סין רוצה לשלש את מספר הרובוטים בתעשייה עד 2020

מאת: China Radio International, עריכה: אופיר דור
 • על רקע קריאתו של נשיא סין שי ג'ינפינג לחולל במדינה "מהפכה רובוטית תעשייתית", נפתחה אתמול (ב') תערוכה בינלאומית לרובוטיקה בבירה בייג'ין. בתערוכה שתימשך שלושה ימים ישתתפו 209 חברות, ארגונים ואוניברסיטאות. בנוסף האירוע יכלול תחרות רובוטים לבני נוער עם 150 קבוצות מ-16 מדינות שעיצבו, בנו ותיכנתו רובוטים לביצוע משימות שונות.

  לדברי ארתורו בארונצ'לי, נשיא הפדרציה הבינלאומית לרובוטיקה, כ-1.5 מיליון רובוטים כבר נמצאים בשימוש במפעלים בעולם כאשר המספר צפוי לצמוח ל-2.3 מיליון בשלוש השנים הקרובות. "אנחנו נמצאים בעידן חדש של רובוטיקה", הכריז בארונצ'לי בתערוכה.

  סין מפגרת אחרי שאר מדינות המערב בכל הנוגע לפיתוח ושימוש ברובוטים בתעשייה. בשל המאגרים הגדולים של עבודה זולה בסין, היחס בין רובוטים לעובדים במדינה נמוך מאוד עם 36 רובוטים על כל 10,000 עובדים, לעומת 478 בקוריאה, 315 ביפן, 292 בגרמניה ו-164 בארצות הברית.

  אולם כמו בתחומים אחרים סין מצמצמת את הפער במהירות, ובשנת 2014 נמכרו בסין כ-57 אלף רובוטים תעשייתיים – רבע מהמכירות העולמיות של רובוטים מסוג זה ועלייה של 55% לעומת שנה קודמת.

  השימוש בטכנולוגיה רובוטית זולה הוא הזדמנות לכלכלה המתקדמת של סין לשמור על תעשיות בבית ולמנוע את מעברם למדינות בהם שכר העבודה נמוך עוד יותר. הרובוטים משפרים גם את איכות התוצר וכך יכולים לסייע להילחם נגד התדמית הבעייתית שיצאה למוצרים המגיעים מסין.

  סין רוצה לשלש את מספר הרובוטים לרמה של 100 רובוטים תעשייתיים על כל 10,000 עובדים עד 2020. יעד נוסף של סין הוא ש-45% מהרובוטים במדינה יהיו תוצרת בית. בין השאר מתכוונת להצטייד פוקסקון באלפי רובוטים שישתלבו בפס הייצור של מכשירי האייפון של אפל.

  ואן טיאן-רן, מנהל האקדמיה הלאומית למחקר הנדסי על רובוטיקה, העריך שהאוכלוסיה המזדקנת בסין והעלייה בהכנסה של משפחות סיניות יובילו לזינוק גם במכירות של קטגוריה אחרת של רובוטים, רובוטי שירות למשקי הבית .רובטים אלו יוכלו לבצע משימות כמו בישול, מעקב אחרי לחץ דם או סיוע לקשישים. חיזוק לדבריו של ואן אפשר לקבל מכך ששואב האבק הרובוטי היה אחד מ-10 המוצרים הפופולריים במבול הקניות של יום הרווקים בחודש שעבר. "זה שוק חדש ואנחנו צפויים לצמיחה דו ספרתית בו", אמר ואן.

  שו שיאלוין, סגן נשיא המרכז הסיני לאלקטרוניקה, ניסה להרגיע את החשש המרכזי ביחס לרובוטים וואמר כי "רוב הרובוטים בנויים להחליף עובדים בתנאים קשים במיוחד והם לא יפחיתו את הזדמנויות העבודה או יאיימו על התעסוקה של בני האדם".

  במכתב ברכה לרגל הוועידה כתב נשיא סין שי ג'ינפינג כי "סין מוכנה לשתף פעולה עם מדינות אחרות בקידום הפיתוח והמחקר של רובוטים".