עסקת נשק בין סין לסעודיה?

מאת: Global Times, תרגום: סו' ג'יה, ליאת סוזנה
  • בראיון מיוחד לעיתון "וושניגטון פוסט" חשף ג'ונסון קרק, לשעבר אנליסט בכיר בסוכנות הביון האמריקנית - CIA, כי ממשלת סין סיפקה בשנת 2003 טילי שיוט שיכולים לשאת ראש נפץ ומערכות הגנה נגד טילים בליסטיים גרעיניים לערב הסעודית. לדברי קרק, ממשלו של בוש נחשב שותף להפרה החמורה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שכן הוא היה מודע לעיסקה הסודית בין שתי המדינות אך בחר להעלים עין, מתוך מטרה להגן על האינטרסים של ארה"ב בתחום יבוא הנפט מסעודיה.

    למרות שקרק טוען כי המידע שבידיו מבוסס על ראיות מהימנות לכאורה, שהוא אסף בעצמו במהלך שירותו, גורמים רבים בארה"ב מטילים בו ספק. ג'ף סטיין, כתב בכיר ב'קונגרשנל קוורטרלי' (CQ), טוען בטור הפרשנות שלו כי הספקולציות שקרק זורק לאוויר חסרות ביסוס בחומר ראיות ממשי.

    "אני רוצה להבהיר כי מדובר בחרושת שמועות", הסביר לעיתון "גלובל טיימס" המומחה הצבאי הסיני סוֹנְג סיָאג'וּ'ן. "סין מחויבת ליישום מלא של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני והיא מעולם לא מכרה נשק או ידע גרעיני לאף מדינה". הממוחה הצבאי דָאי סוּ' מחדד את דבריו של עמיתו ומוסיף: "ערב הסעודית מקיימת קשרי מסחר בנשק עם מדינות רבות מהמערב, כשארה"ב ובריטניה הן ספקיות הנשק הגדולות ביותר שלה. סעודיה רוכשת מהן נשק במיליארדי דולרים ומוכרת אותו לשכנותיה. סין וסעודיה אמנם מקיימות ביניהן קשרי מסחר בנשק, אך מדובר בנשק קונבנציונלי בלבד". סו' הדגיש כי יחסי ארה"ב - סעודיה הדוקים מאד. כפי שאמר גו'רג' בוש בזמנו: "בין ארה"ב לערב הסעודית קיימת ידידות נצח". לכן, לערב הסעודית כלל אין צורך בנשק גרעיני.