פסגת אוסקה, פלטפורמה לפתרון בעיות ובניית אמון

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • פסגת G20 התכנסה באוסקה בתקופה קריטית, בזמן שהחד-צדדיות והפרוטקציוניזם פוגעות קשות בכללים הבינלאומיים הקיימים ומאיימות בהאטת הצמיחה הכלכלית העולמית. הפסגה שימשה כפלטפורמה לפתרון בעיות, שבו התהדקה הרב-צדדיות וגבר האמון הבינלאומי. 

  בהודעה האחרונה, מדינות ה-G20 הסכימו לספק "סביבת סחר חופשית, הוגנת, לא מפלה, שקופה, צפויה ויציבה." 

  שינוי אקלימי, לדברי אחד מהפקידים הסינים, היה הנושא האחרון שעליו הגיעו מנהיגי 20 הכלכלות הגדולות בעולם להסכמה. בסופו של דבר, נאמר בהצהרה המשותפת כי "החתומים על הסכם פריז שאישרו בבואנוס איירס כי ההסכם הוא בלתי הפיך והם נחושים בדעתם ליישם אותו, מאשרים מחדש את מחויבותם ליישומו המלא ומראים אחריות משותפת אך שונה בהתאם ליכולות המדינה ובנסיבות לאומיות שונות.״ 

  בהתייחסות לארגון הסחר העולמי, פלטפורמת המסחר הרב-לאומית החשובה ביותר, אישרו המנהיגים מחדש את "תמיכתם ברפורמה הנדרשת". בנוסף, הם התייחסו גם למצב הקריטי במערכת פיתרון הסכסוכים של ארגוןWTO  על ידי הסכמה כי צריכות להתבצע פעולות כדי לשמור על המערכת פועלת. 

  כל דחיפה גדולה לייצוב הכלכלה העולמית צריכה לכלול פתרון לסכסוך הסחר המתמשך בין סין לארה"ב. בשבת (29.6), נרשמו אותות חיוביים מהפגישה בין הנשיא שי ג'ינפינג לבין הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, ושני הצדדים עשו מספר מחוות רצון טוב. סין הסכימה לרכוש מוצרים חקלאיים נוספים מאמריקה בעוד שוושינגטון דחתה הוספת מכסים חדשים ליבוא מסין. שניהם הסכימו להתחיל מחדש את המשא ומתן שלהם על בסיס של שוויון וכבוד הדדי כשהמטרה היא לחתום על עסקה להסדרת היחסים המסחריים שלהם בשווי של 630 מיליארד דולר. 

  הנשיא טראמפ הבהיר, כי ארצות הברית אינה חשה עוינות כלפי סין, והוסיף כי ארה"ב מוכנה לשתף פעולה עם סין וכי הוא מקווה שתהיה מערכת יחסים טובה יותר בין שתי המדינות.

  הנשיא שי חזר על עמדתה של ממשלת סין בסוגיית טייוואן, וקרא לארה"ב לדבוק בעיקרון סין יחידה ובשלושת ההודעות המשותפות של סין-ארה"ב. הנשיא טראמפ אמר כי עמדתה של ארה"ב לא השתנתה והיא תמשיך לתמוך במדיניות סין היחידה- הבהרה חשובה לאור העובדה כי סוגיית טייוואן היא אחת מיסודות היחסים הדו-צדדיים. 

  במהלך מסיבת העיתונאים לאחר הפגישה, הנשיא טראמפ אמר שהוא יאפשר לחברות אמריקאיות להמשיך למכור רכיבים להואהווי, ענקית התקשורת הסינית, אם כי לא ברור אילו מוצרים ימכרו על ידי אילו חברות.

  התוצאה של פסגת G20 באוסקה לא היתה מושלמת. אך כל עוד חברי G20 ממשיכים ליישם את ההסכמים אליהם הם מתחייבים באמון, יש פתח לאופטימיות.