סיצ'אנג: עיר השמש הנצחית

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, ליאת סוזנה
 • העיר סיצ'אנג (Xichang, בסינית: 西昌), שוכנת בליאנגשאן, האזור האוטונמי של בני מיעוט היִי, במערב מחוז סצ'ואן. העיר שמשתרעת על שטח של 2,651 קמ"ר משמשת צומת תחבורתי מרכזי במערב סין משום שהיא יושבת על הדרך הראשית המקשרת בין מחוזות סצ'ואן ויונאן, והיא נחשבת למרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של האזור. אוכלוסיתה של העיר ססגונית ומגוונת והיא מונה כ-650 אלף איש מ-28 קבוצות אתניות שונות, ביניהן ההאן, ההוי, היי ובני המיעוט הטיבטי.

  סיצ'אנג שוכנת בליאנשאן, האזור האוטונומי של בני מיעוט היִי

  סיצ'אנג זכתה לארבעה כינויים שונים, הודות למאפיינים היחודיים שלה. העובדה שהעיר נהנית ממזג אוויר נעים ונוח ומאקלים שטוף שמש רוב ימות השנה הקנתה לה את הכינויים "עיר השמש הנצחית" ו"עיר האביב הקטנה". בנוסף, מכיוון שסיצ'אנג היא המקום ממנו משגרת סין את מעבורות החלל שלה, נהוג לכנות אותה גם בשמות "עיר הירח" או "עיר החלל".

  רוב המטיילים שמגיעים לסיצ'אנג לא בוחרים בה מראש כיעד טיולים אלא כתחנת מעבר בין המחוזות יונאן לסצ'ואן, לכן הם בדרך כלל לא מקדישים לה יותר מלילה אחד. אך למרות זאת מדובר בעיר שבהחלט ראויה לביקור בזכות עצמה עם לא מעט אתרים בסביבותיה שכדאי לבקר בהם.

  אגם צ'יונג

  אגם צ'יונג (Qionghai בסינית: 邛海)

  אגם צ'יונג הוא אגם המים המתוקים השני בגודלו במחוז סצ'ואן. האגם נמצא במרחק של כ-7 ק"מ דרום-מזרחית לסיצ'אנג. שטחו מתפרש על כ-30 קמ"ר ועומק המים המירבי הוא 18 מטרים. האגם נמצא באזור געשי רדום, והוא נוצר למעשה כתוצאה מתהליכים טקטוניים שהתרחשו במקום בעבר. על גדות האגם ישנן לא מעט אטרקציות, ביניהן הפארק הגיאולוגי הנושא את אותו השם, מקדש הדרקון הירוק (Qinglong Si, בסינית: 青龙寺), בריכות פרחי לוטוס ואפילו כפר נופש בו אפשר להעביר את הלילה.

  מקדשים מצבצבים מבין עצי האורן המכסים את הר לו

  אגם צ'יונג שוקק חיים כל ימות השנה והוא מציע שפע של פעילויות כמו שיט, שחיה, דיג ועוד. אל האגם ניתן להגיע במונית ממרכז סיצ'אנג בעלות של כ-15 יואן. הכניסה אל אזור האגם איננה כרוכה בתשלום, אך השכרת סירה עולה בין 10 ל- 20 יואן לאדם.

  הר לוּ (Lushan, בסינית: 泸山)

  הר לוּ, הידוע גם בכינוי "הר ווָה" (מילולית: "הר הצפרדעים") שוכן על הגדה הדרומית של אגם צ'יונג. פסגתו של ההר מתנשאת לגובה של 2,317 מטרים מעל פני הים. הטיפוס בדרך העקלקלה שמובילה אל הפסגה עוברת דרך יערות עבותים של עצי אורן עתיקים. על ההר עצמו ממוקמים 16 מקדשים אשר נבנו במהלך תקופת שושלת האן, טאנג, מינג וצ'ינג, כשהמרשים מביניהם הוא מקדש גוּאָנְג פוּ שבתוכו נמצא אוסף מרשים של שרידים הסטוריים וחפצי אמנות כגון פסלי ברונזה, חריטות אבן , מגילות סוטרה ועוד. כרטיס הכניסה לאזור ההר הוא 2 יואן בלבד, אך ביקור בכל אחד מהאתרים שבסביבות ההר כרוך בתשלום נוסף.

  פסטיבל הלפידים של בני מיעוט היי

  הגעה: סיצ'אנג מקושרת בטיסות ישירות לערים מרכזיות בסין כמו בייג'ין ,צ'ונג צ'ינג, צ'נגדו ושֶנגֶ'ן. בנוסף, בכל יום בשעה 11:20 לפני הצהריים יוצאת רכבת מהתחנה המערבית בבייג'ין שעוצרת בסיצ'אנג, אם כי מדובר בנסיעה ארוכה למדי אשר אורכת כ-38 שעות. למי שרוצה לספוג מעט מהתרבות הייחודית של בני מיעוט היי, מומלץ להגיע למקום בסביבות חודש יולי, אז מתקיים פסטיבל הלפיד, במהלכו עוטים על עצמם בני המיעוט את בגדיהם המסורתיים ועורכים מגוון רב של פעילויות כמו שירה וריקודים, תחרויות רכיבה ועוד. החגיגות מתחילות עם אור ראשון וכשהחשיכה יורדת מתחילה הבערת הלפידים, כאקט של מחווה לזכרם של אבותיהם ושל דמויות חשובות מההיסטוריה של בני המיעוט.

  [[image]]

  לינה: בסיצ'אנג ניתן למצוא בתי מלון בדרגות שונות. כמו כן ניתן גם ללון בכפר הנופש או בתי המלון על גדותיו של אגם צ'יונג.