צ'י-גונג: שלווה של נפש וגוף

מאת: Other, תרגום: פאן סיאו , עריכה: יואב וולנסקי
 • תרגום: פאן סיאו עריכה: יואב וולנסקי

  צ'י-גונג (Qì Gōng, בסינית: 气功) היא שיטת התעמלות סינית מסורתית אשר מבוססת בעיקר על עקרונות הרפואה הסינית. היא מאפשרת למתעמל לשפר את בריאותו, ולחזק את גופו ואת רוחו במטרה להימנע ממחלות. משמעות הסימן 气 (צ'י) היא אנרגיית החיים הזורמת בגוף, ומשמעות הסימן 功 (גונג) היא עיבוד וטיפוח מיומנות. כך, משמעות המילה צ'י-גונג היא תרגילי אנרגיה, תרגילים שמטרתם הזרמה והנעה של אנרגיית החיים הפנימית של הגוף, איזונה והמרצתה.

  בתהליך התפתחותה של שיטת הצ'י-גונג, היא שאבה רבות מהתאוריות הדאואיסטית, הבודהיסטית והקונפוציאנית. היום מבוססת אמנות התנועה הזו על מערכת תיאורטית נרחבת ועל מגוון טכניקות לשמירה על בריאות המתאמן.

  באופן ספציפי, מתבססת התאוריה של צ'י גונג על תורת ערוצי האנרגיה, נקודות הדיקור, האנרגיה והדם. על פי התאוריה, תרגול הצ'י-גונג מעורר את נקודות הדיקור, ומעודד את זרימת האנרגיה והדם בתוך הערוצים ללא הפרעה. תרגול נכון של צ'י-גונג כולל בתוכו שלוש שיטות בסיסיות: שליטה על הפעילות המנטלית, שליטה על הנשימה ושליטה על הגוף.

  שליטה על הפעילות המנטלית, משמעותה בעיקר שמירה על השקט הפנימי. הדבר שבדרך כלל עוזר לנו להגיע למצב זה הוא מדיטציה. ריכוז המחשבה, והחלשת ההרגשה הפיסית, התפיסה והמודעות לגירויים חיצוניים מאפשרים למתרגל הצ'י-גונג להיכנס למצב של שלוות הנפש. ניתן לבצע את המדיטציה בארבעה אופנים שונים: בשכיבה, בישיבה, בעמידה ובתנועה.

  שליטה על הנשימה היא חלק חשוב בתרגול הצ'י-גונג. ברפואה הסינית, הנשימה היא החיים, ונשימה לא נכונה משפיעה על הנפש לרעה. לפיכך, דוגלת שיטת הצ'י-גונג ב"נשימת בטן" עמוקה המנצלת את מירב יכולתן של הריאות, בניגוד ל"נשימת חזה" שטחית. נשימה זו מביאה לרגיעת הנפש, ומאפשרת לגוף לפעול באופן בריא יותר.

  יציבה רגועה היא תנאי מוקדם לתרגול הנשימה והמדיטציה. ליציבות הגוף יש מאפיינים פיסיולוגיים והיא גורם מכריע ביעילות התרגילים. התנוחות הנפוצות בעת תרגול הצ'י-גונג הן ישיבה רגילה, ישיבה ברגל משוכלת או ברגליים משוכלות, שכיבה על הגב או על הצד, עמידה ותנועה.

  אפשר גם לחלק את תרגילי הצ'י גונג ל"תרגילים שקטים" ותרגילים בתנועה. מטרת התרגילים השקטים היא לאפשר למתרגל להגיע לריכוז דרך עמידה, ישיבה או שכיבה בשקט, במהלכם עליו לנשום בדרך מיוחדת שמסייעת לשפר את התפקוד של מערכת הדם והעיכול. תרגילים בתנועה מיועדים לשפר את הכושר הגופני באמצעות תנועות איטיות ועיסויים עצמיים. לכל תרגיל יש כללים משלו, אך העקרונות המשותפים כוללים התרגעות, תרגול ותחזוקה, שקט ותנועה, פיתוח מתון של הטכניקה בצעדים מדודים והתמדה.

  "משחק חמש החיות" היא סדרת תרגילים מסורתית בשיטת הצ'י-גונג שנוצרה על ידי הוּאָה-טוֹאוֹ, רופא מפורסם בסין העתיקה. היא מבוססת על חיקוי תנועתם של נמר, צבי, דוב, קוף ועגור. לכל אחד מחמש התרגילים מטרה שונה: תרגיל הנמר עוזר לחזק את המותנים והכליות, תרגיל הצבי משחרר ומותח את השרירים והעצמות, תרגיל הדוב משפר את תפקוד הטחול ואת הכוח הפיזי, תרגיל הקוף מגמיש את הגוף ותרגיל העגור מחזק את הריאות.

  אחת ממטרות הצ'י-גונג היא הגעה להרמוניה של הגוף עם הנפש, כמו גם עם הטבע, בהתאם לעונות השנה. על כן, ישנם בצ'י-גונג תרגילים שונים שנהוג לבצע לפי עונות. צ'י גונג מתאים לאנשים מכל העולם, לכל הגילאים, ולגברים ולנשים כאחד. הסובלים ממחלת נפש, דימום, חום, מחלות אקוטיות ומחלות זיהומיות חריפות אינם מתאימים לתרגול הצ'י-גונג.

  הצ'י-גונג מאפשר לאמץ גישה קונסטרוקטיבית חיובית ולחיים. טכניקה עתיקת יומין זו היא אוצר של ידע פרקטי ותיאורטי המאפשר למתרגל לשפר את המודעות לגופו ומחזקת את הקשר בין הגוף והנפש.