עונת הניתוחים הפלסטיים

מאת: Other, תרגום: עמית אלעזר, סו ג'יה
 • הסטודנטים בסין סיימו לא מזמן את לימודיהם המפרכים באוניברסיטאות, ועומדים עתה בפתחו של שוק התעסוקה. בתי חולים לניתוחים פלסטיים מדווחים לאחרונה כי הלחץ התעסוקתי ההולך וגובר מביא סטודנטים רבים לערוך ניתוחים פלסטיים במהלך חופשת הקיץ. בדרך זאת, הם מקווים, יוכלו לשפר את סיכוייהם למצוא משרה טובה יותר. במקביל, הורים ומומחים בתחום מוטרדים מהתופעה הגורמת לצעירים שטרם יבש החלב משפתיהם לחשוק בשדרוג עצמי בעזרת סכין המנתחים.

  ברשת האינטרנט מופיעות כיום יותר מ-20 מיליון מודעות הפונות לסטודנטים ומציעות להם ניתוחים פלסטיים שונים. על פי מידע של אחד מבית החולים העוסקים בתחום, ניתן לחלק את הפונים לשתי קבוצות עיקריות: סטודנטים שזה עתה סיימו את מבחני הכניסה לאוניברסיטאות וסטודנטים שסיימו את לימודיהם. הקבוצה הראשונה מעוניינת להותיר רושם חיובי יותר על מעסיקיהם העתידיים ואילו השנייה על האנשים עימם תבוא במגע במהלך הלימודים.

  על פי נתוניו של אחד מבתי החולים העוסקים בתחום, מדי שנה גדל בכ-20% מספרם של הסטודנטים המתדפקים על שעריהם. מרבית הפונים, כ-80%, הם נשים.

  גברת סוֹנג, סיימה לא מזמן את לימודיה, היא נראית ביישנית ומפוחדת. היא פנתה שתי פעמים אל בית החולים, אך נדחתה. בפעם השלישית היא התבקשה לשקול שוב את הנושא בכובד ראש. היא עצמה בטוחה שהסיבה שלא התקבלה לעבודה בחברה פרטית נובעת מהמראה החיצוני שלה. היא החליטה לוותר על מאמציה למצוא מקום עבודה, מתוך מחשבה שרק ניתוח פלסטי יוכל לשנות את גורלה המר.

  על אף שזוהי דוגמה קיצונית למדי, סטודנטיות הפונות לניתוח פלסטי מתוך רצון לשפר את סיכוייהן בשוק העבודה אינן מיעוט. בנוסף, כמעט 30% מכלל הפונות מודות בפה מלא שהניתוח נועד למטרה אחת ויחידה זאת.

  לדברי סון באו-שאן, ראש המחלקה הכירורגית ב""בית החולים העממי מס' 9" בשנחאי, "אם מדובר בבעיות להן השפעה ישירה על מחפשי העבודה, כגון צלקות, סימני לידה, שפה שסועה והזיעה יתרה בבית השחי, ימליץ לרוב בית החולים על עריכתו של ניתוח".

  בנוסף, הקעקועים האהובים על רבים מבני התשחורת במדינה הופכים לכאב ראש בשביל רבים ממחפשי העבודה. אחד מהם, צֵ'ן שמו, הוא מעריץ אדוק של כוכב הכדורגל דייוויד בקהאם. הוא החליט לחקות את הקעקוע המופיע על גופו של בקהאם, וקעקע על גופו קעקוע באורך 20 ס"מ. עם זאת, הוא לא העלה על דעתו שכעבור מספר ימים יוזמן למבדקי קבלה לעבודה. "בחלק מהחברות הממשלתיות קעקוע הוא דבר שלא מתקבל על הדעת, אם במהלך הבדיקות הגופניות יבחינו בקעקוע יורידו למועמד נקודות. אם לא אטפל בבעיה זאת מראש הם עלולים פשוט להעיף אותי". בצר לו פנה צ'ן אל בית החולים בבקשה שיסירו ממנו את הקעקוע.

  עם זאת, ניתוחים מסוג זה הם רק 10% מכלל הניתוחים. ניתוחי מיקרו-כירורגיה הם הנפוצים ביותר בקרב סטודנטים, כמו למשל הסרת שומות, ניתוחי אף ועפעפיים, כמו גם הסרת שיער בלייזר.

  לדברי וואנג יֵא מאוניברסיטת ג'יאוֹ-טוֹנג בשנחאי, אין כל פסול בניתוחים פלסטיים, מכיוון ששיפור המראה החיצוני יכול לתרום לשיפור הסיכויים בשוק העבודה. אך עם זאת, על צעד זה להיעשות על גבי בסיס של חשיבה רציונלית. "אימפולסיביות, שבריריות, שאיפות גבוהות אך יכולות נמוכות, תחושת פחד ותסכול, תחושות אלו של הפונים לניתוח פלסטי יכולות לשקף את מצבם הנפשי של מחפשי העבודה הצעירים. הם אינם מחפשים את הסיבה בעצמם, אלא רואים במראה החיצוני חזות הכול."