סי נפגש עם נשיא מצרים בשולי פיסגת BRICS

מאת: China Radio International, תרגום: רן בולדור
 • נשיא סין סי ג'ינפינג נועד עם עמיתו המצרי, מוחמד מורסי, בשולי פיסגת BRICS שהגיעה לסיומה היום בדרבן, דרום אפריקה. שני הנשיאים הסכימו כי יש לקדם את היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות.

  סי ציין בפני מורסי שסין תולה חשיבות רבה למעמדה של מצרים בעולם הערבי ובעולם האסלאמי, וכן בקרב המדינות המתפתחות. הוא אמר שסין שמחה לחזות בהתפתחות החיובית שעברה מצרים בתהפוכותיה האחרונות, ומכירה בקשיים שניצבים כעת מול המדינה הערבית. הוא הוסיף כי סין מוכנה להמשיך ולסייע למצרים ככל שיתאפשר לה.

  סי הצהיר כי היחסים הבילטרליים צריכים להעמיק עוד יותר בכל בתחומי המסחר וההשקעות ובתחום התרבות. הוא ציין גם כי שני הצדדים צריכים לעשות מאמצים על מנת להבטיח את המשך הפעילות התקינה של הסחר באיזור תעלת סואץ.

  סי, מורסי ופמליותיהם

  מורסי, מצידו, הביע בפני סי את הערכתה של מצרים כלפי ההבנה והתמיכה של סין, ואמר כי ארצו מקווה לקדם במהירות האפשרית את שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי עם סין. הוא הצהיר שמצרים תנקוט אמצעים על מנת להבטיח את בטחונם של התיירים הסינים המבקרים בה.

  השניים שוחחו על המשבר הסורי, וסי אמר כי פתרון מדיני הוא הדרך היחידה החוצה, בתקווה שכל הגורמים ירדפו אחר פתרון שכזה בהקדם. הוא ציין כי סין תכבד כל הסכם שיתקבל על כל הצדדים. מורסי צידד בדבריו של סי, ואמר שמצרים מעריכה את תפקידה של סין בהתרת המשבר הסורי.

  יצויין שמנהיגי BRICS שנועדו בדרבן הגיעו להחלטה להקים בנק משותף לפיתוח חמש המדינות, אולם טרם סיימו לגבש את הפרטים הדרושים להקמת בנק שכזה. הבנק עתיד לשמש כמעין משענת פיננסית שעליה יוכלו ליפול המדינות במקרה של משבר כלכלי עולמי.

  חמש מנהיגי BRICS (משמאל לימין) – רמ"מ הודו מנמוהאן סינג, נשיא סין סי ג'ינפינג, נשיא דרא"פ ג'ייקוב זומה, נשיאת ברזיל דילמה רוסף ופוטין