סיפורה של ג'או ג'ו'ן

מאת: China Radio International, תרגום: פאן סיאו, תרצה ערב
  • בימיו של המלך סוּאָן, בן שושלת האן המערבית, שבה הממלכה לתקופת שגשוג. המדינה השכנה מצפון שבה חיו בני העם סְיוֹנג-נוּ, נחלשה בעקבות קרבות פנימיים, וחולקה לבסוף לחמש מעצמות. בראש אחת מהמעצמות עמד נסיך סיונג-נו ששמו הוּ הָאנְיֶה. הוּ הָאנְיֶה קיים יחסים טובים עם שושלת האן, ולכן הגיע עם קציניו לבקר את המלך. לאחר מותו של המלך סואן, עלה לכס המלכות המלך יואָן. בשנת 33 לפנה"ס שב הו האניה לעיר הבירה צָ'אנְג-אָן וביקש לכרות ברית נישואין עם שושלת האן. המלך הסכים, והחליט לבחור אחת מפילגשיו כדי להשיא אותה להו האניה.

    בחצר המלך חיו פילגשים רבות שנבחרו מרחבי המדינה. אלה היו סגורות בארמון והשתוקקו לצאת ממנו, אך סירבו להתחתן עם בן סיונג-נו. השר האחראי היה מודאג מאוד, ולפתע אחת הפילגשים הביעה נכונות להתחתן עם הו האניה. הפילגש, וואנג צ'יאנג, שנקראה גם וואנג ג'או-ג'ון, הייתה יפה ונבונה מאוד. השר שמע על הסכמתה ומיהר להודיע על כך למלך, שהורה לשריו לבחור מועד מתאים לחתונת השניים; מקום החתונה נקבע בצ'אנג-אן. הו האניה שמח והתרגש מכך שאישתו לעתיד כה צעירה ויפה; לפני שנסעה למדינת סיונג-נו, הגיעה ג'או-ג'ון להפרד מהמלך. זו הייתה הפעם הראשונה שבה ראה המלך את ג'או-ג'ון, והוא התרשם מאוד מיופיה והאלגנטיות שהקרינה. המלך רצה להשאיר אותה בארמונו, אך איחר את המועד.

    מספרים, שלאחר שחזר המלך לארמון, הוא הרהר רבות במה שקרה: כיצד יתכן שאישה כה יפה הוסתרה בארמונו שלו? הוא התעצבן, וביקש מאנשיו לראות שוב את דיוקנה של ג'או-ג'ו'ן. כשראה את הדיוקן, גילה שהוא לא מחמיא לה כלל וכלל: ג'או ג'ו'ן יפה הרבה יותר במציאות. כיצד קרה הדבר? כאשר פילגש נכנסה להרמון, המלך לא פגש אותה פנים אל פנים, אלא הסתכל בדיוקנאות שהכין צייר החצר ומשם בחר את פילגשיו. אם הפילגש שיחדה את הצייר, הוא צייר אותה יפה יותר. וואנג ג'או-ג'ון הביעה שאת נפש מאווירת השחיתות והסחיטה שפשתה בארמון, סירבה לשחד את הצייר, והוא, בתגובה, לא העביר אל הדיוקן את יופיה הרב. חמתו של המלך בערה בו, והוא ציווה להעניש את הצייר; באותו הזמן, וואנג ג'או-ג'ון, מלווה בפקידים בני שושלת האן ובני סיונג-נו, עזבה את צ'אנג-אן רכובה על סוסה. לאחר שרכבה דרך ארוכה נגד הרוח הפרצים הקרה של ערבות הצפון, הגיעה למדינת סיונג-נו והפכה לאשתו של הו האניה.

    ג'או-ג'ו'ן התרגלה לאט לאט לחיים במדינתה החדשה, ויחסיה עם העם היו טובים. היא שיכנעה את בעלה להפסיק להילחם, והפיצה בסיונג-נו את תרבות המישור המרכזי של סין, האזור שממנו באה. כך שררו 60 שנות שלום בין סיונג-נו ושושלת האן. אחרי מותה, ג'או-ג'ו'ן נקברה בהר דאצ'ינג שהיה תחת שלטון הסיונג-נו. בני הסיונג-נו הקימו מצבה במקום וזבחו לה כמו לאלה.