סי ג'ינפינג, כוכב עולה

מאת: Other, תרגום: יואב וולנסקי
 • סי ג'ינפינג (Xi Jinping, בסינית: 习近平) נולד ביוני 1953 בפוּפִּינג שבמחוז שאאנסי. הוא אחד מתשעת חברי הפוליטבירו, הגוף השלטוני החזק ביותר ברפובליקה העממית של סין. הוא מכהן בתור סגן נשיא סין, סגן יושב הראש של וועדת הצבא המרכזית ונשיא בית הספר של המפלגה הקומוניסטית. סי עתיד לרשת את הו ג'ינטאו (Hu Jintao, בסינית: 胡锦涛), מנהיגה הנוכחי של סין, בשנת 2013.

  סי ג'ינפינג הוא בנו של סי ג'ונגסון (Xi Zhongxun, בסינית: 习仲勋), שהיה אחד ממקימי תנועת הגרילה במחוז שאאנסי. לימים הפך סי האב לראש מחלקת התעמולה של המפלגה ומאוחר יותר לסגן יושב הראש של הקונגרס העממי של העם. בתקופה שלפני מהפכת התרבות ובמהלכה, הוא הואשם בכך שסטה מדרכי המפלגה ונושל מתאריו ותפקידיו, אולם שב למעמדו לאחר המהפכה ואף כיהן בתפקידים ממשלתיים נוספים.

  בשנת 1969, כאשר היה בן 16 בלבד, יצא סי ג'ינפינג לעבודה בנפת ין-צ'ואן שבמחוז שאאנסי, כחלק מן התנועה שיזם מאו דזה-דונג, אשר קראה לתושבי הערים לעבור אל הכפר על מנת ללמוד מהאיכרים. במהלך שהותו בכפר, הצליח סי להתקדם ולהפוך למזכיר יחידת העבודה שלו. הוא הצטרף למפלגה הקומוניסטית בינואר 1974, ומשנת 1975 ועד שנת 1979 למד מרקסיזם ומחשבה פוליטית באוניברסיטת צ'ינגהואה היוקרתית שבבייג'ין. בשנת 2002 הוא השלים את הדוקטורט שלו בלימודי משפטים.

  סי החל בקריירה הפוליטית שלו בשנת 1982 במחוז הביי, בתור סגן מזכיר הוועדה המפלגתית של נפת ג'אנגדינג. ב-1983 הוא קודם למשרת המזכיר. בשנת 1990 החזיק סי בתפקיד מנהל בית הספר של המפלגה הקומוניסטית במחוז פוג'יין. בשנת הוא 1999 קודם לתפקיד סגן מושל מחוז פוג'יין, ובשנת 2000 כבר נהיה למושל המחוז. משנת 2002 ואילך החזיק סי במספר משרות ממשלתיות במחוז ג'ה-ג'יאנג ופעל רבות לפיתוחו. הפיכתו לכוכב פוליטי הגיעה במארס 2007 עקב סילוקו של מזכיר המפלגה הראשי בשנחאי, צ'ן ליאנג יו. סי נשלח להחליפו ובכך נכנס לתפקיד פוליטי באזור שהוא מן החשובים בסין. מינוי זה היה בגדר אות לביטחון הרב שיש לשלטון המרכזי בסי.

  באוקטובר 2007 נבחר סי בכינוס ה-17 של המפלגה הקומוניסטית לחבר בפוליטבירו, ובמרץ 2008, נבחר סי לתפקיד סגן נשיא סין. שני מינויים אלו הפכו את סי למועמד מפתח להובלת "הדור החמישי של הנהגת סין" ולתפקיד מזכיר המפלגה הבא.

  במסגרת תפקידיו האחרונים, היה סי אמון על ההכנות לאולימפיאדת בייג'ין 2008, כמו גם דמות מפתח בקשרים הדיפלומטיים מול הונג-קונג ומקאו. בתור "יורש עצר", הוא כבר הספיק לבקר במדינות שונות בעולם, ביניהן ארה"ב, יפן, אירלנד, טורקיה, ערב הסעודית, קטאר, תימן, מונגוליה וצפון ודרום קוריאה. הוא ידוע בעמדותיו הפוליטיות המתקדמות ובפתיחותו לרפורמות, במיוחד בנוגע לכלכלת שוק.

  עם הנשיא אובאמה בביקור האחרון בארה"ב

  סי נישא לקה לינגלינג בשנת 1980 ,אולם השניים התגרשו כעבור שלוש שנים. ב-1987 הוא נישא שנית לזמרת המפורסמת פאנג לי יואן, ולהם בת אחת הלומדת כעת באוניברסיטת הרווארד שבארה"ב.