עלייה בהשקעות הזרות בסין

מאת: China Internet Information Center, תרגום: וואנג דונג-וואן, עמית אלעזר
 • על פי נתונים סטטיסטים שפירסם משרד המסחר הסיני ב-15 ביוני, עולה כי מתחילת שנת 2011 ועד סוף חודש מאי הוקמו 10,543 חברות בעזרתן של השקעות זרות ישירות שהסתכמו ב-48.28 מיליארד דולר, עלייה של 23.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בחודש מאי, מספר החברות שהוקמו במימון הון זר עמד על 2,391, השקעה ישירה של 9.225 מיליארד דולר ועלייה של 13.43% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בזמן בו הכלכלה העולמית נמצאת בירידה, סין ממשיכה להיות יעד חם בעיני משקיעים זרים. כך ציין יָאוֹ ג'יֶין, דובר משרד המסחר הסיני.

  השקעות רבות יותר במרכז ובמערב סין מאלו שבמזרח המדינה

  על פי הנתונים, ניתן לראות שחלה ירידה חדה במספר ההשקעות שמקורן בארה"ב. במהלך התקופה המוזכרת, יסדה ארה"ב בסין רק 598 חברות חדשות, ירידה של 3.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. סכום ההשקעה הישיר עמד על 1.285 ביליון דולר, ירידה של 24.12% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במקביל לירידה זאת, חלה עליה בהשקעות שמקורן באירופה ובמדינות אסיה, שהפכו למקור ההשקעות העיקרי. חברות שמקורן בהונג קונג, מקאו, יפן, מלזיה וקוריאה ייסדו 8,409 חברות חדשות, עלייה של 9.92% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. סכום השקעותיהן הישירות עמד על 41.236 מיליארד דולר, עליה של 29.28% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בנוסף, 27 מדינות החברות באיחוד האירופי ייסדו 700 חברות חדשות, עלייה של 17.45% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

  יאו ג'יין, דובר משרד החוץ הסיני

  בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, חל גידול של 28.16% בהון הזר ממנו נהנו תחומי הדייג, החקלאות, היערנות וגידול בעלי החיים. בעוד שבענף הייצור והשירותים חל גידול של 20.63% ו-27.68% בהתאמה.

  על פי חלוקה גאוגרפית, ההון הזר ממנו נהנים אזור המרכז והמערב בסין גדל בהתמדה אל מול זה המושקע במזרחה של המדינה. ההשקעות הישירות של הון זר גדלו במרכז ומערב המדינה ועמדו על 43.75% ו-56.44% בהתאמה, לעומת אזור המזרח, שם הסתכמו השקעות אלו בגידול של 19.65% בלבד.

  דובר משרד המסחר אומר, כי מקורן העיקרי של ההשקעות הזרות בסין הוא ב-10 מדינות באסיה, בהן גם יפן וקוריאה. בנוסף, האיחוד האירופי וארה"ב הם גם מקור חשוב להשקעות בסין בשנים האחרונות. בכל הקשור לתחום ייבוא טכנולוגיות וכן בפיתוחה של כלכלת שוק גלובלית, האיחוד האירופי, ארה"ב ויפן ממלאות תפקיד חשוב במיוחד.

  רגישות כלכלית רבה יותר לתחום ההוצאות

  לאחרונה חלו שינויים בהשקעותיהן של מדינות זרות בסין. החברות הסיניות הנתמכות על ידי השקעות זרות מדגישות יותר את השוק השוק הסיני הפנימי והמכירות שבו. בנוסף, חלה עלייה ברגישות הכלכלית של עסקים רבים להוצאותיהם, דבר המשפיע גם על בחירת המקומות בהם יושקע ההון וימוקמו המפעלים.

  דוח של לשכת המסחר של האיחוד האירופי בסין לשנת 2011, שהתפרסם לאחרונה עסק באמון כלכלי. הדוח מצביע על כך שהחברות המשקיעות בסין מקרב מדינות האיחוד מודאגות בשל לחץ התחרות הגדל, עלייה במחירם של חומרי הגלם ובהוצאות על משכורתם של העובדים.

  חוקר במכון המחקר של משרד המסחר הסיני, מיי סין יו, ציין כי העלייה במשכורתם של העובדים במזרח המדינה לעומת כוח העבודה הזול במערבה, בנוסף לתנאים הנוחים יותר להשקעות שבמערב המדינה, הובילו לגידול בהשקעות הזרות במרכז ובמערב המדינה. בתחום החקלאות, מחירי התוצרות החקלאיות טובים למדי, לכן גם הצפי לרווחים הוא גבוה והם מושכים השקעות רבות של הון זר.

  מתמיכת הממשלה להתמודדות עצמאית

  על אף שחלה התאוששות בכלכלה האמריקנית, הרי שנתוני סטנדרד אנד פורס (S&P) המציגים את הדרדורתה של יוון בדירוג האשראי העולמי וכן את המצב הכלכלי הקשה השורר בין ארה"ב לאירופה, גורמים לחששות רבים מצד המשקיעים. כמייצגת את מדינות העולם המתפתחות, כלכלתה של סין חזקה כתמיד ושומרת על קסמה בעיני משקיעים זרים.

  לדבריו של סגן ראש המחלקה לחקר כלכלת השוק באקדמיה הסינית למסחר בינלאומי ושיתוף פעולה כלכלי, באי מינג, כיום כל מדינה נמצאת בשלביה של התאוששות כלכלית. אך מדינות מתפתחות נמצאות בתהליך זה במצב טוב יותר מאשר מדינות מפותחות. בהתאם לתוכנית החומש ה-12 של ממשלת סין, מצב ההשקעות בסין טוב יותר והפוטנציאל הגלום בשוק גדול יותר.

  מומחים מעריכים כי במקביל לצמיחה הבלתי פוסקת בכוחה של סין, מדיניותה בתחום ההשקעות תשתנה. היא תעבור מקבלת השקעות זרות באופן פסיבי לבחירתן ותדרוש גם את העלייה באיכותן.

  מינג מציין כי בתחום בחירת ההשקעות רצוי שיתבצע שינוי. סין הציעה בעבר הרבה הטבות למשקיעים בה, אך לעומת השנים בהן לא הוצעו הטבות אלו, הרי שלא קיים הבדל גדול. לכן, על החברות הזרות להתמקד בצבירת רווחים אותם מעניק השוק, תוך ניצול ההזדמנויות אותם הוא מציע.

  מיי סין ג'יאו מייעץ, כי יש לשמור על יציבות המדיניות הממשלתית בנושא השקעות זרות. אין לנסות למצוא אפיקי השקעה חדשים, אלא להתרכז בפיתוח הכלכלה הסינית שנהנת מיתרונות בשל גודלה, תוך העלאת מיקומה הכלכלי הבינלאומי. רק כך תוכל כלכלת סין להיות מקלט בטוח. במקביל, יש לבנות שוק פתוח ותחרותי יותר, שיוכל למשוך השקעות איכותיות במדינה.