סין תתרום תרומה חדשה לכל העולם בעידן החדש

תרגום: סי סיאוצ'י, עריכה: אופיר דור
 • שי ג'ינגפינג הצביע בדו״ח של הקונגרס ה-19 של המפלגה הקומוניסטית של סין כי הסוציאליזם במאפיינים סינים נכנס לעידן החדש וזאת נקודה חשובה בהיסטורית ההתפתחות של סין.

   לפי סקר שנערך על ידי חברת Ipsos ב-26 מדינות כמו סין, ארה"ב, בריטניה, יפן ואחרות, 87% מהסינים אופטימיים לגבי ההתפתחות העתידית של סין. סין דורגה במקום ראשון בקרב כל המדינות בסקר. כלי תקשורת זרים הסבירו כי סין  נתנה "אנרגיה אופטימית" לסטטוס העולמי הלא יציב.

  לדעת סרגי לוציאנין, ראש מכון המזרח הרחוק של האקדמיה הרוסית, סין רשמה הצלחות בתחומים כמו התפתחות החדשנות הכלכלית ושיתופי פעולה בינלאומיים, בזכות המודל החברתי של סין. בקונגרס ה-19 של המפלגה הקומוניסטית של סין התקבלו החלטות על אסטרטגיית התפתחות וזאת העניקה דוגמה חשובה למדינות אחרות.

  לפי סימון קאיה מויו, ראש מפלגת החזית הפטריוטית, האיחוד הלאומי האפריקני של זינבבואה, סין סיפקה ניסיון ודוגמה בתחום המלחמה בשחיתות. "אני מעריך את הפעולות נגד שחיתות שביצעתם בסין. אנחנו פה בזימבבואה גם נלחמים בשחיתות, אולם זאת לא משימה קלה. עלינו ללמוד מהניסיון של סין ובמיוחד הפקידים  הממשלתיים אמורים ללמוד משם הרבה".

  כמפלגה הגדולה ביותר בעולם, המפלגה הקומוניסטית של סין ציינה בדו״חות של הקונגרס ה-19 כי "מטרתה של המפלגה הקומוניסטית היא להשיג אושר לאזרחים ולהילחם על התקדמות האנושות". 

  שגרירת לאוס בסין וונדי בוטאסוון הביעה הסכמה. ״במהלך ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית שנמשכת מעל 90 שנה, סין התקדמה ועלתה על דרך ההתפתחות והשגשוג של היום. המפלגה הקומוניסטית היא מפלגה שמכבדת שלום, מתייחסת להתפתחות בצורה רצינית וקוראת לשיתוף פעולה כדי ליצור מצב של win-win. המפלגה מציינת את הקשר החזק בין ההתפתחות של סין לבין השלום, ההתפתחות והיציבות של כל העולם והשיטה הסינית מועילה גם למדינות רבות כוללת לאוס״. 

  בקשר לאתגרים כמו פרוטקציוניזם ופופוליזם, המפלגה הקומוניסטית של סין  שבה והדגישה את העיקרון העולמי שמבוסס על דיונים, בנייה ותועלת בינלאומית בקונגרס ה-19.  עם זאת, סין גם הציעה לפתוח את דלתה כדי לשתף פעולה בבניה, לפתח יחסים בינלאומיים ולבנות מדיניות חוץ המבוססת על הקהילה המשותפת של כל האנושות.

  לורי פיארסי, עוזרת ראש אוניברסיטת ניו סאות׳ ויילס, חושבת כי הכוח הסיני יקדם את השתתפות המדינות בתהליך ההתפתחות של הגלובליזציה.

  לדבריה, "שמנו לב לכך כי שי ג'ינגפינג ציין בדו״ח שלו כי סין עתידה להשתתף בממשל גלובלי. נכון להיום אם צמרת הממשלה הסינית מצביעה על כיוון ההתפתחות הכלכלית והפוליטית של סין, כל העולם עתיד להקשיב. סין לוקחת  תפקיד חשוב בממשל הגלובלי וקיבלה חיזוק לכוח שלה בעניינים בינלאומיים״.

  לידיה סאמרברש, שאחראית על המפלגה הקומוניסטית של צרפת, סבורה כי חילוקי הדעות בין המדינות הולכים וגדלים, אולם ההמלצות של סין על הממשל הגלובלי וההתפתחות בשלום גרמו למדינות לשוב לדיונים. עלינו לעבוד ביחד לחסל מחסומים פוליטיים ולשפר את העולם. רק ככה אנחנו יכולים להעלות את איכות החיים של כולנו לרמה גבוהה יותר, ורק ככה נוכל לספק שביעות רצון לביקוש המשותף של האנושות בתחומים כמו בריאות, חינוך, תחבורה ודיור.

  ד״ר דיפאק, סינולוג הודי מאוניברסיטת ג׳ווהרלל נהרו, ציין כי "סין לא רק השיגה לעצמה קידום בהתפתחות, אלא גם הועילה למדינות מסביבה, לאיזור עצמו ואפילו לכל העולם. ההתפתחות הנוכחית של סין כבר תרמה תרומה רבה לתפעול הבריא של מערכת הכלכלה העולמית. יחד עם ההתקדמות הסינית בהתפתחות, אני חושב שהתרומה תהיה חשובה יותר בעתיד״.

  כדי לבנות שלום בר קיימא, ביטחון אוניברסלי, שגשוג פתוח, סובלנות גלויה ועולם נקי ויפה, הציעה המפלגה הקומוניסטית הסינית שורה של רעיונות וחזון הנוגע למדיניות החוץ, מדיניות ההגנה הלאומית, שיתוף פעולה כלכלי ושיתוף פעולה בינלאומי דרך יוזמת "החגורה והדרך".

  סגנית יו"ר בית הנבחרים של איטליה מרינה סרני אמרה כי היא קיוותה שאיטליה וסין יוכלו לחזק את שיתוף הפעולה וליצור במשותף "קהילת גורל אנושית".

  "CPC הגדישה את שתי מטרות שאפתניות מאוד - בשנת 2021 לבנות חברה אמידה ובאמצע המאה להגיע למודרניזציה סוציאליסטית. כדי להשיג מטרות אלה, סין יכולה לשתף פעולה עם כלכלות פוליטיות אחרות. יש לנו עניין רב בידידות עם סין. שתי המדינות ושני העמים יכולים להתחרות בצורה הוגנת, להשלים אחד את השני, לחפש קרקע משותפת תוך שמירת הבדלים ולעבוד ביחד״.