת הרחמים, גוּאָן יִין, ישובה בשלווה בתוך עלה לוטוס ענק. בכניסה להיכל סָאן צִ'ינְג (מילולית: "שלושת הטהרות") נמצאית האטרקציה המרכזית, על שמה קרוי שמו של המקדש - שני פסלי העז המיתולוגיים העשויים ברונזה, הנחשבים לגלגול נשמותיהם של 12 החיות של לוח המזלות הסיני. הסינים מאמינים כי כל מי שייגע בראשם של פסלים אלה יזכה בגמול של בריאות ואריכות ימים.

  המקדש פתוח שבעה ימים בשבוע בין השעות: 18:00-8:00 כרטיס כניסה: 10 יואן. קווי האוטובוס המגיעים למקום: 5,11,27,34,36,58,42,109.

  מקדש ווֶנשוּ (Wenshu Yuan, בסינית: 文殊院)

  המקדש קרוי על שמו של ווֶנשוּ, הבודהא מאנג`ושרי, המכונה גם "הקול הרך", מי שנחשב להתגלמות החוכמה של כל הישויות הבודהיסטיות המוארות. מדובר במקדש מרהיב ששטחו 55 אלף מטר, המשמש לביתם של אגודת הבודהיסטים בצ'נגדו ובמחוז סצ'ואן כולו. המבנים במתחם עשויים כולם עץ ואבן מוקפים גנים ירוקים מרהיבים. המקדש אוצר בתוכו מעל ל-200 פסלי בודהא שונים, כ-120 אלף כתבי קודש בודהיסטיים משושלות טאנג וסונג ואוסף מרהיב של ציורים ופרטי אמנות עתיקים.

  המקדש פתוח לקהל שבעה ימים בשבוע בין השעות 17:00-9:00 והכניסה אליו 5 יואן. קווי האוטובוס המגיעים למקום: 1,16,18,55,62,75.

  מדרחוב ג'ינלי (Jinli Gujie, בסינית: 锦里古街)

  מדרחוב ג'ינלי, הממוקם מדרום-מערב למרכז העיר, הוא אחד מסימני ההיכר הבולטים של צ'נגדו. הרחוב הצבעוני והמרתק הזה מציע תמהיל ייחודי של ישן וחדש, היסטורי ומודרני, עדות לדיאלוג הדינמי בין עבר, הווה ועתיד המאפיין את העיר צ'נגדו כולה. הרחוב גדוש בחנויות לממכר חפצי אמנות סינית מודרנית ועתיקה, בארים, בתי תה, דוכני-רחוב ומסעדות, מעוצבים כולם בסגנון אדריכלי המאפיין עיירות עתיקות מתקופות קדומות. אם יתמזל מזלכם, תזכו לצפות במופעים שונים כגון מופעי אופרת סצ'ואן שמועלים מפעם לפעם על הבמה הניצבת במרכז הרחוב. בנוסף, בבית התה המפורסם שממוקם סמוך לשער הכניסה לרחוב נערכים מדי יום בשעות 14:30, 17:30 ו-20:30 טקסי מזיגת תה מסורתיים בסגנון קונגפו. מאד מומלץ לבקר במקום גם בשעות הערב, אז מתעטף הרחוב באווירה תוססת, צבעונית ושמחה במיוחד. קווי האוטובוס המגיעים למקום: 14, 26, 53, 57, 213, 214.

  פארק ווָאנְג ג'יאָנְג (Wangjiang Gongyuan, בסינית: 望江公园)

  פארק ווָאנְג ג'יאָנְג (מילולית: פארק "תצפית הנהר"), נמצא באזור הדרום-מזרחי של מרכז העיר. גולת הכותרת של הפארק, מלבד כך שהוא משמש נקודת תצפית מרהיבה על נהר ג'ין, היא העובדה שגדלים בו מעל ל-150 סוגים שונים של עצי במבוק, כגון "במבוק בטן הבודהא", "במבוק פני האדם" ו"הבמבוק הורוד". את ים הבמבוק הירוק מנקדים ביתנים מעוצבים בסגנון אופייני לתקופות שושלות מינג וצ'ינג, אשר הוקמו לזכרה של המשוררת הנודעת משושלת טאנג, סוּ'אֶה טָאוֹ.

  סמטת קוּאָן-גָ'אי (Kuanzhai Xiangzi, בסינית: 宽窄巷子)

  ביקור בצ'נגדו לא יהיה שלם בלי קפיצה לסמטת קואן-ג'אי. הסמטה, המאפיינת בדרך-כלל את הארכיטקטורה של צפון סין, מורכבת למעשה משלוש סמטאות שונות – סמטת קואן (בסינית: 宽巷子, מילולית: "הסמטה הרחבה"), סמטת ג'אי (בסינית:窄巷子, מילולית: "הסמטה הצרה") וסמטת ג'ינג (井巷子, מילולית: "סמטת הבאר"). הסמטאות וחצרות ה-סה-הה-יואן בתוכן, הוקמו בתקופת שושלת צ'ינג למשפחות חיילי הקיסרות אשר עשו דרכם מבייג'ין לטיבט במטרה לדכא את מרידתו של אחד השבטים הנומדים באזור. שיטוט בסמטאות מאפשר הצצה לחייהם של תושבי הרובע העתיק של העיר - אפשר לשבת בבתי התה באחת החצרות ולהשקיף על המקומיים שעסוקים בשגרת יומם, יושבים ומשוחחים זה עם זה, שותים תה ומשחקים שח סיני ומאג'ונג. קווי האוטובוס המגיעים למקום: 5, 58, 13, 25, 47 ו-64.

  מידע שימושי

  בתור אחת הערים הגדולות בסין, צ'נגדו מקושרת בטיסות ישירות עם כל אחת מהערים במדינה. שדה התעופה ממוקם בדרום העיר, מרחק נסיעה של 50 יואן בערך ממרכז העיר. לאלה מביניכם שרוצים להגיע מבייג'ין לצ'נגדו, ויכולים להרשות לעצמם מבחינת לוח הזמנים נסיעה ברכבת, מומלץ מאד לבחור דווקא באופציה זו, שכן הדרך עוברת דרך נופים מרהיבים ועוצרי נשימה. מדי יום יוצאות 3 רכבות מהבירה בנסיעה שאורכת כ-30 שעות בעלות של כ-400 יואן לדרגש קשה. התחבורה הציבורית בצ'נגדו מפותחת, אך קל ונוח יותר להתנייד גם באמצעות מוניות, המציעות תעריפים זולים בהשוואה לערים אחרות בסין.