פריצת דרך לרפורמת הפתיחה: סין מפחיתה רשימות שליליות עבור השקעות זרות

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  הוועדה הלאומית לפיתוח ורפורמה יחד עם משרד התעשייה והמסחר, פרסמו שתי רשימות שליליות מעודכנות עבור שנת 2019, אשר נותנות אור ירוק למשקיעים זרים בתחומים נוספים בסין. חשיפת הרשימות החדשות והמקוצרות התרחשה פחות מ-48 שעות לאחר שנשיא סין, שי ג'ינפינג, נאם בפסגת ה-G20 באוסקה על כוונת סין להמשיך את תהליך הפתיחה שלה בחמישה היבטים שונים. המומנטום והמהירות של הפתיחה מראים בבירור כי סין נחושה לפעול. 

  לגרסה המעודכנת של הרשימות השליליות של סין להשקעה זרה יש שלושה מאפיינים: ראשית, מספר התחומים מחוץ לתחום ההשקעות הזרות ירד מ-48 ל-40, ירידה של 16.7%. ברשימה נפרדת של השקעות זרות באזורי הסחר החופשי של סין בהם ישנה מידת פתיחות גבוהה יותר, ירד מספר האזורים המוגבלים מ-45 ל-37, ירידה של 17.8%. שנית, סין תהיה פתוחה להשקעות זרות במגוון רחב של מגזרים, בינם: חקלאות, כרייה, ייצור, תחבורה, תקשורת בעלת ערך מוסף, תשתיות ותרבות. שלישית, הממשלה תמשיך לאפשר לאזורי הסחר החופשי לפתח יוזמות מדיניות מפאת היותם חלק חשוב בהרחבת הפתיחה, כולל הסרת מגבלות אזוריות על השקעות זרות במוצרים ימיים, דיג ופרסומים. סין ממשיכה לספק ביטחון לחברות זרות בסין באמצעות מחויבות איתנה להמשך תהליך הפתיחה שלה ותרמה מחדש לקידום שיתוף הפעולה בשרשרת הערך התעשייתית העולמית. 

  מתחילת השנה, ההסלמה בחיכוכי הסחר השפיעה רבות על התעשייה העולמית ושרשרת האספקה. בתור סוחרת המוצרים הגדולה בעולם והשניה מבחינת שירותים, סין מחוייבת להמשיך ולהיות השפעה מתמדת בעת חוסר יציבות וחוסר ודאות. לשכת המסחר והתעשייה היפנית בסין פרסמה לאחרונה מסמך לבן על הכלכלה הסינית ועל מפעלים יפנים ב-2019 וציינה כי חברות יפניות בסין מצפות להמשך פתיחת השוק הסיני. 

  יתר על כן, זה לא רק חברות יפניות הרואות בשוק הסיני כתמיכה חשובה לאסטרטגיית הפיתוח הגלובלית שלהם; ישנן חברות זרות רבות המעוניינות להגדיל את ההשקעה שלהם באמצעות דריסת רגל בסין.

  "ההקטנה" של הרשימות השליליות עבור השקעות זרות, לא רק מראה את המומנטום הגובר של תהליך הפתיחה של סין, אלא גם מספק ודאות וערבויות פוליטיות לעסקים זרים המבקשים להשקיע בסין, לקחת חלק בהזדמנויות הפיתוח שהמדינה מציעה ולהשיג תועלות הדדיות ותוצאות win-win.