סמינר טכנולוגיות מים ישראליות בבייג'ין

 • אתמול (יום ב') נערך בבייג'ין סמינר, בחסות שגרירות ישראל בבייג'ין, בנושא טכנולוגיות מים ישראליות.

  באירוע נשאו דברים שגריר ישראל בסין, מר עמוס נדאי, הנספח הכלכלי, מר חובב רף, ופרופ' נח גליל והגברת מלה שוורץ, מומחים בתחום המים מישראל.

  שגריר ישראל בסין, מר עמוס נדאי

  בפתח דבריו ציין השגריר כי שטחה של סין גדול פי 500 משטח מדינת ישראל וכי מבחינת גודל האוכלוסיה היחס עומד על 200 סינים מול כל ישראלי. למרות הבדלים אלו, לנוכח תהליך העיור והמחסור במים נתקלות שתי המדינות בבעיות דומות.

  "עם הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 הבנו כי עלינו לפתח פתרונות מתוחכמים מאוד, אחרת נאלץ לוותר על חלומנו לחיות בה", אמר השגריר, "במטרה לשרוד פעלנו בחדשנות". ממשלת ישראל יזמה פיתוח טכנולוגיות מים, המיישמות מחקר מדעי ובעלות אופי חדשני. לנוכח סיבות אלו יש ברשות ישראל טכנולוגיות מוצלחות רבות אשר רלוונטיות מאוד לסין ולמדינות אחרות.

  השגריר נדאי סיפר כי בביקוריו הרבים ברחבי המדינה שמע לא פעם את האמרה "הישראלים חכמים מאוד, הם אלו אשר המציאו את טכנולוגיית ההשקייה בטפטוף". חשוב לציין כי מלבד טכנולוגיית ההשקייה בטפטוף, ישראל היא גם המובילה בעולם בהתפלת מי ים ובשימוש חוזר במים, אמר השגריר, ויש ברשותה טכנולוגיות נוספות אשר היא מוכנה לחלוק עם העולם.

  פרופ' גליל מהטכניון הציג את היחודיות של טכנולוגיות המים הישראליות. לדבריו, בעיות המים של ישראל מתחלקות לשתיים, בעיות הקשורות לאיכות המים ובעיות הקשורות לכמות המים. בין הגורמים המשפיעים על איכות המים כלולים רמת המליחות של המים וזיהומים הנגרמים כתוצאה מפעילות עירונית ותעשייתית. בעיות הקשורות לכמות המים נובעות מכך שהאקלים בארץ הוא צחיח למחצה, כמויות המשקעים מוגבלות, הקצאת כמויות מים גדולות לחקלאות וסיבות רבות נוספות.

  "הבעיה העיקרית באספקת המים בארץ נעוצה בגירעון של כ-45% בכמות המים הנדרשת", אומר פרופ' גליל. בכדי להתמודד עם בעיות אלו נוקטת ישראל בטכניקות לא שגרתיות הכוללות התפלת מים, טיהור שפכים ושימוש חוזר במים. על מנת להימצא בחוד החנית בכל הקשור לטכנולוגיות המים, מתבצעת בישראל עבודת מחקר ופיתוח ענפה במסגרת מכוני המחקר במוסדות האקדמיים וכן במכונים הממשלתיים. מחקרים אלו אינם תיאורטיים בלבד ומטרתם היא פיתוח פתרונות חדשניים אשר ניתנים ליישום.

  מנהלת אגף הפיתוח ברשות המים של ישראל, הגברת מלה שוורץ

  הגברת שוורץ, מנהלת אגף הפיתוח ברשות המים של ישראל, תיארה את תכנית פיתוח תחום המים בישראל. מקור המים העיקרי של המדינה הוא הכנרת, ממנו נשאבים המים ומועברים דרך המוביל הארצי לרוב חלקי הארץ. המוביל הארצי אינו מגיע לדרום המדינה ולאילת, אשר אספקת המים אליה היא באמצעות התפלת מי ים במתקן ההתפלה אשר נבנה עוד בשנות ה-60. "עקב השינויים הגלובליים, משבר המים נמצא כעת בשיאו", אומרת הגברת שוורץ ומוסיפה כי בעיית המחסור במים קיימת במדינות רבות ולא רק בישראל.

  בכדי למנוע נזק בלתי הפיך למקורות המים, קיבלה ממשלת ישראל שורת החלטות קצרות וארוכות טווח. בין ההחלטות: צמצום הדרישות למים, העלאת תעריפי השימוש, פיתוח מקורות מים חדשים כגון התפלה וטיהור מי שפכים והשקת קמפיין פרסומי, בקנה מידה ארצי, הקורא לחסכון במים. בהתאם להחלטת הממשלה, החל משנת 2001 נבנו בארץ מתקנים להתפלת מי ים וכיום קיימים שלושה מתקנים גדולים באשקלון, פלמחים וחדרה. שני מתקנים גדולים נוספים נמצאים כעת בבנייה.

  בעבר, עיקר תעבורת המים הייתה מצפון לדרום באמצעות המוביל הארצי ואילו היום, מתקני ההתפלה שעל קו החוף מאפשרים את העברת המים מכיוון מערב למזרח, לדרום ואף לצפון הארץ. תכניות הפיתוח של רשות המים נקבעו תוך התייחסות לגורמים רבים כגון הצריכה הפרטית ההולכת וגדלה, צרכים חקלאיים וכן דרישות מים שמקורן בהתחייבויות פוליטיות.

  בהמשך האירוע עלו לבמה נציגי החברות הישראליות, הפעילות בתחום המים בסין, והציגו בקצרה את עיקר פעילותן.

  משגרירות ישראל בבייג'ין נמסר כי מחר (יום ד') יערך הסמינר בעיר טיינג'ין.