פליטים יהודים בגטו שנחאי

 • מקור: United States Holocaust Memorial Museum, תרגום ועריכה: אורי בן-און

  כיבוש פולין ומזרח אירופה על ידי הנאצים בספטמבר 1939 השפיע באופן מיידי על חייהם של קרוב לשלושה וחצי מיליון יהודים. בסוף שנת 1940, זמן קצר לפני שנאצים החלו בהשמדה שיטתית ומאורגנת של היהודים שבשטחם, קבוצה קטנה 2,100 יהודים פולנים מצאו מקום מבטחים בשנחאי. 

  בהגיעים התחברו הפליטים היהודים מפולין לקבוצות יהודים נוספות שחיו בשנחאי כמו 4,000 יהודים ממוצא רוסי וקרוב ל-17,000 פליטים יהודים מגרמניה ואוסטריה שברחו מאירופה הנאצית עוד קודם. הקהילה שנוצרה נאבקה בקשיים כלכליים וזכתה בשלב מסוים לסיוע מארגון הג'וינט האמריקאי. היהודים החלו להשתלב בכלכלה המקומית של שנחאי, שהייתה נתונה לכיבוש יפני, בשלל תפקידים ולקחו חלק חשוב בשיקום אזורים שנפגעו במלחמת סין יפן. 

   פליטים יהודים בגטו שנחאי

  אחרי המתקפה היפנית על פרל הרבור ותחילת הלחימה החזיתית בין יפן וארה"ב פסק הסיוע הכספי מיהודי אמריקה והיפנים הגבירו את מעורבותם בנוגע לקהילה היהודית בשטחי שליטתם. היפנים הורו לכל הפליטים "חסרי האזרחות" להתכנס באזור ייעודי. על הגדרה זו ענו יהודים מאזורים שנכבשו על ידי גרמניה הנאצית שהפקיעה את מעמד האזרחות של הקהילות היהודיות מגרמניה, אוסטריה ופולין. היהודים כונסו במה שכונה על ידם "גטו שנחאי". 

  הפליטים היהודים קיימו חיי קהילה במסגרתם הועלו הצגות דוברות יידיש, הודפס עיתון ביידיש ואף נוהלה ישיבה שעשתה שימוש בקומץ ספרי קודש ששרדו את הדרך הארוכה מפולין או הגיעו כתרומה. הישיבה התרכזה בבית הכנסת "בית אהרון" שנבנה על ידי אחד מהיהודים הספרדים העשירים בעיר.

  מעט לפני תום המלחמה, כ-40 פליטים יהודים נהרגו במתקפה אווירית אמריקאית על שנחאי לצד מאות סינים. עם כניעתה של יפן, כניסתם של חיילים אמריקאים לעיר התקבלה בשמחה רבה שלוותה מיד לאחר מכן בעצב עם הגעת החדשות הקשות מאירופה, שכן רוב הפליטים לא שמעו מאומה מקרוביהם שנשארו מאחור באירופה הנאצית.