עצירה בהסלמת המתחים המסחריים - צעד בכיוון הנכון

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ישבו בפסגת ה-G20 בארגנטינה ביום שבת, לפגישתם הראשונה פנים אל פנים מאז החלה הסלמת מתחי הסחר בחודש מרץ. במה שעלול להוות נקודת מפנה משמעותית בסכסוך, הם הסכימו לא להטיל מכסים חדשים ולעבוד על ענייניו של כל צד. הם ביקשו מצוותי הסחר שלהם להגביר את המשא ומתן לקראת חיסול כל המכסים שהוטלו עד כה השנה ולדחוף את הקשרים המסחריים ההדדיים חזרה למצבם הקודם בהקדם האפשרי.

  על ידי מניעת הסלמה נוספת של חיכוכי הסחר, שני הנשיאים הראו נכונות להיפגש באמצע הדרך ולפתור את ההבדלים שלהם באמצעות דיאלוג. בפגישת APEC בפפואה גינאה החדשה, בחודש שעבר, אמר הנשיא שי כי "אף אחד לא מנצח במלחמה קרה, במלחמה חמה או במלחמת סחר". במשך שמונת החודשים האחרונים, ההשפעות השליליות של החיכוכים המסחריים בין סין לארצות הברית הראו לעולם את האמת של טיעון זה: מלבד הנזק שהמתחים המסחריים גרמו לשתי הכלכלות הגדולות בעולם, קצב הצמיחה של הסחר העולמי בסחורות צפוי לרדת ב -0.3% וקרן המטבע הבינלאומית קיצצה את תחזיותיה לצמיחה כלכלית עולמית השנה ולאחר מכן מ-0.2% נקודות ירידה ל -3.7%, ולכן עצירת ההסלמה בחיכוכי הסחר היא חדשות טובה לאנשים בכל העולם.

  על פי ההסכם שהושג על ידי הנשיא שי והנשיא טראמפ, סין תפעל בהתאם לצרכיה המקומיים, תגדיל את ייבואיה של מוצרים חקלאיים, אנרגיה, מוצרים תעשייתיים והתעשייה השלישית מארה"ב כדי לאזן את הסחר הדו-צדדי בין השתיים. איכות גבוהה של מוצרים חקלאיים אמריקאים כגון תפוזים, סויה, פיסטוקים, יין, בשר בקר הם פופולריים מאוד בקרב קבוצה מסיבית של צרכנים סינים עם הכנסה בינונית. במגזר האנרגיה, התפוקה השנתית של נפט גולמי וגז טבעי הגיעה ל-200 מיליון טון ו-138 מיליארד מ"ק בהתאמה ב-2016. אך הצריכה השנתית הסתכמה ב-580 מיליון טון ו-210 מיליארד מ"ק - מדובר בגירעון גדול בין ההיצע והביקוש. ארצות הברית היא אחת היצרניות הגדולות בעולם של נפט וגז טבעי, ולכן גידול ביבוא של שני המשאבים הללו יעזור לסין לגוון את אספקת האנרגיה שלה שמתבססת ומעוניינת לעבור מהשימוש בפחם.

  מהו הגודל של נתח ארה"ב בשוק היבוא של סין, ניתן יהיה לדעת רק בעתיד. וסין מרחיבה את הגישה לשוק שלה לא רק לארצות הברית, אלא גם לכל העולם. כתוצאה מכך, הספקים האמריקאים צריכים לשים על השולחן הצעה שתוציא את המתחרים הבינלאומיים שלהם מהמשחק.

  שני הנשיאים הסכימו כי משלחותיהם המסחריות יתחילו בקרוב סבב חדש של משא ומתן. סין תציע פתרונות מעשיים לנושאי הסחר המגנים על האינטרסים של שני הצדדים וגם על מערכת הסחר העולמית. כפי שהבהיר הנשיא שי בפסגת ה- G20 בארגנטינה, "בעתיד, שיתוף הפעולה זה הבחירה היחידה והמנצחת עבורנו, בין אם זה בזמנים טובים או רעים". במקביל, סין מודעת לחלוטין לכך שסוגיות הסחר שלה עם ארצות הברית הן מסובכות, והיא אינה יכולה לצפות שכל נקודות ההבדל בין שני הצדדים ייפתרו במהירות. סין מוכנה להתמודד עם האתגרים הפוטנציאליים, משום שמנהיגותה עומדת איתנה על האמונה ששום גלים או גאות לא יוכלו להכריע את הכלכלה הסינית.