צ'ינג-יֵן: מצודת האבן משושלת מינג

מאת: Original article, תרגום: קובי לוי
 • צִ'ינְג-יֵן (Qingyan, בסינית: 青岩) היא עיירה עתיקה הממוקמת כ-30 קילומטרים דרומית לבירת מחוז גוויג'ואו, גווי-יאנג. העיירה שנוסדה לפני יותר מ-600 שנה בפקודת הקיסר הראשון של שושלת מינג שמרה על רבים מהמבנים העתיקים והאווירה התרבותית העשירה שאפיינו אותה לאורך ההיסטוריה. צ'ינג-ין מעט יוצאת דופן בנוף העיירות העתיקות של מחוז גוויג'ואו, שכן היא בנויה כמעט כולה מאבן, וייעודה המקורי – מאחז ומבצר צבאי – ניכר עד היום כאשר משוטטים בה ובמיוחד כשמביטים בחומה החיצונית המקיפה אותה.

  כשם שמעיד עליה שמה בסינית – הפירוש המילולי של השם צ'ינג-ין הוא סלע או צוק אפור – המיקום הגיאוגרפי של העיירה עשה אותה יעד מועדף לבניית מבצר באזור, שבראשית שושלת מינג היה אזור ספר שרובו היה מיושב בבני מיעוטים. הונג וו, הקיסר הראשון של שושלת מינג, הקים בשנה ה-11 לשלטונו את "מאחז צ'ינג-ין". כעבור שלוש שנים, שיגר הקיסר כוח של 30 אלף חיילים למרכז מחוז גוויג'ואו. רבים מהם התיישבו באזור במאחזים, שצ'ינג-ין היה אחד מהם, והחלו לעבד את השדות באזור, ממתינים לפקודה להיקרא אל הקרב. בחלוף השנים, הפכו החיילים שהגיעו כמתיישבים ארעיים ליושבי קבע והמאחזים לכפרים ולעיירות. לצ'ינג-ין הצטרפו גם כפריים רבים מהסביבה הקרובה אשר חסו במאחז המבוצר, וכך גדלה אוכלוסייתה והיא הפכה לאחת העיירות המשגשגות באזור. זו למעשה הייתה מדיניות מכוונת מצד מייסד שושלת מינג, בן למשפחת איכרים בעצמו, שהשכיל לנצל את כוח העבודה העצום של החיילים בעיתות שלום כדי לפתח את החקלאות ולהרחיב משמעותית את השטחים המעובדים בכל רחבי סין ובעיקר באזורי הספר. הגרסא הקדומה של היאחזויות הנח"ל, אם תרצו.

  צ'ינג-ין מוקפת חומה הבנויה על הצוק התלול המוגבה מעל השדות שסיפקו את התצרוכת החקלאית לעיירה. בראשית דרכה הייתה החומה עשויה אדמה דחוסה, אולם עם השנים שופצה כמה פעמים והתחלפה בחומת אבן כבדה עשויה לבני ענק. בחומה ארבעה שערים, אחד בכל כיוון, מה שמשווה לה מראה של עיירה סינית קלאסית מתקופת מינג וצ'ינג – כמו פינגיאו למשל – וזה בהחלט מראה חריג בנוף העיירות והכפרים של מערב סין שרובם בנויים עץ ואינם מוקפים חומה. מה שמייחד אותה מעיירות בצורות אחרות הוא היות החומה ועימה העיירה כולה מוגבהת מעל המישורים שסביב, זכר לייעודה המקורי כמבצר צבאי.

  צִ'ינְג-יֵן המשיכה להתרחב בתקופת שתי השושלות, ובתור הזהב שלה נאמר עליה כי היו בה "17 מקדשים בודהיסטיים, טאואיסטיים וקונפוציאניים, חמישה ביתנים, 3 מערות תפילה, 2 מקדשי אבות, ארמון אחד, גן אחד, אחוזה אחת ו-8 שערי קשתות." בתקופה זו, לא רק הדתות והאסכולות הפילוסופיות החשובות בסין חדרו אל צ'ינג-ין, אלא גם מיסיונרים של הנצרות הקתולית והפרוטסטנטית שבנו בעיירה כנסיות אשר שרדו עד ימינו. כמו עיירות עתיקות רבות אחרות ברחבי סין, צ'ינג-ין הוציאה מתוכה מלומדים, אנשי ספר ואמנים רבים, שתרמו לחיי הרוח בתקופות מינג וצ'ינג.

  רבים מהמבנים העתיקים כבר אינם אמנם, אך אחדים בכל זאת שרדו, ולמרבה המזל (והשכל), בכל פעם שתושבי צ'ינג-ין חידשו, שיפצו או הרחיבו את עיירתם, הם הקפידו לשמור על האופי המקורי של הבתים, ולא זו בלבד, אלא שלא מעט מן הבתים המקוריים שנהרסו שוקמו על ידי התושבים ושבו למראם המקורי. כך, גם כיום שמרה העיירה בשלמותה על המראה העתיק והמקורי, בתוך החומות וסביבן, והיא אחת מארבע העיירות העתיקות הגדולות ביותר במחוז.

  מראה האבן הכבד של צ'ינג-ין ניכר לא רק בחומה המרשימה המקיפה אותה ובבתים העתיקים, אלא גם בתוך הסמטאות אשר קירות אבן עתיקים, שצמחייה כבר צצה מתוכם, מפרידים ביניהן ותוחמים אותן. המראה הכבד נשבר מעט ברחוב המסחר הראשי, שבו החנויות והמסעדות רבות והפעילות הערנית והשוקקת משרים תחושה קלילה יותר.

  טיול בצ'ינג-ין כיום הוא הזמדנות מצוינת לספוג את אווירה עתיקה בסביבה טבעית יפה, לשוטט בסמטאות התחומות בקירות אבן, להתרשם מכישורי הבנייה של בני קדם אשר הקימו חומה הניצבת על סלע תלול, לטעום מהמטעמים המקומיים במסעדות הרחוב הרבות ולבקר באחוזות, במקדשים ואף בכנסיות ששרדו בעיירה.

  חפצי אומנות עממית, מזכרות לתיירים, נמכרים ברחוב המסחר הראשי של צ'ינג-ין היום

  מידע שימושי

  מתחנת האוטובוס הבין-עירונית של גווי-יאנג, הנמצאת על שדרת יֵן-אָן מערב (בסינית: 延安西路客运总站) יוצאים אוטובוסים ישירים לצ'ינג-ין שעושים את הדרך בשעה פחות או יותר. לחילופין אפשר להגיע לכניסה לפארק הואה-סי (Huaxi, בסינית: 花溪公园) שבפאתיה הדרומיים של העיר ומשם להחליף למיניוואנים היוצאים תכופות אל צ'ינג-ין. אפשר לבקר בצ'ינג-ין בטיול יום של כמה שעות מגווי-יאנג, אך מי שירצה ללון בה לילה ימצא את מבוקשו בלי בעיה יתרה – בעיירה כמה מלונות קטנים ובתי הארחה משפחתיים שישמחו להלין אתכם.

  באמצעות כרטיס שעולה 34 יואן תוכלו להיכנס לכל האתרים ההיסטוריים ששרדו בעיירה ולטפס על שערי החומה העתיקה.