סרקוזי בפגישה עם הו ג'ינטאו: טייוואן וטיבט חלק בלתי נפרד מסין

מאת: China Internet Information Center, תרגום: קובי לוי
  • בפגישה בין מנהיגי צרפת וסין בבייג'ין, הו ג'ינטאו מציע להדק את ההתייצעויות בין צרפת לסין בנושא הרפורמה במערכת הפיננסית הבינלאומית ובסוגיות כלכליות ומדיניות גלובליות אחרות. סרקוזי טוען כי צרפת דבקה במדיניות של סין אחת, ודוגלת בכך שטייוואן וטיבט הם חלק בלתי נפרד מסין.

    נשיא סין הו ג'ינטאו נועד ב-28 באפריל אחר הצהרים בהיכל הגדול של העם בבייג'ין עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי המבקר בימים אלה בסין. מנהיגי שתי המדינות קיימו דיון מעמיק והחליפו דעות בנושא פיתוח הקשרים בין סין לצרפת ובין סין לאיחוד האירופי נוכח המצב הבינלאומי כיום.

    הו ג'ינטאו ציין כי הן סין והן צרפת מנהלות מדיניות חוץ עצמאית ואוטונומית, וכי יש להן שפה משותפת ואינטרסים משותפים בקידום עולם רב-קוטבי ובהאצת תהליך הדמוקרטיזציה של היחסים הבינלאומיים. סין מעוניינת להשקיע מאמצים שכם אל שכם עם צרפת ולהמשיך ולקדם את השותפות האסטרטגית המלאה בין שתי המדינות בארבעת התחומים הבאים: 1. שמירה על מגעים בדרג גבוה ועל הידברויות והתייעצויות. שני המנהיגים יכולים לשמור על קשרים הדוקים בדרכים שונות. על שני הצדדים למלא את תפקידם במסגרת מנגנון הדיאלוג האסטרטגי, ולקיים מגעים בלא דיחוי בסוגיות כבדות משקל שיש בהן עניין משותף. 2. קידום שיתוף הפעולה המעשי. על שני הצדדים להדק את המגעים ביניהם בנוגע לשינוי דפוס הפיתוח הכלכלי. בו בזמן שהם ממשיכים בשיתוף הפעולה בתחומים המסורתיים, עליהם לקדם באופן פעיל את שיתוף הפעולה בתחומים כגון חיסכון באנרגיה והגנה על הסביבה, פיתוח מקורות אנרגיה חדשים, חקלאות וייצור מוצרים חקלאיים וקידום עסקים קטנים ובינוניים. על שני הצדדים לחתור בכל דרך לדפוס שיתוף פעולה חדש ולהוציא לפועל דפוס פיתוח משותף ששני הצדדים ירוויחו ממנו בצורה יציבה וארוכת טווח. 3. השקעת מאמץ בהעשרת ההידברות התרבותית. על שני הצדדים להמשיך ולארגן פעילויות תרבותיות משותפות, להרחיב את היקף חילופי הסטודנטים הזרים, לחזק את לימודי השפה הסינית בצרפת והצרפתית בסין, לעודד תיירות לשני הכיוונים ומגעים בדרגים המקומיים, לסייע לדיאלוג תקשורתי ואינטלקטואלי ולחזק את הבסיס החברתי לידידות בין סין לצרפת. 4. התמודדות משותפת עם אתגרים שונים במישור הגלובלי והאזורי. יש לקיים התייעצויות הדוקות בסוגיות גלובליות כגון הרפורמה במערכת הפיננסית העולמית, השיפור המבני בניהול הכלכלי הגלובלי והתמודדות עם שינויי האקלים וכן בסוגיות מקומיות בוערות. יש לחזק את תיאום המדיניות, לדבוק בפתרון סכסוכים באמצעים מדיניים ודיפלומטיים וליצור סביבה בינלאומית של שלום ויציבות. סין מוקירה מאוד את התפקיד החשוב שממלא האיחוד האירופי במשימות בינלאומיות, ומעריכה את העמדה הקונסטרוקטיבית של צרפת בהיבט פיתוח הקשרים בין סין לאיחוד האירופי.

    סרקוזי ציין כי סין היא שותפה אסטרטגית חשובה מאוד של צרפת, והוסיף כי בסוגיות גלובליות כבדות משקל כמו האצת הצמיחה הכלכלית, הניהול הגלובלי, התמודדות עם שינויי האקלים ושמירה על שלום העולם על שני הצדדים לשמור על שיתוף פעולה הדוק. סרקוזי אמר כי בעולם יש רק סין אחת, וכי טיוואן וטיבט הם חלק בלתי נפרד ממנה. מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לצרפת בשנת 1964, צרפת דבקה במדיניות הזאת ומעולם לא שינתה בה מאום. צרפת מוכנה ללכת שכם אל שכם עם סין כדי להמשיך לממש את הפוטנציאל ולחזק ולפתח את המגעים ואת שיתוף הפעולה בשלל תחומים כמו אנרגיה גרעינית לצרכי שלום, תעופה, תחבורה, הגנה על הסביבה, פיננסים, חקלאות ותרבות. בנובמבר השנה תארח צרפת את פסגת קבוצת מדינות ה-G20, והיא מוכנה לשיתוף פעולה הדוק עם סין כדי להבטיח שהפסגה תצליח.

    בתום הפגישה, כינסו שני המנהיגים מסיבת עיתונאים.