ערב הפתיחה של אירועי לחוש את סין

תרגום: תרצה ערב
 • ערב הפתיחה של אירועי "לחוש את סין" בישראל נערך במוצאי שבת 17 באוקטובר בבית האופרה שבתל אביב. נשיא ישראל שמעון פרס וראש לשכת החדשות הממשלתית של סין וואנג צ'ן נכחו באירוע.

  אירועי התרבות "לחוש את סין" בישראל נערכים לכבוד 60 שנים לסין החדשה ו-17 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לישראל. המארגנים הראשיים של האירועים, בעלי היקף חסר תקדים בישראל, הם לשכת החדשות הממשלתית של סין ומשרד החוץ של ישראל. פרס שיבח בטקס הפתיחה את הישגיה הכבירים של סין החדשה ב-60 השנים האחרונות, ואמר: "ראשית, אני מברך את סין שתוך 60 שנים הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי, שעלתה מהתחתית לרמה גבוהה ביותר. אתם הפכתם את הבלתי אפשרי לאפשרי - בששים השנים האחרונות הצלחתם להגיע להישגים שמדינות אחרות לא מצליחות להשיג תוך זמן קצר, ומדינות גדולות לא מסוגלות להגשים: האולימפיאדה, המצעד הצבאי שנערך השנה, המופע המרהיב שהועלה היום בפנינו. אני רוצה להודות לכם, ליו"ר שלכם, להנהגה שלכם, ולעם שלכם, ולתקווה וההרמוניה שכל אחד מכם נושא אלינו".

  נשיא ישראל שמעון פרס נואם בטקס הפתיחה של האירועים

  וואנג צ'ן, ראש לשכת החדשות של סין ציין בנאומו כי מאז שכוננו היחסים בין שתי המדינות, שיתוף הפעולה בתחום הכלכלי והפוליטי לא מפסיק להעמיק, והמגעים בין המדע, החינוך והאמנות מתהדקים מיום ליום. וואנג צ'ן אמר כי: "בשנת 1992 כוננו סין וישראל יחסים דיפלומטיים באופן רשמי, וכך נפתח פרק חדש ביחסי שתי המדינות. מאז כינון היחסים הדיפלומטיים חלפו אמנם רק 17 שנים, אולם הקשרים בין שתי המדינות התפתחו במהירות מסחררת. במישור הפוליטי, ביקורים הדדיים רמי דרג – ובכלל זאת ביקורים של ראשי מדינה – נערכים לעתים תכופות. אלה מגבירים את הידידות וההבנה ההדדית ומחזקים את היחסים בין שתי המדינות. במישור הכלכלי, שיתוף הפעולה בין שתי המדינות המושתת על אינטרסים משותפים הולך ומעמיק בהתמדה. שיתוף הפעולה המסחרי וההשקעות ההדדיות הגיעו לדרגה חסרת תקדים. המגעים בין שתי המדינות בתחומים שונים כגון מדע וטכנולוגיה, חינוך, תרבות ואמנות הולכים ומתהדקים מיום ליום".

  ראש לשכת החדשות הממשלתית של סין נואם בטקס הפתיחה של האירועים

  על פי דבריו, יותר ויותר ישראלים מתעניינים בתרבות הסינית, מתחילים ללמוד סינית ושואפים להבין את המצב בסין ב-30 השנים שעברו מאז החלת הרפורמות ומדיניות הדלת הפתוחה. אירועי התרבות "לחוש את סין" בישראל, אשר ייערכו בהיקף רחב מאוד, לא זו בלבד ממחישים את מאמצי הממשלות להעמיק את היחסים בין שתי המדינות, אלא גם משקפים את חיזוק ההבנה ההדדית בין שני העמים והעמקת הידידות ביניהם, כמו גם את הרצון הכן להרחיב את שיתוף הפעולה. וואנג צ'ן אמר כי: " אנו מקווים כי אירועי "לחוש את סין" בישראל יציגו לפני הקהל הישראלי סין עתיקה ומתחדשת בעת ובעונה אחת, סין המוקירה את המסורת מצד אחד, אך פתוחה ומתורבתת מצד אחר. אנו מקווים כי הישראלים יוכלו לחוש דרכם את הידידות הקרובה ואת הרגשות העמוקים של העם הסיני כלפיהם. אנו מקווים כי הנוכחים באירועים יחושו את החתירה הבלתי פוסקת של הסינים לשלום, לפיתוח ולשיתוף פעולה. אנו מקווים כי הם יחושו את השאיפה היפה של הסינים ללכת שכם אל שכם עם כל עמי העולם, ובהם גם עם ישראל, כדי לכונן שלום בר קיימא, שגשוג משותף ועולם הרמוני."

  אירועי "לחוש את סין" החלו ב-12 וצפויים להימשך עד 30 באוקטובר. האירועים כוללים את שבוע הקולנוע הסיני, שבוע הטלוויזיה הסינית, את תערוכות הצילומים "להתקרב אל סין" ו"יחסי סין-ישראל" ומופע המחול "דימוי סיני". וואנג צ'ן, ראש לשכת החדשות הממשלתית של סין, יישא דברים בדיון לכבוד חגיגות ה-60 של סין החדשה ויחסי סין ישראל.

  ראש לשכת החדשות הממשלתית וואנג צ'ן, שגריר סין בישראל ג'או ג'ון, שגריר ישראל בסין עמוס נדאי ומארגני האירועים "לחוש את סין", בתמונה עם חברי להקת הנכים הסינית